2024. július 17., szerda

Nem hisznek, de szavaznak

A CeSID felmérése szerint nagyjából 66 százalékos lesz a részvételi arány a választásokon
A polgárok nem ismerik a pártok választási programját – Dragan Todorović, Ljubomir Đorđević és Đorđe Vuković (Fotó: Molnár Edvárd) A Balkáni Oknyomozó Újságírók Hálózata (BIRN), valamint a Szabad Választásokért és Demokráciáért Központ (CeSID) közös szervezésében kedden Szabadkán Szerbiai választási étlap–Hogyan szavaz Szerbia 2012-ben elnevezéssel tartottak vitafórumot. A rendezvényen bemutatták a CeSID legújabb felmérését, amelyből kiderül, hogy mi fontos a polgárok számára, valamint azt, hogy mit kínálnak fel a választási kampányban a politikai pártok.

A rendezvényen Đorđe Vuković, a CeSID programigazgatója, Dragan Todorović, a Vreme szerb nyelvű hetilap újságírója és Ljubomir Đorđević szociológus fejtették ki a témával kapcsolatban véleményüket. A vitafórum moderátora Slobodan Georgijev újságíró volt.

A CeSID felméréséből kiderül, hogy a polgárok és a pártok érdeklődésének, illetve kampányának középpontjában gazdasági kérdések, valamint az életszínvonal javítása áll. A választók számára emellett fontos a korrupció visszaszorítása, a jobb szociális ellátás, az egészségügy és az oktatás helyzetének a javítása. Ezek a témák azonban már nem állnak a pártok kampányának fókuszában. A felmérés során megkérdezett emberek 66 százaléka nem hisz a pártoknak, ugyanakkor fontosnak tartják a választásokat, mivel úgy vélik, hogy csak ilyenkor kérdezik őket és ilyenkor változhat meg valami az országban.

„A Demokrata Párt az egyéni kezdeményezésre, a kis- és középvállalatok, mint az ország gazdasága motorjainak, támogatására helyezi a hangsúlyt kampányában. A Szerbiai Szocialista Párt a szocialista piaci modell eszméjét támogatja kampányában, a Szerb Haladó Párt pedig a közszféra hatékonyságának javítását, valamint az állami pénz felelősségteljesebb költését tartja fontosnak. A Szerb Radikális Párt a szerbiai gazdaság fejlesztését ígéri, a Szerbiai Demokrata Párt a szabad piacért, az adórendszer reformjáért és a befektetések támogatásáért szállna síkra, a Liberális Demokrata Párt pedig az infláció arányának csökkentésére, valamint a foglalkoztatottság növelésére kínál fel megoldást” – olvasható a felmérésben.

Vuković elmondta, hogy a választópolgárok többsége sem a politikai pártok programját, sem választási programját nem ismeri. Csak a választási szlogeneket ismerik fel, mondta Vuković, hozzátéve, hogy ilyen téren Szerbia nem egyedi ország, ez máshol is hasonlóképpen van. Kifejtette, hogy a választási kampányok csak részben képesek befolyásolni az embereket, a polgárok többsége tudja, hogy melyik politikai csoportosulás, illetve melyik eszme áll hozzá a legközelebb. Az emberek gondolkodásmódja csak nehezen változik, ezért általában hosszabb időn át támogatják ugyanazt a pártot, magyarázta Vuković, hozzátéve, hogy a választópolgárok 80–90 százaléka rendszeresen ugyanannak a pártnak adja szavazatát. Ennek értelmében évtizedekre van szükség egy új értékrend megteremtéséhez – szögezte le a CeSID programigazgatója.

– A kampányban elhangzó ígéretek miatt semmi szenzációs nem történik. Egyik napról a másikra semmi sem változhat. Slobodan Milošević után nagyjából tíz évre volt szükség a politikai fordulat végrehajtására – mondta Vuković, hozzátéve, hogy nagyjából 66 százalékos lesz a részvételi arány a választásokon.

Đorđević szerint a politikusok az emberek feledékenységével élnek vissza, pontosabban azzal, hogy a polgárok könnyen elfelejtik a múltban történt rosszat. Ezúttal is azok a leghangosabbak a korrupció elleni küzdelem témájában, akik a legkorrumpáltabbak, fejtegette Đorđević, hozzátéve: „a szabadkai emberek is tudják, hogy az ország elsüllyedt a rablásban és a korrupcióban, valamint azzal is tisztában vannak, hogy a választási kampányban elhangzó ígéretek hazugságok”.

Đorđević meglátása szerint Szabadkán a részvételi arány alig fogja meghaladni az 50 százalékot. A szociológus azt is kifejtette, hogy Szabadkán a nemzeti közösségek pártjai lesznek a legnépszerűbbek.

– A szerb nacionalizmus még mindig meghatározó eszme. Ezért a választásokon a nemzeti előjelű pártok végezhetnek a legjobb eredménnyel. Az a tragédia, hogy az emberek nem a jóra, vagy esetleg a jobbikra szavazhatnak, hanem ismét a kevésbé rosszra. A választópolgárok nem ismerik a pártok választási programját, ezért arra a pártra fognak szavazni, amely plakátjairól szimpatikusabb személy mosolyog rájuk – fejtette ki Đorđević.

Todorović egyetértett azzal a meglátással, hogy a polgárok többsége nem hisz a pártoknak, ennek ellenére azonban elmennek majd szavazni. Az emberek nem bíznak a pártokban, ugyanakkor személyes érdekek vezérelte elvárásaik vannak azokkal szemben, hangsúlyozta Todorović, hozzátéve, hogy a fehér szavazócédulák akciót támogató polgárok a Szerbiában jellemző pártokráciára adnak majd választ, valamint mindarra, amit a politikai pártok és a politikusok művelnek, műveltek. Senkinek sem kell szégyellnie magát, aki a fehér szavazócédulák megmozdulást támogatja, emelte ki az újságíró.