2024. július 17., szerda

Háromszáz magyar roma Szabadkán

A szabadkai magyar romáknak házi tanítókra, tanulásra való ösztönzésre, s nem utolsó sorban munkára van szükségük



Összesen 83 családot, vagyis 300 személyt sikerült nyilvántartásba vennie a szabadkai Ácsi Roma Egyesületnek. Kurina Klaudia elnök asszonnyal az élen az ősszel indult meg az összeírás, a Bethlen Gábor Alap támogatásával. A projekt célja az volt, hogy felmérjék, a magyar roma családok milyen körülmények között élnek, milyen segítségre van szükségük.

Kurina Klaudia a múlt héten megszervezte az összeírt családok első találkozóját, elsősorban azzal a céllal, hogy – mint az az eredményekből kiderült – a munkanélküliségen és a nehéz életkörülményeken közösen próbáljanak meg segíteni. Beszélgetésünkkor elmondta, hogy 83 családot, vagyis összesen 300 személyt vettek nyilvántartásba. Mint kiemelte, elégedett az eredménnyel, mert mintegy 10 család kivételével mindannyian nyitottan álltak a kezdeményezéshez.

– Minden családban a munkanélküliség okozza a legnagyobb problémát, de emellett vagy ebből kifolyólag a gyermekek tanulásra való motiválása is hiányos, erre is panaszkodtak a szülők. A téli időszak mindenki számára nagyon nehéz volt, hiszen sokan még a télirevalót sem tudták beszerezni – mesélte Klaudia, aki szerint hatalmas gondot okoz, hogy az őslakos magyar romáknak nem jár a segély, a bevándorlóknak viszont igen. – Az a gond, hogy a magyar cigányok szerények. Illedelmesen bekopognak az illetékesekhez, s ha azok elküldik őket, nem mennek vissza. Bezzeg mások! Ezért is próbáljuk meg eggyé kovácsolni ezt a kis közösséget, hogy megtanuljanak és merjenek kiállni magukért és a jogaikért – magyarázta Klaudia, aki ugyan tisztában van azzal, hogy nem tudják mindenki gondját-baját megoldani, mégis segíteni szeretnének. Ezért hívták meg a találkozóra a már évek óta működő Házi Tanítói Szolgálat vezetőjét, Ágyas Sándort, aki a gyermekek és a felnőttek nevelésének a fontosságára hívta fel a figyelmet.

– A szemléletváltáson van a hangsúly, a gondolkodásunkat kell megváltoztatni. Nagyon fontosnak tartjuk az élethosszig tartó tanulást, ezt kell megismertetni a gyerekekkel és az idősebbekkel is – mondta Ágyas Sándor, aki bemutatta a jelenlévőknek a Horgoson zajló sikeres programjukat, amely túlmutat a Házi Tanítói Szolgálaton. Az ottani romák önfoglalkoztatását segítik, s hasonló programot szeretnének megvalósítani Szabadkán is. Ennek érdekében a találkozó részvevői nyilatkoztak arról, mihez értenek, mivel foglalkoznának szívesen, s ezeknek az információknak a birtokában tudnak majd tervezni, hiszen Horgoson volt olyan család, amely állatokat vásárolt, és most azokat neveli rendkívül eredményesen.

A Házi Tanítói Szolgálat kapcsán a jelenlévők között felmerült annak a fontossága, hogy ne csak a fiatalabb nemzedéket, vagyis az általános iskolásokat, hanem a középiskolás diákokat is ösztönözzék, mégpedig a továbbtanulásra.

– Fontos lenne a motiváció. Nekem két középiskolás gyermekem van, és fel szeretném hívni a figyelmüket arra, hogy milyen fontos lenne egyetemre menniük. Persze ez nehéz, mert látják, hogy annak ellenére, hogy a szüleik is befejezték a szakiskolát, nem tudnak elhelyezkedni. Külföldön látják a jövőt, s félnek a kiközösítéstől, mert ha beszélünk róla, ha nem, az igenis jelen van. A fiatalok még a szüleik előtt is elhallgatják, hogy diszkriminálják őket. Azt hiszik, ha nem beszélnek róla, akkor majd egyik pillanatról a másikra megszűnik – osztotta meg tapasztalatait az egyik anyuka.

Kurina Klaudia kiemelte, első alkalommal ugyan nagyon kevesen, alig tízen jöttek el a találkozóra, ő azonban bizakodó. Reméli, hogy a következő alkalommal mindenki még egy embert hoz el magával, s akkor elindulhatnak a megvalósítás útján: segíthetnek a romák önfoglalkoztatásában, a hétvégi iskola, a Házi Tanítói Szolgálat és egyéb programok beindításában, hogy végre a magyar romák is láthatóvá váljanak a városban.