2024. július 17., szerda

A születés hete

Május 5-e és 12-e között első alkalommal szervezik meg Vajdaságban a Születés Hete elnevezésű rendezvényt. A Szabadkán szombaton kezdődő programsorozatot az Antropos Mentálhigiéné Egyesület szervezi az Exspecto Mentálhigiéné Alapítvány teljes támogatásával. Minden program ingyenes. Lesz babamasszázs, anyák napi program, aromaterápia, pró és kontra a bölcsiről, babahordozás, összehangoló és még számos más program. A részletekről, miértekről, a rendezvény fontosságáról a szervezőkkel, Ricz Dencs Tündével és Góbor Szénási Annával beszélgettünk.

Az Antropos Mentálhigiéné Egyesület 2010-ben alakult. 2012-ben a magyarországi Születés Hete Közhasznú Egyesület megadta a jogot az Antropos Mentálhigiéné Egyesületnek, hogy első ízben szervezhesse meg Vajdaságban a Születés Hete rendezvénysorozatot.
A születés hete az évnek az a kiemelt hete, amikor a családalapítással kapcsolatos fontos információk az egységes arculatú magyarországi és határon túli (erdélyi és vajdasági) rendezvénysorozat keretében koncentráltan érhetők el az érdeklődők számára.
A szülés és a megszületés megváltoztatja azt a világot, amelynek abban a pillanatban középpontja a megszületett élet – magyarázza Ricz Dencs Tünde, az Antropos elnöke, pszichológus. – Akik kapcsolatban vannak a kisbabával, visszavonhatatlanul mások lesznek, mint azelőtt voltak. Az életük, ünnepeik és hétköznapjaik olyan folyamatosan alakuló és épülő világgá változik, amelynek minőségét alapvetően befolyásolja az a tudás, amely alapján döntéseiket meghozzák. A Születés Hete ezért ahhoz kíván
hozzájárulni, hogy ezek az információk elérhetők, feldolgozhatók legyenek, és segítsék a legmegfelelőbb egyéni döntés megszületését. A gyermek egészséges fejlődése érdekékben elengedhetetlenül fontos felvilágosítani a párokat a biológiai folyamatokról, a magzat és az újszülött kompetenciafejlődéséről, a szülőség motivációjáról, a saját maga iránti, a partner, valamint a gyermek iránti kötelezettségekről. Ugyanakkor nagyon fontos ezeket a párokat segíteni a normatív krízisek megélésében és meghaladásában.
A szülőség mint intézmény társadalmilag nagy krízisben van. Egyre nagyobb a válások, az elhanyagolt gyermekek száma. Egyre tömegesebb a pszichoaktív szerek használata, egyéb deviáns viselkedések megjelenése. Ezek mögött a jelenségek mögött a diszfunkcionális család áll, amelyben a szülők elveszettek és zavarban vannak a körülöttük zajló események miatt. Amikor az okokat kutatjuk, majdnem minden alkalommal azzal találjuk magunkat szemben, hogy a szülőnek rossz a kapcsolata a gyerekével. Meggyőződésünk, hogy a nagyon korai prevenció az igazi út a szülők megerősítéséhez. Ezzel a programmal ezt szeretnénk elérni – mondja.
Fontos, hogy a Születés Hete rendezvényen részt vegyenek azok is, akik tervezik, hogy várandósok lesznek, de az áldott állapotban levők, illetve a szülők is, mert olyan, eddig itt nem népszerű előadások és foglalkozások lesznek, amelyekkel hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a születendő gyermekükkel sokkal szorosabbá váljon a kapcsolatuk. Ingyenesen részt vehetnek olyan programokon, amelyekért egyébként fizetni kell. Remélhetően sok anyuka, apuka, várandós lesz a rendezvényen. A szervezők úgy látják, hogy hiányoznak azok a fórumok, ahol találkozhatnak egymással a szülők, ahol beszélgethetnek, együttérzésre találhatnak.
– Olyan dolgokat kínálunk, amelyek nálunk ismeretlenek a gyakorlatban, mint például a babamasszázs vagy az összehangoló csoport, amelyen a kismama kapcsolatot teremt a babával – magyarázza Góbor Szénási Anna aktivista.
– Nagyon magára vannak hagyva a várandós nők, különösen azok, akik nem beszélik a szerb nyelvet – teszi hozzá Ricz Dencs Tünde. – Működik ugyan egy kismamaiskola Szabadkán, amelyet a védőnők saját szabadidejüket felálfozva vezetnek. Ez egy hétalkalmas találkozó, amelyen gyakorlatilag csak a fizikai ápolás elsajátításában segítenek. Ez rendben is van, nincsenek viszont olyan helyek, ahová a várandós nő elmehet és felteheti a kérdéseit, például a szoptatással kapcsolatban vagy a babaápolásban – hangsúlyozza.
A gyermekkel való kapcsolat szorossága a méhben dől el – nyomatékosítják a szakemberek. A magzat érzi azokat a jeleket, amelyeket az anyuka küld felé. A kettőjük kapcsolata nem a megszületéssel kezdődik. A világrajövetel utáni egymásra hangolódást könnyítik meg a műhelyek, amelyeket most megszerveznek.
Vallási és világnézeti hovatartozástól függetlenül ebben a programban mindenki megtalálhatja magát, azt, amivel esetleg azonosulni tud.
– A hosszú távú tervünk az, hogy minden hét legyen a születés hete, hogy ezek a programok beépüljenek az Exspecto programjaiba. Hogy legyen egy fórum, ahová bármikor el lehet menni, ahol programokat kínálunk fel kismamáknak, azoknak, akik küzdenek a babákért, azoknak, akiknél úton van.
A rendezvényt a Naša Radost Gyermekintézmény ovisainak Én, anyu pocakjában című rajzkiállítása nyitja meg. A hét folyamán a kicsiknek alkalmuk lesz részt venni olyan művelődési foglalkozáson, amely a művészi értéken túl a szülő-gyermek kötődést is erősíti. Ez a Ringató, Kerekítő, valamint a Pelenkás színház.
Az anya és a gyermek kötődését hívatott erősíteni a babamasszázs, a hordozókendő-tanfolyam, valamint az aromaterápia bemutatása a babagondozásban.
Az összehangoló csoport megteremti azt a légkört, amelyben a résztvevők elcsendesedhetnek és teljes figyelemmel fordulhatnak a csecsemőjük felé. A műhelyen beszélgetnek a baba-mama kapcsolat alakulásáról, relaxálnak, és egy gyakorlat során mélyebben is megtapasztalhatják a picivel való kapcsolatot és együttműködést.
Az apák funkciójának, jelentőségének, a gyermek testi-lelki gondozásában betöltött szerepének bemutatására várhatóan egy magazinműsorban kerül sor.
A vajdasági Születés Hete több rendezvényen járja körbe a gyermektervezés, fogantatás, szülés, születés, csecsemőgondozás témáját.
A részletes program megtalálható a www.szuleteshete.hu/vajdasag/szabadka honlapcímen.