2024. november 26., kedd

Mezőőrök a lakosok biztonságáért

Knézi Péter: Várhatóan a jövő héten kezdik meg szolgálatukat Péterrévén és Bácsföldváron a LINK FTO Kft. járőrei
(fotó: Fehér Rózsa)

Az utóbbi időben Péterrévén és Bácsföldváron rendkívül aggasztóvá vált a közbiztonsági helyzet, a betörők ugyanis újabban nemcsak kirabolják áldozataikat, hanem fizikailag is bántalmazzák őket. Február végén a Magyar Remény Mozgalom kezdeményezésére civil járőrszolgálat kezdte meg működését Péterrévén, és Bácsföldváron is jelentkeztek önkéntesek a párt felhívására. Knézi Péter óbecsei polgármester kedden sajtótájékoztatón hívta fel a lakosság figyelmét arra: ez a fajta önszerveződés törvénytelen és veszélyes vállalkozás. A probléma kapcsán a polgármesterrel beszélgettünk.

– A jó szándék ahhoz nem elég, hogy elejét vegyük ennek az elharapódzó jelenségnek. Ez a megoldás nem törvényes. A civil járőrök nincsenek felkészülve erre a feladatra, ezért mindenkit óvnék a „harmadik típusú találkozások” ilyen formájától, mert a veszélyes helyzetek könnyen önbíráskodáshoz vezethetnek. Szervezetten és jogszerűen kell fellépni, ezért az önkormányzat a mezőőrszolgálat biztosításával megbízott LINK FTO Kft. cég segítségével kíván megoldást találni a kialakult helyzetre. Összesen 12 csőszt képezünk ki járőrözésre, közülük hatan Péterrévén, hatan Bácsföldváron dolgoznak majd a délutáni és esti órákban, valamint éjszaka, és mind a lakossággal, mind a rendőrséggel kapcsolatban lesznek. Azok az önkéntesek, akik továbbra sem szeretnének felhagyni a járőrözéssel, csak a Link céggel közreműködve folytathatják tevékenységüket.

Mikor kezdi meg működését a járőrszolgálat és milyen feladatkörrel?

– A leendő munkatársak felvételi meghallgatása folyamatban van, és várhatóan a jövő héten kezdik meg a szolgálatot a falvakban. A cég alkalmazottai gyalogosan és járművel is járőröznek, és minden lakossági hívásra kimennek. Ezek a járőrök nem helyettesítik a rendőröket, de mivel valamilyen oknál fogva sokan nem szívesen jelentenek a rendőröknek, ezért a Linknek is lesz ügyeleti száma – ők lesznek a tamponzóna a lakosság és a rendőrök között. Ha a modell beválik, az elképzelések szerint a többi településre és Óbecsére is kiterjesztjük működésüket.

A 12 új mezőőr alkalmazására honnan teremtik elő a pénzt?

– A szolgálat költségei a büdzsét fogják terhelni, amit a csősz-szolgálatért befizetett összegből és/vagy a költségvetés átütemezésével biztosítunk.

Az elmúlt időszakban Óbecsén a vízellátási gondok verték „ki a lakosság körében a biztosítékot”. A nyári vízkorlátozás után ugyan normalizálódott a helyzet, de februárban naponta többször csökkentett víznyomással szolgáltat a Vodokanal Közvállalat, és a bajt meghibásodások is tetézték, aminek következtében két napon át alig folyt víz a csapokból. Mikorra remélhetjük a kifúrt kutak üzembe helyezését?

– Óbecsén van víz bőven, de az utóbbi két évben gondot jelent eljuttatni a lakossághoz. Kidolgoztunk egy projektumot a község minőségi vízellátására, ennek értéke 2009-ben 53 millió dinár volt, de a megnyert pénzt a Nagyberuházási Alaptól nem kaptunk meg. Időközben a meglévő kutak kapacitása tovább csökkent, fel kellett volna újítani őket és újakat is kellett volna fúrni. Tavaly az is kiderült, hogy a két új kút kifúrásához szükséges 17 millió dinárt sem kapjuk meg, ezért a költségvetés átütemezésével októberben kifúrtuk a kutakat, de 8 millió dinár hiányzott ahhoz, hogy a kutakat a vízhálózatra lehessen kapcsolni. Mivel volt egy másik, 14 millió dináros vízgazdálkodási projektumunk is folyamatban, a Nagyberuházási Alappal megállapodtunk abban, hogy ebből a keretből átütemezünk nyolcmilliót erre a célra. Ez a tranzakció folyamatban van, és a kivitelező pár hét alatt el is tudja végezni a munkát. Ha elkészültek a munkálatokkal, 110–120 l/mp vízmennyiséget tudunk majd biztosítani rendes nyomással.

A legutóbbi meghibásodások alkalmával az áramellátó rongálódott meg, ezért nem volt víz a városban. Sajnálom, hogy ilyen helyzetbe hoztuk a polgárokat, de ez is arra példa, hogy csak abban bízhatunk, amit magunk meg tudunk oldani – más segítségére nemigen számíthatunk.

A III. helyi közösség tanácstagjainak megválasztását meg kellett ismételni, mert a választások során tapasztalt szabálytalanságok miatt a választási bizottság novemberben megsemmisítette a korábbi eredményeket. Ez ellen a két legtöbb szavazatot kapott jelölt panaszt nyújtott be az újvidéki Közigazgatási Bírósághoz, amit az decemberben visszautasított. A megismételt választások után patthelyzet állt elő, nem tudnak elnököt választani. Mi a megoldás?

– Két fellebbezés került a választások után a választási bizottsághoz, és büntetőjogilag fel is jelentették a bizottság tagjait, mert állítólag megvonták a fellebbezés jogát, ami abszurdum. A választásokat végül megismételték és az elsővel azonos eredménnyel zárultak: 14 tanácstagból ötöt a Vajdasági Magyar Szövetség, négyet a Demokrata Párt, kettőt a Szerb Haladó Párt és hármat a Vajdasági Szociáldemokrata Liga támogatott. A megismételt választások előtt a Ligával megállapodtunk, hogy többséget alkotunk, de a második körben a Liga ebből kihátrált és a DP-hez csatlakozva bennünket vádolt meg azzal, hogy az SZHP-vel társultunk. Egyrészt a megállapodást nem mi rúgtuk fel, az meg szimpla matematika, hogy a VMSZ és az SZHP összesen hét embere nem jelentene többséget. A DP képviselője felkért engem, hogy álljunk össze, de addig, amíg a DP büntetőjogilag üldözi az embereinket, erkölcsileg nem tudom elfogadni az együttműködést. Patthelyzet alakult ki, és a DP a megoldást jelentő titkos szavazást is elutasította. Egyelőre nem tudom, mi lesz a megoldás.

Az Állami Számvevőszék több miniszter, államtitkár, polgármester ellen tett a közelmúltban szabálysértési feljelentést, Ön is közöttük van. Milyen jellegű kifogásokkal élt az ÁSZ?

– Az észrevételek egy része technikai jellegű, zömmel a költségvetés struktúrájára vonatkoznak. A szabálytalanságok egy részét annak a tudatában követtük el, hogy tudtuk: nem szabályos. Ilyen eset például a jubiláris díjak kifizetése 2010-ben – a költségvetésről szóló törvény akkor ezt nem tette lehetővé, de 2011-ben a kormány más költségvetési felhasználók, konkrétan a tanügyi dolgozók esetében 2009-től visszamenőleg már kötelezővé tette. Az önkormányzati dolgozók esetében a kifizetett juttatásokkal is túlléptük a költségvetési keretet, de ez is tudatos vállalás volt, mert a munkatársaink anyagilag igen méltatlan helyzetben voltak. Nekem az a fontos, hogy semmi olyan törvényszegést nem állapítottak meg, ami bűncselekményre utalna. Egyetlen kifogás az volt – bár ez nem mentesít a felelősség alól –, hogy bizonyos dolgokra többet költöttünk, mint amennyit lehetett volna.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás