2025. április 19., szombat

Fejadag

A Krónika krónikása: Könczey Elemér kolozsvári grafikus
Könczey Elemér (Léphaft Pál felvétele)


A Krónika egy Kolozsvárott megjelenő erdélyi napilap, a krónikás pedig nem más, mint egy grafikus, aki karikaturista, aki Fejadag című rovatában megjelenő karikatúráival naponta tükröt tart a nyájas olvasó elé. Van mit látni, hiszen emberek vagyunk. Schengeni határokon innen és túl, saját határainkon belül. Szűkösen? Tágasan? Ez csak rajtunk múlik. A karikatúrákon át szemlélve, mindenképpen határtalanul, mert az emberi ostobaság azonos Ungváron, Pozsonyban, Újvidéken, Eszéken és Kolozsvárott is. Ahogy Ödön von Horváth írja: „
Semmi sem kelti bennünk annyira a végtelenség érzetét, mint a butaság”.

Ki vagy te?

– Nem az a fontos, hogy ki vagyok én, hanem az, hogy mit csinálok. Nem az a fontos, hogy ki vagyok én, hanem az, hogy mit és hogyan látok. Nem az a fontos, hogy ki vagyok én, hanem az, hogy az emberek hogyan és mit látnak a rajzaimon keresztül…

Hogyan kerültél rajzkeretbe?

– Magától értetődően. Annak idején éreztem, hogy valami mocorog bennem, tisztában voltam azzal, hogy majd valamilyen úton-módon valamilyen mondanivalóm lesz az embereknek. Szerettem firkálgatni, szerettem az iróniát, szerettem megfigyelni a körülöttem lévő embereket, szerettem kimondani az igazat… Ez a négy oldala az én rajzkeretemnek.

Szűk-e a lap alján az a kis hely, ahol jelbeszéddel mondod el véleményedet a világról, az életről?

– Egyáltalán nem. Ebben a műfajban nem a méret számít.

Lehet-e a tragikusan hétköznapi dolgokat komikus eleganciával elmondani?

– Abszolút. A hétköznapjaink a legkimeríthetetlenebb forrása a komikumnak s egy kis felső nézőpontból bármit lehet elegáns iróniával tálalni.

Csak nagyít, vagy torzít is a szemüveged?

– Sőt. Esetenként fejre is állít.

Van-e értelme és szabad-e az angyalok talpát rajztollal csiklandozni?

– Természetesen. Ha kötélen táncolva is, de mindent meg kell rajzolni, legfennebb a csomagolásra kell egy kicsit nagyobb gondot fordítani.

Van-e határ a karikatúrában? Hol és hogyan húzható meg?

– Van. Az önirónia az, ami meghúzza. A karikaturista öniróniája azt, hogy mit és hogyan rajzol, üzen, a nézőé pedig azt, hogy mit és hogy lát, ért meg. Ha a nézőnek nincs öniróniája, akkor neki egy vízszintes vonal is „határsértő” lehet…

Mi a véleményed arról, hogy a karikatúra kisebbségi műfaj?

– Szerencsére. Mint a kisebbségi lét, azzal a többség részére felfoghatatlan előnnyel bír, hogy rálátást biztosít mindkét irányba. Én úgy érzem, hogy a karikatúra által megrekedtem a laikus és a művészeti világ között s innen fentről, kényelmesen puffogtathatok mindkét irányba.

A karikaturista is ember. Mit rajzolsz gyermekeidnek?

– Mindent, amit kérnek. De inkább ők rajzolnak nekem olyasmit, amit rég elfelejtettem rajzolni s talán már soha többé nem is fogok tudni: felhőtlen derűt…

Könczey Elemér 1969-ben született Székelyudvarhelyen, jelenleg Kolozsváron él. Nős, két leány és egy fiú boldog apja. 2001-ben végzett a kolozsvári Ioan Andreescu Képzőművészeti Akadémia grafika szakán. Reklámgrafikát és kiadványszerkesztést tanít a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem újságírói és kommunikációs szakán. A Krónika erdélyi közéleti napilap munkatársa. Szabadúszó.

A karrierért semmi sem drága; van, aki bármire feláll, csak kitűnjön valamiképpen; az ember kétségbeesetten keres valakit, akit szeretni tudna. Olyan régi igazságok ezek, mint a világ; olyan ordas közhelyek, hogy fáj az ember szíve belé. De a karikaturista nem közhelyeket vág hozzánk, hanem felismeréseket, meglátásokat; olyan igazságokat, amelyek attól azok, hogy éppen ő fogalmazza meg őket és éppen úgy.

Demény Péter

(Részlet Könczey Elemér Fejadag című albumának előszavából)

Önarckép

Arányok

Finish

Békegalamb

Szórványban

Összhang

Szöveg nélkül

Team building

Választék

Magyar ember Magyar Szót érdemel