2024. július 18., csütörtök

Eddig kevesebbet fizettünk

Jó megoldás-e vagy sem a költségmegosztó a távfűtéssel melegedőknek? – Minden egyes Celsius-fok nyolc százalékkal növeli a fogyasztást
A fogyasztók többsége elégedett: sokan harmadannyit fizetnek mint tavaly


Tavaly a fűtésidény kezdetén a szabadkai Távfűtőművek felkínálta a lakosságnak a költségmegosztók beszerelésének lehetőségét. A Távfűtőművek ekkor már tudta, a polgároknak megéri beszerelni a szerkezetet, hiszen 2006-ban, majd 2007-ben több lakásban megfigyelték annak működését. Tavaly több háztömbbe, összesen mintegy 1300 lakásba szerelték be a költségmegosztót. Január és február folyamán azonban többen is jelezték, a havi számla a tavalyihoz képest háromszorosára, volt akinél az ötszörösére nőtt.

Pero Rikić, a szabadkai Távfűtőművek igazgatója elmondta, ezeket a kirívó eseteket felül fogják vizsgálni. Mérnökökkel mennek ki a helyszínre, hogy kiderüljön, a programozás során történt-e mulasztás. Ha igen, akkor ezt valamilyen módon a Távfűtőművek kárára írják majd. Hangsúlyozta azonban, hogy a felhasználók többsége elégedett.

Garai Mihály, a Távfűtőművek mérnöke szerint, nagyon sok esetben nem értik a polgárok, hogyan kell használni a szabályozót, illetve azt sem tudják, hogy a fűtőtesten található költségmegosztó alapján nem tudják pontosan kiszámolni, hogy mekkora lesz a számlájuk.

– Nagyon sokan nincsenek tisztában azzal, hogy amíg négyzetméter után fizették a fűtést, addig nem a reális fogyasztást fizették ki. Példaként felhozhatom azokat az épületeket, ahonnan a legtöbb bírálat érkezett irányunkba. Például a Šenoa utcában lévő tömbházak legfelső emeletén annak idején nem lakások, hanem ruhaszárítónak szolgáló helyiségek voltak. Azokat átalakították lakásokká, azonban a szigetelést nem oldották meg, a hőt szállító csövek sem a legmegfelelőbbek. Ezért ott egyszerűen szökik az energia, bármilyen intenzitással fűtenek. Vagyis amíg négyzetméter után fizettek, annyit használtak, amennyit mi juttattunk. Most viszont, hogy ugyanazt a hőmérsékletet elérjék, nem takarékoskodhatnak, hiszen akkor hideg lenne a lakásban. Ezért azonban nem a Távfűtőművek, hanem a lakás építője, kivitelezője a hibás. Hasonló a helyzet abban az esetben is, ha több és nagyobb a fűtőtest a lakásban, mint amennyinek az előírás szerint kellene lennie. Eddig négyzetméter után fizettek, most már radiátoronként, ami azt jelenti, hogy a kelleténél magasabb lesz a fűtésszámlájuk – magyarázta Garai.

Kihangsúlyozta azt is, nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy ezeket a számlákat tizenkét hónapon keresztül fizetheti a fogyasztó, vagyis ha magas is a számla, azt nem egyszerre kell törleszteni.

– Elismerem, hogy még mindig nehezen találjuk az elfogyasztott hőenergia ideális elosztását, mert épületenként változik az elfogyasztott energia mennyisége is. Mindez a már előbb felsorolt okoktól függ, a szigeteléstől, a fűtőtestek számától és azok állapotától. Ezekről a polgároknak kell gondoskodniuk. A magasabb számláknál azt is figyelembe kell venni, hogy az energia az idén 29 százalékkal drágult, és a tél is hidegebb volt a tavalyinál. Nagyon összetett probléma ez, amihez hozzájárul a pénztelenség is, aminek következtében az emberek türelmetlenek, hiszen megszokták, hogy a távfűtés eddig mindennél olcsóbb volt.

Garai elmondta, hogy minden Celsius-fok 7-8 százalékkal növeli a fogyasztást, így az sem mindegy, hogy 22 vagy 25 Celsius-fokot szeretnénk a lakásban.

Vil Ludvignak 66 négyzetméteres lakása van, abban a háztömbben, ahol sokan panaszkodnak fűtésszámlájukra. Szerinte mindenképpen megérte felszereltetni a szabályozót és a mérőt, hiszen harmadannyit fizet a fűtésért, mint a tavalyi fűtési szezonban.

– A januári számlánk valamennyivel több mint ezer dinár. Tény, hogy amikor elmegyünk itthonról, lecsavarjuk a hőszabályzót, hiszen felesleges fűtenünk. Természetesen a fürdő- és hálószobában is csak néha-néha fűtünk, hiszen az alváshoz is elegendő a 18 Celsius-fokos hőmérséklet. Persze sokan vannak, akik nem is értették meg pontosan, hogyan is működik majd ez a szabályzás, és olyanok is panaszkodnak, akik megszokták, hogy 28-30 Celsius-fok van a lakásban, ezért egész télen maximumon hagyták a radiátorokat – magyarázta Vil Ludvig.

Vil Ludvig lányáék szintén lakásban laknak, 65 négyzetméteren, ők azonban úgy döntöttek, nem szerelik fel a hőszabályzót. Az ő fűtésszámlájuk így most 3800-4000 dinár között mozog havonta.

A Sugárúton lakók között azonban vannak polgárok, akik állítják, hogy egész télen alig fűtöttek, lecsavarták a hőszabályzót, és szinte hidegek voltak a radiátorok, mégis 12 ezer dináros számlát kaptak. Hasonlóan magasabb számlákra panaszkodnak azok is, akik úgy döntöttek, nem szerelik fel a költségmegosztót és szabályozót. A Távfűtőművek szakemberei szerint mindenképpen felülvizsgálják ezeket az eseteket.

Szabadkán az elfogyasztott energiát mérik minden alállomáson. Amennyiben olyan háztömbben élünk, ahol a többségnek van hőszabályzója, előfordulhat, hogy irreálisan magas számlát kapunk, hiszen a Távfűtőművek ugyanannyi energiát szolgáltat, amit a mi lakásunk száz százalékban felhasznál, míg a többiek takarékoskodhatnak. Ha viszont a többi lakásban sincs szabályzó, az elfogyasztott energia egyenletesebben oszlik meg. A szakemberek elismerik, hogy van még mit javítani az elszámolási rendszerben, viszont a polgárokat arra kérik, legyenek figyelmesebbek és lelkiismeretesebbek, amikor lakásuk karbantartásáról, az energia felhasználásáról van szó.