2024. július 17., szerda

Álmaink Szerbiáját ígérik

A köztársasági parlament elnöke kiírta az elnökválasztást május hatodikára
Slavica Đukić-Dejanović kiírja az elnökválasztást (Fotó: Beta) Slavica Đukić-Dejanović, a Szerbiai Képviselőház elnöke csütörtökön, miután átvette Boris Tadić szerb államfő írásos lemondását, kiírta május hatodikára az elnökválasztást. A jelenlegi hatalmi koalíció és az ellenzék pártjai kivételesen egyetértenek: a haladókon kívül mindegyik párt kifogásolja az államfő lépését. Tadić magasabb államérdekekkel magyarázta döntését.

Az új elnök tisztségre lépéséig Đukić-Dejanović látja el az államfői teendőket. Đukić-Dejanović biztosította a közvéleményt, hogy az intézmények ebben az átmeneti időszakban is teljes kapacitással működnek majd.

A politikai pártoknak az elnökjelöléshez legalább 10 ezer bíróságilag hitelesített támogatói aláírást kell átadniuk a Köztársasági Választási Bizottságnak. Egy választásra jogosult polgár csak egy elnökjelöltet támogathat aláírásával. Az elnökjelöléseket 20 nappal az elnökválasztás megtartása előtt kell átadni, tehát ebben az esetben április 15-én éjfélig.

Az elnökjelöltek sorszámát a szavazócédulán sorsolással állapítják meg. A sorsoláson részt vesznek az egyes jelöltek képviselői. Az a jelölt nyeri el az államfői tisztséget, akire a szavazáson részt vevő polgárok 50 százaléka + 1 szavaz. Ha egyik jelöltnek sem sikerül megszereznie az abszolút többséget, akkor tizenöt napon belül megismétlik az elnökválasztást. Második körben az első körben legtöbb szavazatot szerző két jelölt vehet részt. Második körben a szavazócédulán az a jelölt szerepelhet az egyes sorszám alatt, aki az első körben több szavazatot szerzett.

ÁLLAMÉRDEKEK MIATT

Boris Tadić lemondónyilatkozatában a szerb állam érdekeire hivatkozva magyarázta döntését.

– Döntésem meghozatalakor a szerb állam legmagasabb érdekeit tartottam szem előtt. Úgy érzem, hogy akkor, amikor Szerbia elnyerte az Európai Unió tagjelölti státusát, le kell zárni egy politikai ciklust, úgy, hogy az állam intézményei egy új mandátumot kapnak a polgároktól. Így gyorsan, hatékonyan, fennakadások nélkül folytathatjuk a megkezdett reformokat, a gazdasági válság elleni és a polgárok jobb életéért folytatott küzdelmet – olvasható a lemondónyilatkozatban.

Tadić szerint sokkal célravezetőbb lehetővé tenni a polgároknak, hogy egy napon dönthessenek Szerbia további útjáról, mintsem egy egész évet elvesztegetni a különböző választásokra. Az állami intézményeknek folytatniuk kell a megkezdett, az EU felé vezető utat, amellyel a szerb nemzeti érdekeket és az állam integritását védjük, fogalmazott Tadić, hozzátéve, hogy ez az út egyúttal esélyt ad a gazdasági fejlődésre, az új befektetésekre és az új munkahelyek megnyitására.

NEM A MESÉK IDEJE

Ivica Dačić, a Szerbiai Szocialista Párt elnöke szerint Tadićnak nem kellett volna lemondania, nem volt szükséges lerövidítenie mandátumát. Sokkal igazságosabb lett volna, ha egyszerre írják ki az összes választást – fejtette ki Dačić.

– Mivel azonban már korábban kiírták a többi választást, nem én vagyok a felelős, hogy hibát követtek el. Tadić és Nikolić is téved, amikor azt hiszik, hogy egész Szerbia szerelmes beléjük. Éppen őmiattuk vagyok én is elnökjelölt. Tadić és Nikolić istállókat és fodrászszalonokat látogatnak, valamint olyan ígéreteket hangoztatnak, hogy hatalmon maradásuk, vagy hatalomra kerülésük esetén 100 milliárd dollár értékben érkeznek beruházások az országba. Ez nem a mesék ideje. Szerbiának nem mesékre van szüksége, hanem egy olyan személyre, aki egyértelműen, keményen és határozottsággal védi az államérdekeket – hangsúlyozta Dačić.

EGYENLŐTLEN ESÉLYEK

Mlađan Dinkić, a Szerbiai Egyesült Régiók pártunió vezetője antidemokratikusnak és igazságtalannak nevezte, hogy 30 nappal a választások megtartása előtt írták ki az elnökválasztást.

– Nem ellenzem, hogy ugyanazon a napon kerüljön sor mindegyik választásra, hiszen ezzel pénzt és időt takarítunk meg. Ugyanakkor 30 nappal a választások megtartása előtt kiírni a választásokat, nem más, mint gyávaság. Egy jelölt, Tadić, előnyben van, mivel ő már egy hónapja kampányt folytat – magyarázta Dinkić.

Dinkić azt is közölte, hogy a SZER pártunió akkor hajlandó részt venni az újonnan felálló kormányban, ha az új összetételű köztársasági parlament első ülésén elfogadják a közvállalatok irányításának professzionalizációjáról szóló törvényt. A SZER az új összetételű kormányban ismét a mezőgazdasági és a pénzügyi tárcát szeretné irányítása alá helyezni.

A SZER elnökjelöltje Zoran Stanković, az aktuális egészségügyi miniszter lesz. A szerb államfőnek Szerbia minden régiójának és polgárának a hangjának kell lennie, fogalmazott a pártunió vezetősége a jelöléssel kapcsolatban. Az ország élére olyan embernek kell kerülnie, aki érti az egyszerű emberek problémáit, aki becsületes és szerény és akinek szakmai pályafutásán nem esett folt – áll a SZER közleményében.

A TISZTESSÉGES SZERBIÁÉRT

A május 6-i elnökválasztáson az emberek fognak dönteni, és nem a politikai pártok, a koalíciók, vagy az ambiciózus politikusok, közölte Čedomir Jovanović, a Liberális Demokrata Párt elnöke, hozzátéve: az államfő feladata az, hogy minden polgár elnöke legyen, hogy mindenki megtalálja magát benne.

– Az elnökválasztást lehetőségként élem meg, hogy egyszer az emberek döntsenek az országról, és ne a politikai pártok. Mindenkinek felelősséget kell vállalnia, hogy sikerüljön befejezni a modern és európai Szerbia kiépítését. Mi vagyunk az a generáció, amelynek meg kell teremtenie azt a Szerbiát, ahol gyermekeink úgy élhetnek, ahogy mi sohasem élhettünk. Nem áll jogunkban gyermekeinket olyan életre ítélni, mint amilyen életet mi élünk ma. Eljött az idő, hogy Szerbia tisztességes országgá váljék – összegezte Jovanović.

EGYENLŐ FIGYELEM

A Szerb Haladó Párt elnökjelöltje Tomislav Nikolić pártelnök lesz. A párt szerint Szerbiának egy olyan államfőre van szüksége, aki egyformán visel gondot minden egyes polgáráról. Az eddigi elnök csupán saját és pártjának érdekeit tartotta szem előtt, olvasható a párt közleményében.

– Az SZHP célja a győzelem. A polgárok változásokat, egy sikeres és becsületes, valamint fejlett és modern Szerbiát akarnak. Egy olyan országra vágynak, amelyet nem terhelnek szociális és gazdasági problémák. A május 6-i választások után az SZHP számára a kedvező gazdasági légkör megteremtése lesz a prioritás. Egy olyan légkör megteremtése, amely beruházókat vonz az országba és amelynek folyományaként új munkahelyek nyílhatnak. Boris Tadić és a DP bebizonyították: nem képesek megfelelni ennek a feladatnak. Az államfő és a kormányfő feladata az, hogy minden polgár számára egyformán biztosítsák a megfelelő életfeltételeket – áll az SZHP közleményében.


VÁRHATÓ ELNÖKJELÖLTEK


Pásztor István (VMSZ)

Boris Tadić (DP)

Ivica Dačić (SZSZP)

Čedomir Jovanović (LDP)

Zoran Stanković (SZER)

Tomislav Nikolić (SZHP)

Vojislav Koštunica (SZDP)

Aleksandar Martinović (SZRP)