2024. július 17., szerda

Kisebbségi összefogás

Úgy tűnik, a Magyar Fordulat nem az eredeti elképzelések szerint indul a választásokon

Rácz Szabó László, a Magyar Polgári Szövetség elnöke múlt pénteken kifejtette, hogy a vajdasági magyarság érdekeit a négypárti összefogásnál szélesebb koalíciónak kellene képviselnie. Az MPSZ abban gondolkodik, hogy a Szerbiában bejegyzett kisebbségi pártok közül több fogjon össze és közös listával induljon a választásokon – magyarázta Rácz Szabó. A Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége állítólag támogatja a széles koalíciót, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt feltételhez köti részvételét a koalícióban, a Magyar Remény Mozgalom viszont biztosan nem csatlakozik a választási csoportosuláshoz.

A Rácz Szabó Lászlóval kedden folytatott beszélgetésből kiderült, hogy a szóban forgó tervet már csak néhány nap választja el a megvalósulástól. A koalícióban érdekelt pártok szombaton Novi Pazarban tárgyaltak az Emir Elfić vezette Bosnyák Demokratikus Közösség székházában. A találkozón Rácz Szabó is részt vett.

A széles nemzeti kisebbségi összefogásban az MPSZ mellett eddig úgy tűnik, hogy a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége, a Bosnyák Demokratikus Közösség, a Macedónok Demokratikus Közössége, a Horvátok Demokratikus Közössége és a Szlovák Párt vesz részt, de mint Rácz Szabó mondta, más pártok is érdeklődtek a koalíció iránt, tehát a szerződés aláírásában még több párt vehet részt.

Ágoston András, a VMDP elnöke levélben jelezte, hogy a szóban forgó politikai tömörülés is érdekelt a kisebbségi összefogásban, az MRM viszont nem válaszol a megkeresésekre – mondta Rácz Szabó.

– Összefogásban kell gondolkodni. Éppen ezért nagyon meglepett bennünket Orbán Viktor múlt heti állásfoglalása, hogy csak a Vajdasági Magyar Szövetséget támogatja a szerbiai választások során. Ez magyarra lefordítva azt jelenti, hogy a magyar kormány nem a magyar pártok összefogását, hanem széthúzását támogatja. Mindenkinek rossz érzés lenne, ha egy édesanya több gyermeke közül egyet nevezne meg kedvenceként – magyarázta Rácz Szabó.

– Ezért nekünk, akiknek a vajdasági magyarság érdekei a legfontosabbak, a magyar kormány állásfoglalása után más megoldást kellett találnunk – hangsúlyozta Rácz Szabó, hozzátéve, hogy így született meg az ötlet, hogy fogjon össze minél több Szerbiában élő nemzeti közösség politikai pártja.

Az MPSZ elnöke szerint egy széles kisebbségi koalíció magas szintre emelhetné a kisebbségvédelmet Szerbiában.

– Gondoljunk abba is bele, hogy nemzeti és anyagi szemszögből nézve mikor éltünk a legjobban. Akkor, amikor a nemzetek és nemzetiségek nem gyilkolták egymást, nem szálltak egymással szembe. Akkor, amikor nem veszekszünk, hanem együtt gondolkodunk, akkor akár az egész országot fel tudjuk építeni. A nemzeti közösségeknek ugyanazok a gondjaik, érdekeik, ugyanazok a veszélyek fenyegetik őket. A koalíció mindegyik pártja fontosnak tartja a területi és a személyi elvű autonómiáért folytatott küzdelmet, követeli a nemzeti tanácsokról szóló törvény módosítását, a köz- és személyi biztonság szavatolását. Követeljük a vagyon-visszaszármaztatási törvény módosítását, hogy abból eltűnjön a kollektív bűnösség elve. Olyan parlamenti képviseletet szeretnénk, amelyben megbízhatunk és amely elvégzi munkáját. Ez a koalíció biztosan bekerül a parlamentbe – nyilatkozta Rácz Szabó.

Kérdésünkre, hogy akkor ezzel a Magyar Fordulat megszűnt-e, Rácz Szabó közölte, hogy ha aláírják a koalíciós szerződést, akkor a Magyar Fordulat koalíció nem indul a választásokon, de amíg legalább két párt benne marad, addig koalíciónak számít és a széles koalícióban valójában a Magyar Fordulat vesz részt.

A kisebbségi koalícióhoz társuló magyar pártok a Magyar Fordulat által előkészített választási programot fogják képviselni – mondta Rácz Szabó. A koalíció nevéről egyelőre nem kívánt nyilatkozni az MPSZ elnöke, mondva, hogy a koalíciós szerződés már elkészült, csak alá kell még írni.

László Bálint, az MRM elnöke cáfolta, hogy az MPSZ képviselői, vagy bárki más, meghívta volna őket a kisebbségi koalícióról folytatott tárgyalásokra.

– Mi nem tartjuk szerencsésnek a különböző kisebbségek közös listáját. A magyar érdekeket magyar listával lehet képviselni. Az MPSZ és a VMDK részéről egy politikailag éretlen megmozdulás tanúi lehetünk. Ha a szóban forgó két párt inkább a széles kisebbségi koalícióban, és nem a Magyar Fordulat koalícióval indul a választásokon, akkor pártunk önállóan állít listát a választások mindhárom szintjén – nyilatkozta László.

A VMDP álláspontjáról Ágoston András elnök nyilatkozott lapunknak és elmondta: abban az esetben csatlakoznak a széles koalícióhoz, ha megkapják a kezdeményező Bosnyák Demokratikus Közösségtől a választási platform nevű dokumentumot és annak felülvizsgálata után elfogadhatónak tartják a koalícióval kapcsolatos javaslatot és célkitűzéséket.

A téma kapcsán Csonka Áronnal, a VMDK elnökével is szerettünk volna beszélgetni, de őt nem értük el.