A legmagasabb szintű harci készültsé get rendelte el Aleksandar Vučić államfő a Szerbiai Katonaság számára, jelentette be Miloš Vučević védelmi miniszter. Kifejtette, hogy erre az ország szuverenitásának, területi integritásának, és a koszovói szerbek védelmének az érdekében volt szükség. Vučević közölte, a legmagasabb fokú harci készültség minden egység bevetésének a lehetőségét, így a fegyveres akciók végrehajtását is magában foglalhatja.
Úgy fogalmazott, hogy a koszovói szerbek elüldözési kísérletének megakadályozása a cél, a szerb államnak reagálnia kell, amint polgárai veszélyben vannak, történjen ez az ország bármelyik részében. Ana Brnabić szerb kormányfő közölte, a legmagasabb harci készültségre azért volt szükség, hogy Szerbia reagálni tudjon, amennyiben megtámadnák az észak-koszovói szerbeket.
Bratislav Gašić belügyminiszter arról számolt be, hogy azonos fokú a készültség a rendőrség minden egységében is, miután hétfőn Albin Kurti koszovói kormányfő összehívta a Koszovói Biztonsági Tanácsot, találkozott a KFOR és az EULEX képviselőivel, s hasonló döntést hozott a koszovói biztonsági erők készültségének fokozásáról, s olyan tervet ismertetett, amelynek értelmében Koszovó meg szándékozza erősíteni biztonsági erőinek jelenlétét Észak-Koszovóban. A szerb Belügyminisztérium bejelentette, minden alakulatot a vezérkari főnök parancsnoksága alá rendelnek, Milan Mojsilović vezérkari főnök pedig közölte, az államfő a koszovói adminisztratív határra vezényelte őt.
A döntést megelőzően a köztársasági elnök az Instagramon közzétett videoüzenetben beszélt arról, hogy Szerbia továbbra is mindent megtesz a béke és a stabilitás megőrzése érdekében, de annak érdekében is, hogy megvédje a koszovói
szerbséget.
ÚJABB BARIKÁDOK
A koszovói szerbek közben immár 18. napja tiltakoztak az úttorlaszokon, sőt, két új barikádot is felállítottak Kosovska Mitrovica északi részében. Az egyik a Bošnjačka mahala mitrovicai vegyes nemzetiségű városnegyedből haladó forgalmat akadályozza, s nehezíti a továbbjutást a város déli, albánok lakta
részébe. Az új hídon is felállítottak az éjjel egy barikádot, amely a Kosovska Mitrovica és Raška közötti forgalmat akadályozza. Sóderrel megrakott kamionokat
parkoltak az úttestekre. Zárlat alá helyezték Kamenica és Vuča falvak fő útvonalait is. A korábban letartóztatott nemzettársaik szabadon bocsátását követelik, s azt, hogy a koszovói rendőrség tagjai vonuljanak ki Észak-Koszovó területéről a korábbi megállapodások értelmében.
EGYMÁSRA MUTOGATNAK
Szerbia ma nagyon jól tudja, mit csinál, s tisztában van a pristinai tervekkel is, jelentette ki Petar Petković, a kormány Koszovó-ügyi irodájának vezetője, majd
elmondta, mindent megtesz az ország a békéért, de készen áll arra is, hogy reagáljon azokra a veszélyekre, amelyek Pristinából érkeznek. Nem ismétlődhet meg újra a horvátországi Vihar hadművelet, értékelte, majd hozzátette, Kurti voltaképpen a fegyverzetlen lakosságra készül támadni, ami megengedhetetlen. A barikádok szerinte a demokratikus tiltakozásnak az eszközei, melyeket csak azért állított fel a lakosság, mert képtelen tovább tűrni a pristinai vezetőség terrorját.
A koszovói kormányfő egészen másként látja a történéseket, s szerinte a barikádok felállításáért nem a koszovói szerbeket, hanem Belgrádot terheli a felelősség, elmondása szerint mindenképpen feszültséget akar ugyanis kelteni. Albin Kurti keddi nyilatkozatában kifejtette, a KFOR még egy kis időt kért a helyzet megoldása érdekében, ezt meg is fogja Pristinától kapni, de napokon belül el kell tüntetni az úttorlaszokat.
Ezt Pristina fogja megtenni, ha a KFOR nem lesz rá képes. Úgy fogalmazott, Belgrád csak ismétli önmagát és a kilencvenes éveket, aki pedig így tesz, arra a vesztesek sorsa vár. Szerinte az észak-koszovói úttorlaszok emelését ugyanazok irányítják, akik Oroszország mellett állnak, s szélsőséges szerb politikát folytatnak.
A PÁTRIÁRKA BÉKÉT AKAR
Miután hétfőn Porfirije pátriárkának nem engedte meg a koszovói rendőrség a belépést Koszovó területére, kedden az egyházfő fogadta Vučićot a belgrádi püspökség épületében. A pátriárka a találkozót követően elmondta, a béke megőrzésének fontosságát hangsúlyozta az államfővel folytatott megbeszélésén, és
meglehetősen komolynak ítélte meg a helyzetet. Vučić kiemelte, minden jel arra vall, hogy Pristinának és a nemzetközi közösség egy részének is a szerbek elűzése jelentené a koszovói probléma megoldását. Hol láthatunk még olyat, hogy egy egyházfőnek nem engedik meg a látogatást nemzetközi erők által biztosított területen, tette fel a retori kérdést az államfő.
Nyitókép: Miloš Vučević védelmi miniszter és Milan Mojsilović vezérkari főnök (Beta archív)