Összesen 24,4 millió dináros keretösszeg áll a vajdasági média rendelkezésére, amit projektum alapú pályázaton oszt ki a tartományi tájékoztatási titkárság. A pályázatot ma teszik közzé a Dnevnik napilapban, Vajdaság AT Hivatalos Lapjában és a tartományi tájékoztatási titkárság honlapján.
A tartományi alapítású sajtóorgánumok öt kategóriában pályázhatnak, melyek főbb jegyeit tegnap Ana Tomanova-Makanova, a tartományi kormány alelnöke, tájékoztatási titkár ismertette a sajtó képviselőivel. Eszerint 10 millió dinárt terveznek tájékoztatási projektumok, 2,5 millió dinárt a média tekintetében fejletlen közösségek, 3,4 millió dinárt a multikulturalizmust és a többnyelvűség térnyerését célzó tájékoztatási projektumok, 1,5 millió dinárt a tájékoztatási eszközök szakmai fejlesztésének, és 7 millió dinárt a tájékoztatási eszközök műszaki-technológiai felszereltségének támogatására.
– Pályázataink lényegében a tavalyi ismétlését jelentik, kivéve a legutóbbi tételt. Utoljára 2008-ban hirdettünk pályázatot a műszaki-technológiai felszerelés fejlesztésére, ám ennek szükségessége ismét időszerű, hiszen a szerkesztőségi felszerelés, a stúdiótechnika, továbbá a számítógépes hardver és szoftver folyamatosan korszerűsítésre szorul – mondta a titkár.
– Egyaránt fontosnak tartjuk a többi pályázati kategóriát is, mivel valamennyi esetben pályázhat a vajdasági székhelyű írott és elektronikus média, kivéve azokat a sajtóorgánumokat, melyek közszolgálati státust élveznek, és havi előfizetésből élnek, továbbá állandó támogatásban részesülnek, de azok sem számíthatnak eredményes pályázásra, akik nem számoltak el a tavalyi pályázaton nyert eszközök felhasználásával – tette hozzá Tomanova-Makanova.
Meglepően sok közösség számít tájékoztatás szempontjából fejletlennek a tartományban (többek között Ada, Palánka, Inđija, Kevevára, Belcsény, Törökbecse, Szenttamás, Titel, Alibunar, Topolya, Óbecse, Törökkanizsa, Csóka, Kúla, Apatin, Magyarkanizsa, Kishegyes, Zenta, Temerin). Ezeknek a településeknek a tájékoztatási eszközei tehát külön kategóriában is pályázhatnak, de tudni kell, hogy egy-egy sajtóorgánum jó projektummal eredményesen szerepelhet akár a pályázat minden kategóriájában is. A tájékoztatási titkár hangsúlyozta, hogy a média effajta finanszírozását nem foghatjuk fel kiadásnak, sokkal inkább beruházásként kell rá tekinteni. Erre emlékeztette az önkormányzatokat is, melyek közül sok elhanyagolja a helyi média iránti kötelezettségeit. Tomanova-Makanova kiemelte, hogy az önkormányzatokról szóló törvény kötelezi a községeket, hogy támogassák a helyi médiát, ezen belül a nemzeti kisebbségek nyelvén történő tájékoztatást, mert azok csak így tehetnek eleget feladatuknak, vagyis így tájékoztathatják a közösséget többek között az önkormányzatok munkájáról.
Kalman Kuntić segédtitkárral együtt Ana Tomanova-Makanova bejelentette, hogy őszre ismét kiírják a pályázatot fiatalok ösztöndíjazására, olyan szakok esetében, melyekre a médiának szüksége van. Tehát nemcsak újságírók ösztöndíjazásáról van szó, hanem minden olyan szakról, mely kapcsolódik a tájékoztatáshoz. Az ösztöndíjas fiatalok lehetőséget kapnak gyakorlatra egy-egy médiaházban, majd tanulmányaik befejezésével munkalehetőséghez jutnak. A kedvezőnek tűnő pályázattal tavaly kudarcot vallott a titkárság, ugyanis a 3 milliós keretösszegű pályázatra csupán egy médiaház, a Hrvatska riječ, valamint két polgári csoportosulás jelentkezett. A titkárság képviselői remélik, hogy idén többen élnek majd a lehetőséggel, és nem lesznek kénytelenek a pénzt felhasználatlanul visszajuttatni a költségvetésbe.