2024. július 17., szerda

Szerbia Đinđić után – A befejezetlenség országa

Több ezren emlékeztek meg a meggyilkolt kormányfőről
(Fotó: Beta)A kilenc évvel ezelőtt meggyilkolt Zoran Đinđić kormányának valamikori tagjai hétfőn megkoszorúzták a szerb kormány udvarában, a gyilkosság helyszínén felállított emlékművet. Zoran Živković, a Đinđić meggyilkolása után hatalomra kerülő kormány egykori vezetője déli 12 óra 35 perckor helyezte el a koszorút az emlékműnél. Kilenc évvel korábban ekkor dördültek el a halálos lövések.

Živković mellett egyebek között Nebojša Čović, Aleksandar Vlahović, Dušan Mihajlović, Gašo Knežević, Dragan Milovanović és Anđelka Mihajlov hajtottak fejet azon a helyen, ahol meggyilkolták Szerbia első demokratikus úton megválasztott miniszterelnökét.

Ružica Đinđić, a meggyilkolt miniszterelnök felesége, Boris Tadić szerb államfő, a Demokrata Párt vezetősége és az aktuális kormány tagjai, valamint a megemlékező polgárok a kormányfő sírjára helyeztek el koszorút.

Pancsován a város központjában elhelyezett emléktáblánál emlékeztek Đinđićre. Mila Đinđić, a megboldogult kormányfő édesanyja reményét fejezte ki, hogy hamarosan fény derül a merénylet politikai hátterére.

A DP Demokratikus Ifjúsága egy emlékséta keretében emlékezett meg Belgrádban a párt volt elnökéről.

Čedomir Jovanović, a Liberális Demokrata Párt és Žarko Korać, a Szociáldemokrata Unió elnökei az évforduló alkalmából összehívott sajtótájékoztatón újfent megállapították, hogy a szerb állam gyenge és felkészületlen a merénylet politikai hátterének megvilágításához.

Jovanović és Korać szerint az ügyészségnek a vörössapkások alakulatának nyolc tagja ellen indított eljárásban ki kellene hallgatnia Vojislav Koštunicát, a Szerbiai Demokrata Párt elnökét is. A szervezett bűnözéssel megbízott ügyészség már így is kompromittálta magát, amikor először beidézte tanúnak Koštunicát, majd később bizonyítékok hiányára hivatkozva elálltak ettől – magyarázták az LDP és az SZDU elnökei.

– Az ehhez hasonló viselkedés bizonyítja az intézmények gyöngeségét. Szerbia modernizálása nélkül soha sem fogják megvilágítani a merénylet politikai hátterét. A sötétségbe borult Szerbia soha nem lesz jóllakott. Szerbia már felfalta az életünket, nem engedhetjük meg, hogy gyermekeink életét is felfalja. Ha a Đinđić család magánpere kapcsán indított vizsgálati eljárásban nekünk több órán át kellett válaszolnunk az ügyészség, a bíróság és az ügyvédek kérdéseire, akkor nem értjük, hogy Koštunicának ezt miért nem kellett megtennie. Az, hogy Koštunicát nem hallgatták ki, a küzdelem folytatására kötelez bennünket – fogalmazott Jovanović és Korać.

Az LDP elnöke szerint Koštunica kihallgatása nélkül nem lehet megvilágítani a vörössapkások lázadását, hiszen akkor ő volt a szerb-montenegrói államközösség elnöke és kabinetjének emberei támogatták a lázadást. Az igazságügynek hatékonynak, szabadnak, függetlennek kell lennie és mindenkihez kérdéseket kell intéznie, a kérdésekre pedig válaszokat kell kapnia – hangsúlyozta Jovanović.

Korać bízik benne, hogy a vörössapkások nyolc tagja ellen induló eljárásban sikerül megvilágítani a merénylet politikai hátterét.

– Lehetetlen, hogy a bűnözők csoportja csak úgy magától döntötte el: most meggyilkoljuk a kormányfőt. Valaki támogatta az elkövetőket. És valaki megakadályozta, hogy Koštunicát kihallgassa az ügyészség. Olyan valaki, aki nem szeretné, ha kiderülne az igazság – magyarázta Korać.

Vojislav Tufegdžić újságíró jónak tartja a vörössapkások elleni vádemelést. Egyértelmű, hogy a lázadás hátterében erős politikai struktúrák húzódtak meg, mondta Tufegdžić, hozzátéve, hogy a szóban forgó alakulat annak idején olyan fegyveres erőnek számított, amellyel vagy lehetetlen volt vagy nem akartak vele szembeszállni.

– Akárhogyan is volt, a különleges alakulat és a politikum között több érintkezési pont volt. Nem állítom azt, hogy a politikumnak, a politikusoknak, vagy az államhatalom tagjainak közvetlen szerepe volt a vörössapkások ténykedésében, az érintkezési pontok azonban egyértelműen fellelhetőek. Remélem, hogy az eljárás során fény derül ezekre a pontokra, illetve azok intenzitására – részletezte Tufegdžić.

A B92 tévé Hoću da znam (Tudni akarom) című délelőtti műsorában Zoran Živković megállapította, hogy a rendőrségnél és az ügyészségnél nincsen olyan ember, aki napi szinten foglalkozna a merénylet politikai hátterének felderítésével. A sajtóban olvasható címek, amelyek rendre a merénylet évfordulóján jelennek meg, és amelyek folyamatosan bejelentik a politikai háttér felgöngyölítését, csupán marketingelemek – fejtette ki Živković, hozzátéve, hogy a tájékoztatási eszközök sajnos nem elemzik a történteket. Az, ami nem fér el a címoldalon, vagy az, ami nem fér bele 45 másodpercbe, mintha meg sem történt volna – szögezte le a volt kormányfő, aki szerint ma sokkal egyszerűbb politikával foglalkozni, hiszen már nem kell hozzá bátorság. Ma már senki számára nem lehet életveszélyes a politizálás, egy politikusnak sem kell attól tartani, hogy Zoran Đinđić sorsára jut – magyarázta Živković.

Ugyanebben a műsorban Nenad Daković filozófus kifejtette, hogy Szerbia jelenleg a befejezetlenség állapotában van, ami a pártállam perverz formája. A kommunizmus idejében Szerbia pártállam volt, Milošević idejében a nacionalizmus mögött megbúvó családállam, ma pedig egy perverz pártállam, amelyben több párt van – fogalmazott Daković.



A Zoran Đinđić elleni merénylet elkövetéséért Milorad Ulemek Legiját, a vörössapkások parancsnokát és Zvezdan Jovanovićot, az alakulat tagját jogerősen 40 év szabadságvesztésre ítélte a bíróság. A merényletben részt vevő többi személyt 30–35 év börtönbüntetésre ítélték.

A szervezett bűnözéssel foglalkozó ügyészség pénteken lázadás szervezésének bűntette miatt a vörössapkások nyolc tagja ellen emelt vádat. Slobodan Homen, az igazságügyi minisztérium államtitkára a hétvégén kijelentette, hogy az újabb vádemelés a merénylet politikai hátterének felgöngyölítésére irányul.