2024. október 7., hétfő

Energia és a hadiipar

Szerbia már az új év elején kaphat áramot Azerbajdzsántól

Szerbiának és Azerbajdzsánnak sok együttműködési lehetősége van az energia terén – emelte ki Aleksandar Vučić államfő szerdai azerbajdzsáni látogatása során. Kiemelte, már folynak a megbeszélések arról, hogyan építsenek ki Szerbiában átviteli rendszereket, és hogyan fejlesszék azokat úgy, hogy Szerbiában is fogadni lehessen az Azerbajdzsánból érkező villanyáramot, amely víz alatti kábeleken keresztül jut el Romániába és Magyarországra.

– Már tárgyalunk arról, hogyan lehetünk mi magunk is ennek az energiának a felhasználói – tette hozzá Vučić. Elmondta, tárgyaltak arról is, hogy a Bulgáriával és Észak-Macedóniával megépülő interkonnektoron keresztül Szerbia is hozzájuthat az azerbajdzsáni gázhoz – közölte az RTS (Szerbia Rádió és Televízió).

Vučić munkamegbeszélésre ment Azerbajdzsába, ahol találkozott Ilham Aliyevvel, Azerbajdzsán köztársasági elnökével, és tárgyalásokat folytatott Madat Guliyevvel, az azerbajdzsáni védelmi ipari miniszterrel. A szerb államfő látogatása során kiemelte, arra nincs semmilyen indok, hogy a két állam szembeforduljon egymással, hiszen támogatják egymás területi integritását. A két államfő bejelentette, már most megteszik az első lépéseket, hogy a jövő év elején Szerbia áramot szállíthasson Azerbajdzsánból.

– Energiatermékeket szállítunk Európába, sőt Szerbia szomszédországaiba is. Mindenekelőtt természetes földgázt és villanyáramot, mivel ezeken a területeken lehetőségünk van az együttműködésre. Megtesszük a kellő lépéseket, hogy Azerbajdzsán a jövő év elejétől áramot szállítson Szerbiába – hangsúlyozta Aliyev. Ő is derűlátóan tekint Baku és Belgrád együttműködésére, hiszen mint kiemelte, már ez az év is sikeres volt a két ország kapcsolatát illetően, és ez a jövőben még inkább elmélyülhet. Jövőre a kereskedelmi forgalom növekedését várja, majd kiemelte, hogy a személyi és teherszállítás terén kellene növelni a két ország közötti együttműködést.

TÖBB AZÉRI FÖLDGÁZ

A munkalátogatáson jelen volt Dubravka Đedović bányászati és energiaügyi miniszter. A közszolgálati televízió beszámolója alapján a miniszter miután Bakuban tárgyalásokat folytatott az azerbajdzsáni illetékes miniszterekkel elmondta, hogy Szerbia számíthat arra, hogy Azerbajdzsán biztosítja számára az éves fogyasztás harmadát, ami a tervezett földgázvezeték kiépítésével további energiabiztonságot és egyben függetlenséget jelent majd Szerbia számára.

Đedović elmondta, jövőre megépül a Bulgária felé megkezdett interkonnekció, így Szerbia is a déli gázfolyosó részévé válik, ezen keresztül pedig az ország nagyobb mennyiségű földgázhoz jut, növelve ezáltal az ország gázellátását.

KÖZÖS FEGYVEREK?

Az energetika mellett a megbeszélések fontos témája volt a hadiipar területén lehetséges együttműködés is. Vučić kiemelte, olyan termékek kapcsán dolgoznának együtt, amellyel a két ország együtt lépne ki egy harmadik piacra. A szerb államfő szerint nagy lehetőségek rejlenek ebben, ezért is találkoztak az azéri államfővel egy hónap alatt már másodszor. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a két ország delegációja több találkozót is tervez a következő napokban.

A védelmi ipari miniszterrel folytatott tárgyalások után Vučić kiemelte, sok mindent megtanultak az azerbajdzsáni katonaság bevetéseiről, struktúráiról, s a katonai szakértők mindkét oldalon készen állnak a tapasztalatcserére.

– Mi is gyártunk néhány jó védelmi eszközt és fegyvert is, és készek vagyunk közösen megvizsgálni, hogyan lehet mindezt együtt korszerűsíteni, fejleszteni, és hogyan tudunk lépést tartani másokkal a világon, önállóan – mondta az államfő.

Kiemelte, szemtanúi lehetünk annak, hogy ezekben a nehéz időkben miként tud egy nagy állam rövid idő alatt veszíteni az erejéből, és azt is láthatjuk, hogy a szankcióknak milyen romboló hatásuk van. Vučić szerint Szerbiának készen kell állnia arra, hogy megvédje magát ezekben a nyugtalan időkben, hiszen a jövőben sem lehet jobb és békésebb időkre számítani.

Aliyev a Vučićtyal folytatott megbeszélések után bejelentette, Szerbia és Azerbajdzsán stratégiai partnerek, támogatják egymás szuverenitását és területi integritását, hiszen a nemzetközi jogok is ezt követelik meg tőlük. Aggasztónak nevezte ugyanakkor, hogy a világon többen kettős mércét alkalmaznak, miközben a nemzetközi jogok mindenkire egyformán vonatkoznak.