2024. július 18., csütörtök

Csantavér kálváriája

Két hónapja van is meg nincs is vezetősége a helyi közösségnek – Nem tudni, hogy törvényes hatalomváltás volt-e a faluban – A polgárok így is, úgy is elégedetlenek

Január közepe óta nem tudni, van-e vezetősége Csantavér helyi közösségnek, és ha van, hány van. Ugyanis január 16-án nyújtott be bizalmatlansági indítványt a VMSZ frakció az akkori vezetőség és dr. Murényi Tibor elnök ellen. A VMSZ frakció, amely Zabos Árpádot választotta meg elnöknek, most azt mondja, ők vannak hatalmon, a másik oldal, Murényi Tibor vezetésével pedig azt állítja, puccskísérletről van szó, és törvénytelen a leváltásuk. A pecsét náluk maradt, így az „új” vezetés sem tud dolgozni. Mindeközben a falunak fejlődnie kellene, beruházásokat folytatni és elkezdeni.

A történet természetesen nem idén januárban kezdődött. 2003-ban a Vajdasági Magyar Szövetség elveszítette a helyi választásokat. 2004 folyamán azonban, amikor megkezdődött a gáz- és a telefonhálózat bevezetése, akkor bizonyos okok miatt – nem tudom miért – a VMSZ frakció egyszerűen kivonult a közgyűlésből, és egészen 2009. január 16-áig meg sem jelentek az üléseken. Ugyanakkor a két dátum között volt még egy helyi választás is, 2007-ben, amikor a VMSZ listája győzött ugyan, de nem tudtak megegyezni a többi párttal, és nem tudtak többséget alkotni. Az akkori alakuló ülés után, 2007 nyarán ki is jelentették, hogy ők továbbra sem akarnak részt venni a közgyűlés munkájában. Úgy gondolom, hogy ez a puccskísérlet, amit most véghezvittek, becsvágy, és bizonyos mértékű bosszú is, ami elsősorban ellenem irányul – magyarázza a múltbéli történteket dr. Murényi Tibor. Az ellenszenvet azzal magyarázza, hogy amikor 2007 nyarán Szedlár Erika, a csantavéri iskola igazgatónője megpróbált elbocsátani 8 tanítót az iskolából, akkor ő kiállt a tanítók mellett, megmentette a munkahelyüket. Mindezek után Jeges Zoltán tartományi oktatási titkár és az akkori oktatásügyi tanácsos, Pintér Molnár Edit arra kérte őt, ne indítványozzák Szedlár Erika menesztését. Ő akkor erre rábólintott. Mindezek ellenére történt, ami történt – mondja.

Dr. Murényi Tibor

– Január 16-án többségben volt a VMSZ frakció a közgyűlés ülésén, és beterjesztették a bizalmi szavazásról szóló napirendi pontot. Természetesen ennek kellett volna legyen egy törvényes menete, hiszen én öt nappal az ülés előtt eljuttattam mindenkinek a napirendi pontokat, azokra 48 órán belül jöhetett volna módosítási javaslat. De nem érkezett. Ők a helyszínen terjesztették be, aminek én nem voltam ellene, javasoltam, hogy azt egy másik ülésen tárgyaljuk meg. Ebből vita alakult ki, ami után én berekesztettem az ülést. Ők ezt nem tartották tiszteletben, folytatták az ülést, és leváltottak. Hétfőn elmentek, és a bíróságon hitelesítették az aláíratlan és nem hiteles jegyzőkönyvet. Természetesen a bírósághoz fordultam egy átirattal, amit az önkormányzathoz és a polgármesterhez is eljuttattam – mondta Murényi, majd hozzátette, szó sincs arról, hogy ellopták volna a pecsétet. – Mi jogilag jártunk el. Vagyis amíg a váltásról hivatalos döntés nincs, a jogi szervek, a Községi Választási Bizottság nem nyilatkozik, addig nekünk nincs szándékunkban átadni a pecsétet.

Mivel indokolták a bizalmatlansági indítvány benyújtását?

– Azt mondták, nincsenek megelégedve, de nem fejtették ki. Biztos vagyok benne, hogy többet is lehetett volna tenni. Én sem vagyok elégedett, de az elmúlt hat évben összesen hatmillió eurót hoztam Csantavérre. Lefektettük a gázvezetékeket, a telefont, hat kilométer utat aszfaltoztunk ki. Ha ők többet tudnak hozni hat millió eurónál, emelem kalapom.

Nagy vita alakult ki annak idején a községgé válás kapcsán is.

– A községgé válás kapcsán kialakult vita után is volt egy nagy törés, ez tény. Én úgy gondolom, hogy fel kell készülnünk arra, hogyha adódik a lehetőség, akkor tudjunk lépni, hiszen Csantavér rendelkezik azokkal az adottságokkal, amelyeknek köszönhetően akár városi, de akár önálló község is lehetne.

Mi lesz mindennek a következménye? Két hónapja áll az élet a faluban.

– Patthelyzet alakult ki, remélhetőleg a közeljövőben tisztázódik a helyzet, és áprilistól már tovább tudunk dolgozni. Megállt az élet. Ők azt hiszik, hogy ők vannak hatalmon, mi pedig azt, hogy mi vagyunk. Most még nem vagyunk elkésve, hiszen hozzászoktunk már, hogy a városban szeptemberben kezdődik minden jelentősebb beruházás, építkezés. A város felé átadtuk a projektumainkat. Folyamatban van, hogy kialakítsunk egy ügyfélszolgálatot, de elsősorban a falurendezési terv elkészítésére van a legnagyobb szükség. A Vajdasági Szociáldemokrata Liga hozott egy olyan döntést, hogy mindenhol, ahol a VMSZ-szel együttműködik, felülvizsgálja a kapcsolatokat, és ha nem megy az együttműködés, akkor ellenzékbe vonul – mondta Murényi.

A polgárok viszont elégedetlenek. Többen arról számoltak be lapunknak, hogy leépült a falu, nem látnak fejlődést, és nem is tudják, hogy kiben bízzanak. Úgy vélik, országos szintű a gond, hiszen minden politikus a saját érdekeit tartja szem előtt. Ezért nem szavaznak bizalmat egy vezetőnek sem. Nekik tettekre, kézzel fogható eredményekre lenne végre szükségük.

Zabos Árpád

Annak ellenére, hogy nem tisztázott, hogy ki van hatalmon, a helyi közösség irodájában Zabos Árpádot találjuk. Panaszkodik az állapotokra, mutatja a jelenlegi helyzetet az irodában, ami tény, nagyon rossz, elhanyagolt állapotban van.

– Igazság szerint a 2007-es helyi közösségi választásokat a VMSZ listája nyerte meg. Hét mandátumot szereztünk a tizenhétből. Mi akkor folytattunk tárgyalásokat a DP és a G17 Plusz képviselőivel, és szóbeli megegyezésre is jutottunk. Aztán a közgyűlés megalakulása előtti időszakban történtek bizonyos dolgok, így ez a szóbeli megegyezés semmissé vált. Mi ezt a helyzetet elfogadtuk akkor, de nem örültünk neki. Úgy gondoltuk, aktív ellenzéke leszünk ennek a vezetésnek. Sajnos úgy elmúlt másfél év, hogy komoly befektetés Csantavérre nem érkezett. Az úgynevezett koalíciót olyan pártok és polgárok csoportja alkotta, akiknek komoly politikai támogatottsága se községi, se tartományi, se köztársasági szinten nem volt. Születtek tervek, de igazán semmi nem történt. A VMSZ pedig egy komoly falufejlesztési programot tett az asztalra. A legfontosabbak ezek közül a gazdaság fejlesztése, vagyis a munkahelyteremtés. A főterv elkészítése mindennél fontosabb. Számunkra az a fontos, hogy a csantavérieknek élhető, szép környezetet biztosítsunk. A templom előtti tér az első momentuma ennek a fejlődésnek. Hasonlóképpen szeretnénk a teljes központot rendezni. A művelődési élet felélesztése is prioritást élvez. Mostoha körülmények között dolgoztak, és így a kulturális élet, ezzel együtt az ifjúsági élet is álomba merült.

Mi az, amit tett illetve nem tett az előző vezetés? Mi miatt folyamodtak a bizalmatlansági indítványhoz?

– Csantavért két év alatt feltúrták gázosítás címén. A falut nem kérdezték arról, szüksége van-e gázra. Elégedetlenek voltak a Szabadkai Gázművek válaszával, miszerint ők 2010 előtt nem tudják bevezetni a gázt a faluba. Alkalmaztak egy magáncéget, akiről később kiderült, hogy nem jogosult szolgáltatni. És most itt állunk 2009-ben, vezetékek vannak, de a fővezetéktől több tíz kilométerre vagyunk, az elsődleges gázelosztóról még tervek sincsenek. Annyi haszon volt ebből, hogy a falu nagy része telefonhoz jutott. Nem állítom, hogy nem csináltak semmit, csak nem abban az irányban, amelyikben kellett volna. Az embereknek, akiknek nincs felsőbb szervekben kapcsolatuk, nagyon nyögvenyelősen tudnak ilyen nagy programokat megvalósítani. A Magyar Koalíciónak támogatottsága van.

Hogyan tudnak dolgozni pecsét nélkül?

– Egyértelmű, hogy így akarják megbénítani a munkát. A törvény előírja, hogy a helyi közösség pecsétjének a helye egy bizonyos széfben van, és arról pontos leírást kell adni, hogy hová, mikor és meddig viszi el valaki. A helyi közösség hivatalosan nem vehetett át semmilyen papírt, miszerint feljelentést tettek volna ellenünk, hiszen a pecsét nélkül nem vehetjük át a hivatalos úton érkezett leveleket. Természetesen mi feljelentést tettünk a rendőrségen, hogy a pecsétet eltulajdonították, kicsit késve, hiszen ígérték többször is, hogy azt visszahozzák. A helyi közösség azon része, aki a többséget biztosította, összeül, megbeszéljük a problémákat. Hivatalosan még nem léptünk funkcióra, hiszen ahhoz szükség van a pecsétre, akkor lenne törvényes. Megpróbálják megbénítani az egyik legnagyobb magyar település munkáját, miközben magukat mártírnak tettetik. Ennek az lesz a következménye, hogy több pályázatról lekésünk majd.

Önnek, illetve a Magyar Koalíciónak mi az álláspontja Csantavér önálló községgé alakulásának lehetőségéről?

– Nem elég kitalálni, hogy Csantavérnek községgé kell alakulnia, meg kell vizsgálni, hogy működőképes lenne-e. Infrastrukturálisan kérdéses, hogy készen állunk-e, hiszen nincsenek saját épületeink, ingatlanjaink. Nincs elég szakember, pedig ebben az esetben el kell látni a funkciókat. A MK álláspontja az, hogy lépcsőzetesen lehet haladni, először városi községgé alakulni, ha erre meglesz a mód. Ekkor kell képezni az embereket, hogy legyen kinek ellátni a munkát. Ennek a folyamatnak látjuk értelmét. Lelkiismeret-furdalásom van ugyanis amiatt, hogy amikor a VMSZ helyi elnöke lettem, arra kértem a fiatalokat, tanuljanak, hogy legyenek diplomásaink. De a mai napig nem tudok nekik munkát kínálni. Mégis bizakodom, mert sok mosolygós embert látok, akiknek van reménysugár a szemükben – mondta Zabos.