2024. július 18., csütörtök

Tiltakozás lesz Nagybecskereken

Ma a városháza elé vonulnak a Jugoremedija és a Luxol dolgozói és részvényesei
A Jugoremedija vergődik, a PanPharm meg épül

Ma 11 órakor a nagybecskereki városháza előtt tartanak tiltakozó megmozdulást a Jugoremedija gyógyszergyár és a Luxol kozmetikai cikkeket gyártó vállalat dolgozói és kisrészvényesei.

A tiltakozókhoz csatlakozik a Jugoremedija III. nevű egyesület is, amelynek tagjai már hosszabb ideje bírálják a gyógyszergyár vezetését. Közleményükben hangoztatják, hogy a céljuk a Jugoremedija további fosztogatásának a megállítása, amiért Zdravko Deurić igazgatót hibáztatják. A gyógyszergyárban hónapok óta nincs fizetés, számlájuk zárolva van, elvesztették több gyógyszer gyártási szabadalmát, a Luxolban pedig már hónapok óta nem dolgoznak. Közben pedig megalakult Luxol farmacija és a PenPharm vállalat, amelyekbe átkerült az anyavállalatok gépeinek egy része.

A kisrészvényesek szerint nem hallgatják többé szótlanul a helyi médiában azok szereplését, akik tönk szélére juttatták mindkét vállalatot, és most, fizetett terminusokban, a munkásosztály élharcosaiként tetszelegnek a közvélemény előtt.

A Jugoremediját 2002-ben magánosították, amikor Jovica Stefanović lett a többségi tulajdonosa. Miután nem teljesítette a vállalt kötelezettségeit, sztrájkok kezdődtek, és 2007-ben a privatizációt megsemmisítették. Jelenleg a dolgozók és a kisrészvényesek kezében van a gyár vagyonának az 58 százaléka, a többi az államé. A vagyonuk eladására nemrég kiírt versenypályázatra nem volt jelentkező. A fizetések több hónapja késnek, a járulékokat sem fizetik, gond van a termékeik értékesítésével is. Zdravko Deurić azzal vádolta meg az államot (amely a gyár részvényeinek 42 százalékával rendelkezik), hogy csődbe akarja juttatni őket, hogy aztán valaki – a kisrészvényesek nélkül – megkaparinthassa a gyárat.