2024. július 18., csütörtök

Magyarságunk szimbóluma

Megemlékezés Zentán az 1848–49-es magyar forradalom és szabadságharc évfordulójáról
Nagy Ferenc, a Magyar Köztársaság szabadkai főkonzulátusának főkonzulja koszorúzik (Horváth Zsolt felvétele)

Pénteken Zentán megemlékeztek az 1848–49-es magyar forradalom és szabadságharc évfordulójáról. Az ünnepségsorozat délután négy órakor alkalmi tiszteletadással és koszorúzással kezdődött a szabadságharc áldozatainak az emléksírhelyénél, és a zentai származású honvédhadnagy, Szegfű György kálváriadombi sírjánál. A rendezvényen a zentai Emlékiskola diákjai által előadott alkalmi művelődési műsor után Nagy Ferenc , a Magyar Köztársaság szabadkai főkonzulátusának a főkonzulja mondott ünnepi beszédet.

A főkonzul beszédében kihangsúlyozta, hogy ez az ünnep magyarságunk szimbóluma, ugyanakkor 1848 tavasza évezredes rendszerváltást hajtott végre. Történelmi léptékkel mérve pillanatok alatt lebontotta az államalapítástól fennálló struktúrát, s ezt a hatalmas erejű átalakulást a korabeli Európában példátlan módon törvényesen, vér és erőszak nélkül sikerült megvalósítani. Ugyanakkor olyan mélyreható minőségi változásokat idézet elő, amelyek minden társadalmi csoport számára érzékelhetőek voltak. A főkonzul úr beszédében kihangsúlyozta: azt kívánta, hogy e nap adjon erőt és hitet, hogy elődeink tetteihez méltó módon cselekedjünk, de egyben gondolkodjunk el azon is, hogy elődeink, a forradalom és szabadságharc központi szereplői büszkék lehetnek ránk. Kihangsúlyozta, hogy e történelmi személyek mindannyian kiemelkedő, de egyben nagyon különböző egyéniségek voltak. Hazaszeretetükben viszont azonosak voltak, és egyéni érdekeiket a nemzet érdekei alá tudták rendelni, s képesek voltak az összefogásra.

– A politika lehet többféle, világlátásunk és értékeink lehetnek különbözőek, viszont mégis vannak célok, amelyekért össze kell fogni, egységesen fel kell lépni. Minden nemzedéknek a maga módján meg kell harcolnia az életben maradásért, a fennmaradásához szükséges intézményeiért, a szülőföldön való boldogulásáért – emelte ki Nagy Ferenc, aki egyben azzal folytatta, hogy ehhez a harchoz megosztottságmentes, célszerűen működő helyi közösségekre van szükség.

Köszöntő szavai után a magyar főkonzul felolvasta a Magyar Köztársaság miniszterelnökének, Gyurcsány Ferencnek, a határon túli magyarsághoz intézett levelét is. Ezt követően a főkonzul úr, s a zentai önkormányzat, illetve vajdasági magyar pártok helybéli szervezetének képviselői elhelyezték a kegyelet virágait.

A rendezvénysorozat a zentai Városháza előcsarnokában folytatódott, ahol fél hattól a Tisza menti Fúvószenekar ünnepi hangversenyét és a Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium emlékműsorát tekinthették meg az egybegyűltek, és megkoszorúzták Batthyány Lajos grófnak, az első felelős magyar kormány miniszterelnökének az emléktábláját. Este fél héttől pedig a Városháza dísztermében díszülést tartottak. Ezen a megemlékezésen Pék Zoltán zentai polgármester ünnepi szónoklata után a március idusának történelmi eseményeiről Pejin Attila zentai történész-muzeológus tartott előadást. Az est folyamán a díszülés résztvevői megtekinthették a sárospataki 8kor Színház vendégjátékát is.