2024. július 18., csütörtök

Megszűnt az adás a Super TV-ben

A Műsorszórási Ügynökség a televízió 30 millió dináros tartozása miatt kapcsolta le az adót – A médium a magánosítás újabb áldozata?
Nem tudni, milyen jövő vár a Super TV-re és annak alkalmazottaira (Molnár Edvárd)

A szabadkai székhelyű Super Televízió, vagyis a Regionális TV Központ Kft., a 90-es évek elején a Szerbiai Rádió és Televízió kihelyezett stúdiójaként kezdett sugározni. Regionális televízióvá 1996-ban nőtte ki magát, 2004-ben pedig elsőként kapta meg a regionális sugárzási engedélyt. Ugyanebben az évben magánosították. A majdnem húszéves múlttal rendelkező televízió tegnap délelőtt fél tizenkettőkor megszűnt sugározni adását. Az alkalmazottak sztrájkolnak, a televízió jövője pedig kilátástalan.

– A Super TV alkalmazottai tegnap tizenegy órakor léptek sztrájkba, ugyanis a tulajdonos nem fizette ki elmaradt béreinket. Március 17-éig kellett volna kifizetnie a tulajdonosnak a decemberi, március végéig a januári, április közepéig pedig a februári béreket minden alkalmazottnak, beleértve a tiszteletdíjas munkatársakat is – mondta lapunknak Vladimir Antić, a televízió szakszervezetének elnöke.

– Mivel a munkaadó nem tartotta tiszteletben az első dátumot, tizenegy órától sztrájkba léptünk. Azonban 11 óra 30 perckor leállt a Super TV adásának sugárzása, ugyanis a Műsorszórási Ügynökség egy héttel ezelőtt értesített bennünket, hogy a regionális frekvencia bérléséért 30 millió dináros a tartozása a tv-nek. Ezért 11 óra 30 perckor kikapcsolták a Vörösfaluban lévő adónkat, így leállt az adás. Tulajdonképpen ezzel a Super TV megszűnt működni. Az elképzelésünk az volt, hogy az általános sztrájk alatt 5 percig nem lesz adás, ami meg is történt, majd pedig a továbbiakban zenét, videoklipeket adtunk volna. Most nem tudunk hogy sztrájkolni, hiszen adás eleve nincs. Természetesen a követeléseinktől nem állunk el, továbbra is kérjük az elmaradt bérek kifizetését. A tulajdonos állítólag azt mondta, kifizeti azokat, de határidőt nem mondott.

Antić elmondta, az alkalmazottaknak vannak ötleteik, javaslataik, hogyan működhetne tovább a mintegy 20 éves tradícióval rendelkező regionális tv, de először az önkormányzattal szeretnének tárgyalni ez ügyben. Egy héttel ezelőtt találkozót kértek Saša Vučinić polgármestertől, de a mai napig nem kaptak választ. Nem tudják, hogy a polgármestert egyáltalán érdekelt-e abban, hogy a segítségükre legyen.

– Elképzeléseink szerint a tv sugározhatna kábelen keresztül a továbbiakban is, de hogy mennyire reális egy új televízió létrehozásáról beszélnünk, egyelőre nem tudom megmondani. Papírra kellene vetni az ötletet, de abban biztos vagyok, hogy az önkormányzat támogatása nélkül ez nem fog sikerülni – mondta Antić.

Kérdésünkre, hogy mi lesz a Regionális Televízió Központ sorsa, Antić nem tudott válaszolni.

– Nem tudom, hogy csődbe megy-e a vállalat, vagy van valamilyen más megoldás a megmentésére. A televízió többségi tulajdonosa a Csókai Borgazdaság, Željko Kneževićtyel az élen, ők birtokolják a részvények 95 százalékát, míg a maradék öt százalék a Szerbiai RTV tulajdona. A munkásoknak csak annyit mondott Dušan Gabrić igazgató, hogy nem kell többet megjelenniük a munkahelyükön, akinek pedig van tavalyi évről megmaradt szabadsága, azt használja ki.

A tulajdonos nem állt a munkások elé, de a szakszervezettel sem vette fel a kapcsolatot. Knežević legutóbb három héttel ezelőtt volt a vállalatban, amikor azt mondta, hogy többen is érdeklődnek a tv megvásárlása iránt és sikeresen folynak a tárgyalások. Aztán egy héttel ezelőtt közölték a munkásokkal, hogy a tárgyalások félbeszakadtak, és amennyiben gyorsan nem találnak megoldást, akkor a Super TV tönkremegy.

Lapunk felkereste a tulajdonost, Željko Kneževićet is. A Csókai Borgazdaság szabadkai kirendeltségében tárgyalás miatt nem tudott telefonhoz jönni, lapzártánkig nem válaszolt kérdésünkre, milyen jövő várhat a Super TV-re és annak alkalmazottaira.