2024. július 17., szerda

Különböző elképzelések harca

Május 6-án Szabadkán négy tartományi képviselőt választanak a többségi elv szerint. A Szabadka III. körzetben a Vajdasági Magyar Szövetség jelöltje dr. Ladóczki Gyula okleveles jogász, aki 2005 és 2008 között a tartományi Munkaügyi, Foglalkoztatásügyi és Nemek Egyenjogúságával Foglakozó Titkárságon dolgozott tartományi segédtitkárként, 2008 és 2010 között Szabadka Város Városi Tanácsának nemzetközi ügyekkel megbízott tanácsosa volt, 2010 óta pedig a Tartományi Ombudsman szabadkai irodájában dolgozik jogászként.

A szóban forgó választási körzetben Ladóczki egyik ellenfele a Demokrata Párt körüli Választás a jobb életért koalícióból Szántó Róbert okleveles közgazdász, a DP szabadkai városi szervezetének alelnöke, aki pillanatnyilag a szabadkai városi képviselő-testületben és a Tartományi Képviselőházban képviselő.
Mindkettőjüknek ugyanazt a két kérdést tettük fel: 1. Mit szeretne megvalósítani a Tartományi Képviselőházban abban az esetben, ha rá szavaz a polgárok többsége?; 2. Hogyan értékeli az elmúlt négy év munkáját?

Ladóczki Gyula: Nagyobb figyelmet a kisvállalkozásoknak

Az Európai Unió tagjelölti státusának elnyerése után a tartománynak még inkább ki kellene használnia a rendelkezésre álló uniós pénzeket – nyilatkozta Ladózcki, hozzátéve, hogy Vajdaság Brüsszelben működő irodájára még több hangsúlyt kellene fektetni a következő ciklusban.
– Ha megválasztanának képviselőnek, mindenféleképpen az előbb említett területeken lennék aktív. Már vannak tapasztalatim a külkapcsolatokat illetően. Bár a közbiztonság javítása nem a tartomány hatásköre elsősorban, mégis lépéseket kellene megtenni annak érdekében, hogy a következő ciklusban pozitív irányú változás indulhasson el ezen a téren. Tudjuk, hogy a kis értékű lopások elkövetői ellen még mindig nem indul hivatalból büntetőeljárás, ez tarthatatlan. Amellett, hogy megpróbáljuk a tartományba vonzani a nagyvállalkozókat, nagyobb figyelmet kellene fordítani a kis- és középvállalkozókra. Hozzáférhetőbbé kellene tenni a külföldön elérhető pályázati összegeket, amelyeket a kis- és középvállalatok számára irányoztak elő – összegezte Ladóczki.
A VMSZ jelöltje már ismeri a tartományi hatalmi struktúra működését. Ezzel kapcsolatban elmondta: átlátja a tartományi közigazgatás mechanizmusát, az eddigi munkája során szerzett tapasztalatot sikeresen kamatoztathatná, és hozzátette, hogy pontosan tudja, milyen módon és eszközökkel lehet előrejutni.
A Tartományi Képviselőház utóbbi négyéves munkáját illetően a VMSZ jelöltje megállapította, hogy pozitív osztályzattal értékelné a parlamentet, ugyanakkor nem tartja építő jellegűnek, hogy a hatalom egyetlen pártkoalíció kezében összpontosult és nem valósult meg a hatalommegosztás elve.
– Az utóbbi négy évben kicsi mozgástere volt a többi pártnak, ugyanakkor ennek ellenére is megpróbálták érvényesíteni az általuk képviselt közösség érdekeit. Az Európai Vajdaságért koalíció sajnos nem tett meg mindent annak érdekében, hogy a köztársasági büdzséből a tartomány megkapja az alkotmányban szavatolt pénzt. Elsősorban a VMSZ képviselőinek határozott fellépése vezetett odáig, hogy a köztársasági költségvetésből a Tartományi Nagyberuházási Alaphoz végül megérkezett a szóban forgó összeg. Ezen is változtatni kellene a jövőben, tűrhetetlen, hogy a tartomány megrendel egy munkát, a köztársaságtól ígéretet kap a szükséges pénz biztosítására, majd végül az összeg mégsem kerül a tartományba. Reméljük, hogy a következő ciklusban sikerül biztosabbá tenni a dolgokat ezen a téren is – magyarázta Ladóczki.

Szántó Róbert: A Népszínház befejezése az egyik prioritás

A Szabadkán megválasztott tartományi képviselőknek az a dolguk, hogy minél több beruházást vonzanak városukba és hozzájáruljanak az őket megválasztó polgárok életének jobbá tételéhez – szögezte le Szántó.
– Amellett, hogy munkahelyteremtő beruházásokat próbálnánk meg a következő ciklusban is Szabadkára hozni, a város északi részén a szennyvíz és a vízhálózat kiépítését igyekeznénk kieszközölni. Ehhez rengeteg pénzre lesz szükség, de hiszem, hogy sikerül előteremtenünk azt. A városközpont rendezését szintén fontosnak tartom, de ez nemcsak rajtam múlik, hanem a városvezetésen és a tartományi illetékeseken is. A másik prioritás számomra a szabadkai Népszínház, valamint a zöld szökőkút befejezése. Lépéseket tennék annak érdekében is, hogy a Peščara és a Vasutas település helyi közösségek lakosai a városközponthoz közelebb elhelyezkedő helyi közösségek polgáraihoz hasonló körülmények között élhessenek. Sok lesz a munka a következő ciklusban, főleg annak, aki a Szabadka III. választási körzetből kerül be a vajdasági parlamentbe. Ha lehetőségem lesz rá, és tartományi parlamenti képviselő maradhatok, akkor a következő ciklusban is tagként szeretnék közreműködni a Tartományi Képviselőház Nemzeti Közösségek Tanácsában. Ez számomra nagyon fontos, lévén, hogy magyar vagyok. Ebben a bizottságban vitattuk meg egyebek mellett azokat a nemzeti, faji és vallási alapon történt atrocitásokat, amelyek mára szerencsére egyre ritkábban fordulnak elő – részletezte Szántó.
A DP körüli koalíció jelöltje az utóbbi négy év teljesítményét illetően először a tartományi hatalmat véleményezte. Szántó szerint a vajdasági kormány nem teljesített rosszul, sok beruházás érkezett a tartományba és számos egészségügyi, oktatási intézmény épületét sikerült renoválni, illetve újat építeni. Mint elmondta: hidak épültek, sok település kapott ivóvizet, munkahelyek nyíltak Vajdaságban.
– Tavaly a tartományban jelentősen csökkentettük a munkanélküliek számát. A szabadkai hatalom munkáját szintén ugyanilyen elégedett hangnemben értékelném, főleg ami az utóbbi két évet illeti: a kisbajmoki ipari parkban hat-hét világhírű vállalat nyitotta, vagy nyitja meg a közeljövőben kapuját. Ezekben a vállalatokban legalább 4000 ember kaphat munkát. Persze a tartományi és a szabadkai hatalom munkája sem hibátlan, de úgy érzem, hogy a gazdasági válság idejében igenis jól teljesítettünk – emelte ki Szántó.