2024. október 6., vasárnap

Hosszabb lehet a szülési szabadság

A szükséges törvénymódosítást az év első felében tervezik elfogadni

Nem sokkal év vége előtt tették közzé az októberi népszámlálás első eredményét, amelyből kiderült, hogy 2011 óta 495 975-tel csökkent a népességszám Szerbiában. A Köztársasági Statisztikai Hivatal közleménye szerint a kérdezőbiztosok összesen 6 869 504 polgárt írtak össze, az összeírt szerbiai lakosok száma 6 472 570, utóbbi polgárok adatbázisát „adminisztratív forrásokból” további 218 317 lakossal egészítették ki, és ekképpen jutottak a megállapításra, hogy Szerbia lakosainak száma 6 690 887. A 2011-es népszámlálás óta eltelt időszakban hivatalosan mintegy 6,9 százalékkal csökkent a lakosság száma.

Év végi interjújában a Prva tv műsorában Aleksandar Vučić köztársasági elnök úgy fogalmazott, hogy a népességcsökkenés kisebb, mint amire számítottak, attól tartottak, hogy a lakosságszám 6,2 millió környékén alakul. Az expanzív népesedéspolitika egyik legfontosabb intézkedésének a korábban külföldre vándorolt polgárok hazatérését tartja, szavai szerint ekképpen a termékeny korúak aránya növekedhet a társadalomban. Vučić abban bízik, hogy az idén a szülési szabadságot az első gyermek születését követően 12-ről 15 hónapra, a második gyermek születését követően pedig 12-ről 18 hónapra növelik. Mindez nagyjából 8,4 milliárd eurójába kerülne az országnak – tette hozzá Vučić.

Hasonlóképpen nyilatkozott a sajtónak Darija Kisić családvédelmi és népesedéspolitikai miniszter. Szerinte az eddigiekhez képest a hosszabb szülési szabadságot lehetővé tevő törvénymódosítást az év első felében fogadhatják el. Ez rendkívül jó hír a szülők számára – jegyezte meg Kisić a Szerbiai Rádió és Televízió műsorában vendégeskedve. Mint hozzátette, a tervezett módosítás konkrét támogatás lenne.

A népszámlálás eredményére kitérve Kisić abbéli meggyőződésének adott hangot, hogy az elmúlt években foganatosított népesedéspolitikai intézkedések már éreztetik hatásukat. Szavai szerint az említett intézkedések legfontosabb eleme a családok, illetve az anyák anyagi támogatása. Végül azt is közölte, hogy reményei szerint a magánvállalkozó nők gyermekvállalással kapcsolatos jogai hamarosan kiegyenlítődhetnek a foglalkoztatott nők jogaival.

Nyitókép: Az elmúlt években foganatosított népesedéspolitikai intézkedések már éreztetik hatásukat (Dávid Csilla illusztrációja)