A Szerb Haladó Párt egyetlen magyar köztársasági parlamenti képviselője, a nagykikindai Kismárton Ottó, immár második képviselői mandátumát fejezi. Korábban a Szerb Radikális Párt színeiben volt jelen a képviselőházban. Lapunknak nyilatkozva arra panaszkodott, hogy ellenzéki képviselőként nem sok esélyt kapott az érdemi munkára, mivel a parlament jelenlegi összetételében nem vette figyelembe az ellenzéki javaslatokat. Előző mandátumában ez nem így volt, mondta Kismárton.Meggyőződésének adott hangot, hogy a május 6-i parlamenti választások után az SZHP lesz az uralkodó párt Szerbiában.
Átmenő osztályzattal értékelné a parlament munkáját, vagy inkább megbuktatná?
– A képviselőház sokat dolgozott az elmúlt négy évben, jóval többet, mint korábban. Ugyanakkor a munka minőségével már egyáltalán nem vagyok elégedett. Igaz, hogy a képviselőház még soha nem fogadott el ennyi törvényt, mit jelenlegi mandátumában, ugyanakkor az ülésnapok napirendjén túlságosan sok jogszabály szerepelt és emiatt nem lehetett mélyrehatóan megvitatni azokat. Az ellenzék javaslatait figyelembe sem vette a parlament. Az előző ciklusban szintén parlamenti képviselő voltam, de a képviselőház, valamint annak elnöke, akkor az ellenzék javaslatait is figyelembe vette és sokkal alaposabb volt a képviselőház munkája. Hiszem, hogy a mostani hatalmiakhoz tartozó 127 képviselő legtöbbje el sem olvasta a törvényjavaslatokat, azt sem tudták, hogy mire szavaztak. Mi minden gyűlésre készültünk és mindent áttanulmányoztunk. Úgy érzem, hogy a tempó a minőség rovására ment.
Az SZHP 2008 őszén alakult meg úgy, hogy bizonyos képviselők kiváltak az SZRP-ből. Mit sikerült azóta letenniük az asztalra?
– Már említettem, hogy a parlament teljesen kizárta az ellenzék javaslatait, ezért az SZHP nem érhetett el érdemben semmit sem és nem mutathatott fel eredményeket a választópolgároknak. A Mezőgazdasági Bizottságban valamelyest jobb volt a helyzet, mivel annak elnöke pártunk tagja. Ugyanakkor itt is az volt a probléma, hogy nem hagytak elegendő időt a napirendi pontok alaposabb megvitatására, a bizottság tagjai közül egyesek szintén nem tudták, hogy mit fogadnak el. A tavaly év elején tisztségre lépő új mezőgazdasági miniszter, Dušan Petrović, egyszer sem jelent meg a bizottság ülésein, pedig több mint egy év telt el tisztségre lépése óta. Ismétlem, ellenzékiként semmiről nem dönthettünk. Aki követte a parlament munkáját, láthatta, hogy az ülésteremből gyakran maradtak távol az ellenzéki pártok képviselői. Miért lettünk volna ott, ha egyik javaslatunkat sem fogadják el? Pártunk képviselői is csak annyit voltak az ülésteremben, hogy a szavazók olykor lássanak bennünket. Tudtuk, hogy más érdekünk egyelőre nem lehet, csak annyi, hogy megjelenjünk a televízióban.
Vannak-e tervei arra az esetre, ha ismét sikerülne bekerülnie a parlamentbe?
Szinte teljesen biztos vagyok benne, hogy a választások után az SZHP vezeti majd az országot. Tomislav Nikolić pártelnök az SZHP egyik utolsó ülésén minden párttag figyelmét felhívta arra, hogy ha az SZHP kerül hatalomra, akkor parlamenti képviselőinknek még többet kell dolgozniuk, készülniük az ülésekre, illetve aktívan részt venniük azok munkájában. Ha a haladók kerülnek hatalomra, a parlament sokkal jobban és eredményesebben fog dolgozni. Számomra a jövőben is a mezőgazdaság állna munkám középpontjában. Pártunk kidolgozta mezőgazdasági programját, most járom Vajdaságot és Szerbiát, hogy bemutassam azt az embereknek. A jelenlegi hatalom hiába állítja azt, hogy a mezőgazdaság fontos számára és hogy az ország ebből az ágazatból valósítja meg a legnagyobb kiviteli bevételeket, a helyzet egyáltalán nem rózsás. Nagy hiba, hogy Szerbia elsősorban még mindig feldolgozatlan terményt szállít külföldre. Persze, ez a legegyszerűbb, földműveseink mindent megtermelnek, amit kell. Viszont sokkal nagyobb bevételekre tehetne az ország szert, ha a nyersanyagot itt Szerbiában dolgoznánk fel és a kész terméket szállítanánk a külföldi piacra. Hiányoznak az egyértelmű tervek: az illetékesek közül senkit sem érdekel, hogy a gazdák mit termelnek. Így történhet meg az, hogy bizonyos mezőgazdasági termékekből hiány lép fel. Nem termelhetünk csak kukoricát, vagy búzát, gazdagabbá és minőségesebbé kell tenni terményeink kínálatát. Azt is pontosan meg kell tervezni, hogy a megtermelt terményből mit, mennyit és hová szállítunk. A sikeres mezőgazdasághoz tervekre van szükség. Minél előbb meg kell hozni az ország mezőgazdasági stratégiáját, amelybe mindezt lefektetnénk és azután tartanánk is hozzá magunkat.