Tavaly október óta sztrájkolnak a nagybecskereki GIK Banat építőipari vállalat dolgozói, de tiltakozásuk eddig nem hozott érdembeli változást. Ljubomir Čubić többségi tulajdonost továbbra sem lehet elérni (állítólag a boszniai Szerb Köztársaságban tartózkodik), de közvetítői útján cáfolja, hogy nem akarja talpra állítani a vállalatot.
Érdemben azonban semmit sem tesz az újraindulás érdekében. A 250 dolgozó (nemrég még kétszer ennyien voltak) helyzete pedig egyre kilátástalanabb. Négy éve nem fizették utánunk a járulékokat, egyévi fizetéssel tartoznak nekik. Volt rá példa, hogy valamelyikük börtönben „törlesztette” a közműdíjat, mások kukáznak. Már több mint két éve fizetésképtelen a vállalat, vesztesége ugyanis meghaladja a 130 millió dinárt.
A sztrájkoló építők dokumentumokkal próbálják bizonyítani, hogy a cég többségi tulajdonosa felelőtlenül és törvénytelen módon vezette a vállalat ügyvitelét. Az a benyomásuk, hogy a tulajdonos szándékosan akarja csődbe juttatni a vállalatot, hogy megkaparintsa annak vagyonát, és átömlessze az Intergradnja építőipari vállalatba (amely úgyszintén az ő tulajdonában van), közben pedig megszabadulhatna a dolgozóktól. Már most az Intergradnja tulajdonában van a GIK Banat vagyonának több mint a fele. A dolgozók Radovan Anđelov korábbi igazgatót is vádolják az előállt helyzet miatt, aki ellen több bűnvádi feljelentést tettek.
A Szerbiai Szociáldemokrata Párt nagybecskereki bizottsága a GIK Banat esetében elsősorban az államot teszi felelőssé. Nemcsak azért, mert az illetékes hatósági szervek nem reagáltak a visszásságokra, hanem mert az állam sem viselkedett felelősségteljesen a tulajdonában levő vagyonrésszel (14,16 százalék). Társtulajdonosként semmit sem tettek a többségi tulajdonos törvénytelenségei ellen, sőt a vállalat sorsa sem igen foglalkoztatta az illetékeseket. Az állam ilyen viszonyulása miatt a párt még indokoltabbnak tartja a kezdeményezést, hogy a vállalatok állami tulajdonrészét bízzák az önkormányzatokra. Elvárásuk szerint ugyanis a helyi hatalom felelősségteljesebben gazdálkodna a rá bízott vagyonnal a belgrádi privatizációs ügynökségnél. A GIK Banat példája pedig azt mutatja, hogy a vállalatok legtöbbször az önkényeskedő tulajdonosok, valamint az állam felelőtlenségének az áldozatai, tehát nem lehet mindent a gazdasági válsággal magyarázni.