Berze Tibor, a törökfalui helyi közösség elnöke állítja, hogy a helybeli gazdák többsége számára költséges és időigényes a hivatali ügyintézés, mivel a legközelebbi hivatal és bankfiók 25 kilométerre, Adán található. A helyi közösséget alkotó településeken, Törökfaluban, Völgyparton és Valkaisoron viszont minden harmadik ember bejegyzett mezőgazdasági termelőnek minősül.
– A termelőknek nagy gondot okozott a földművesgazdaságok éves bejegyzéséhez szükséges tulajdonlapok beszerzése a földhivatalokban, illetve a dokumentumok átadása Zentán. Ezt két nap alatt nem lehet lebonyolítani, mert mindent személyesen kell intézni – magyarázta Berze Tibor. – A földhivatalban háromszor állt sorba az ember: először a befizetőlapért, másodszor befizetett csekkel, végezetül pedig a tulajdonlapért. Megtörtént, hogy a földhivatalban ötvenen álltak sorba, aminek az utcán volt a vége. A tavaszi munkálatok kezdetén ez haszontalan időfecsérlés, hiszen a termelőnek abba kell hagyni a munkát a földeken. A földművesek azért jegyeztetik be magukat, hogy pénzt keressenek, az ügyintézéssel és az utazással azonban megfosztják őket ettől a lehetőségtől. Korábban az adai önkormányzatban lehetett beszerezni a tulajdonlapot, amihez most ismét a földhivatalban lehet hozzájutni. Az önkormányzat ügyfélszolgálati irodájában kulturáltan le lehetett ülni, volt bank a helyszínen, és közel van a posta is. A palicsi székhelyű Észak-vajdasági Földműves Egyesületnek át kellene vállalni a termelőkre háruló teljes ügyintézést, amelyet a földművesek felhatalmazásával bonyolíthatnának le. Nem bírálom az egyesület munkatársainak munkáját, akik felhatalmazással elvégezték egyes parasztgazdaságok bejegyzését Zentán, hetente kétszer fogadónapot is tartanak Törökfaluban, ez azonban kevés. A bejegyzésnél sokan nem hozzájuk fordultak, mert a tulajdonlap beszerzését nem vállalták. Viszont aki Adán beszerezte a tulajdonlapot, az már elutazott Zentára, ahol személyesen bonyolította le a bejegyzést. Az egyesületnek fejleszteni kellene a szolgáltatásait, mutassák meg, hogy jobban tudnak dolgozni, mint az elődeik. Az egyesület felajánlotta a gazdáknak, hogy tagosodjanak be. Rendben, befizetem a tagsági díjat, amiért cserébe elvárom a falugazdászaitól, hogy a felhatalmazásommal minden hivatalban intézkedjenek helyettem. Az emberek ugyanis szívesen betagosodnak, ha értelmét látják. A jövőben jó lenne több fogadónapot tartani Törökfaluban, vagy helybeli személyt alkalmazni, aki ismeri a termelőket. A jelenlegi alkalmazottak nem ismerik a gazdákat. A faluházban bőven van hely, ahol az egyesület kialakíthat egy rendes információs irodát számítógéppel és internet-hozzáféréssel, hogy a földműveseknek naprakész információkkal szolgálhassanak. Jelenleg helyben nem tudnak megnézni semmit, mert az irodájukban csak szék és asztal van. Az nem megoldás, hogy Adán megnézik az interneten, aztán telefonálnak a törökfalui gazdának. A falugazdász feladata kellene, hogy legyen a lakossági fórumok szervezése is, amelyeken a bankok képviselői tájékoztatják a földműveseket a hitellehetőségekről – közölte Berze Tibor.
– 2009-ig a Törökkanizsai Vidékfejlesztési Központ végezte a parasztgazdaságok papírmunkájának a dandárját – nyilatkozta Bálint Ferenc. – A szervezet munkatársa a községi ügyfélszolgálati központban dolgozott, ahol a parasztgazda számára mindent egy helyen elintéztek. A földművesnek nem kellett sort várni a földhivatalban, nem kellett Zentára vinni a papírokat, hanem dolgozhatott a földjén. Viszont 2009-ben a mezőgazdasági minisztérium politikai megfontolásból kitiltotta Adáról a Törökkanizsai Vidékfejlesztési Központot, majd engedélyezte az Észak-vajdasági Földműves Egyesületnek, hogy irodát nyisson itt. Az egyesület irodája a Dudvarski-féle házban nyílt meg. A szervezetből nem keresték fel az önkormányzatot, nincs kommunikáció köztünk, nem tudom, hogy mit csinálnak, és azt sem, hogy kik az alkalmazottjaik. Azt tudom, hogy az előző szervezet minden kedden tartott fogadónapot Törökfaluban. Összefogták a község parasztgazdáit, nem hagyták szakmunkatárs nélkül a tanyavilágot, Adát és Moholt sem. Ma ez nem így van. A földhivatalban sajnos egybeesett a parasztgazdaságok bejegyzésének határideje, valamint az építkezési telkek és épületek legalizációjának határideje, emiatt hosszú sorok alakultak ki. Ezt azonban a falugazdászokon keresztül egyszerűen meg lehetett volna oldani. A falugazda összefogja a földműveseket, akiknek a nevében kikéri az összes ingatlanlapot, amivel aztán Zentán lebonyolítja a bejegyzést. Topolya községben ezt így csinálják. Információim szerint a földhivatalban is szívesen fogadták volna az ilyen jellegű közeledést, mert őket is nagyon leterhelte, hogy minden személlyel külön-külön kellett foglalkozni. Számukra is egyszerűbb lett volna, ha a falugazdász összefog 50 parasztgazdaságot, és kiveszi részükre az ingatlanlapokat, a gazdáktól pedig összeszedi a pénzt és befizeti az illetéket. Így egy óra alatt végeztek volna. Egyébként a hivatalban 10 perctől fél óráig foglalkoztak egy-egy ügyféllel – közölte Bálint Ferenc.