Május 6-án Nagybecskereken három tartományi képviselőt választanak a többségi elv szerint. Szőke Árpád és Bálity Mihály személyében a Vajdasági Magyar Szövetség az I. és II. számú választókerületben indít jelöltet. A Mindannyian együtt jelöltjeként az I. számú választókerületben indul többek között még Hangya István , a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közösségének tagja. A II. számú választókerületben Aleksandar Marton , a Vajdasági Szociáldemokrata Liga tisztségviselője, a városi képviselő-testület jelenlegi elnöke lesz az egyik jelölt. Az alábbiakban a négy említett tartományi egyéni képviselőjelölttel beszélgettünk.
Szőke Árpád: Javítani Nagybecskerek turisztikai kínálatán
Mint mondja, a választókerülete a város északi részét öleli fel, ahol élt, így jól ismeri az itt élők problémáit.
– A magyarság szempontjából fontos a magyar nyelvű tájékoztatás fejlesztése, mivel magyar nyelvű tv-műsorunk nincs, csak a napi egyórás magyar nyelvű rádióműsor, illetve a heti egy magyar oldal a nyomtatott sajtóban. Amint a jelölésemhez szükséges aláírásokat gyűjtöttem, azt tapasztaltam, hogy az embereket igenis meg lehet szólítani, és ha megkeressük őket, össze lehet tartani a magyarságot, és ebben lehetnek a tájékoztatási eszközök nagymértékben a segítségünkre.
Megválasztásom esetén a prioritásaim között szerepel a magyar nyelvű oktatás helyzetének a javítása, és a kultúra is központi szerepet tölt be programomban.
A felsoroltak mellett Nagybecskereknek mint régiónak a fejlesztéséért is síkra fogok szállni. Gondolok itt az ipari övezetek fejlesztésére, a befektetések serkentésére. Választókörzetemnek van egy specifikus problémája, és ez a várost elkerülő körgyűrű hiánya. Itt található a Motel nevű kirándulóhely is, amely rossz állapotban van. Pedig javítani kell a város turisztikai kínálatán, hiszen erre már odafigyel szinte minden falu. A Motel közelében kihasználatlanul áll a katonaság egyik létesítménye is. Olyan tartalmakat lehetne itt létrehozni, ami pénzt hozna a városnak. Emellett a választókerületemben hiányoznak a bankok, posták és piacok is – vélekedik Szőke Árpád.
Hangya István: Írassuk gyerekünket magyar iskolába!
– A nemzeti tanácsokról szóló törvény alapjában véve nem jó. A VMDK hiába tett megjegyzést, hogy ilyen formában számunkra elfogadhatatlan, a VMSZ parlamenti képviselői mégis szavazatukat adták rá. Amennyiben ez a nemzeti kisebbségekből álló koalíció, a Mindannyian együtt, parlamenti képviselethez jut, első dolgunk e törvény újrarendezésének a kezdeményezése lesz – ígéri Hangya István.
– Az oktatás ésszerűsítése nagy kárt okozott a vajdasági magyarságnak. Ennek ékes példája sajnos Nagybecskerek is. A visszaállítás lehetetlen, a meglévő állapot megőrzése is nagyon nehéz lesz. Amikor az agyonfavorizált VMSZ városi szervezetének első embere gyerekét szerb iskolai tagozaton járatja, és ráadásul tanár is, s mint ilyent még elismerésben is részesítették (a „magyarságért tett munkájáért”), akkor azt hiszem, mindent megmondtam – mondja Hangya István.
Véleménye szerint az anyanyelvű tájékoztatás és kultúránk ápolása körül is gondok vannak. Ennek érdekében eddig is, de eztán is tevékenykedni fog, emlékeztetve, hogy a helyi újság magyar oldalának a kiharcolása is tízévi kemény politikai kiállásának eredménye volt.
Aleksandar Marton: Kiállok az emberi és kisebbségi jogokért
– A választókerület több mint harmincezer lakója számos problémával szembesül. A városi helyi közösségekben ezek elsősorban a városi élettel járó kommunális gondok, mint amilyen a köztisztaság, újabban a közbiztonság és a kiskorúak bűnözése. A falvakban leginkább a csatornahálózat, az aszfaltos utak, a művelődési otthonok, tornatermek hiányoznak. Az elmúlt időszakban hozzáfogtunk a problémák megoldásához, és így tornatermet kap Szentmihály és Écska, de reméljük Erzsébetlak is – mondta Marton.
Ígéri, hogy tartományi képviselőként mindent megtesz majd annak érdekében, hogy a helyi önkormányzattal együttműködve minél több beruházót hozzon a régióba. Ennek érdekében – a többi nagybecskereki tartományi képviselővel együtt – egy erős lobbi-csoportot szándékozik létrehozni.
Választókerületéhez tartozik a Homokos, Nagybecskerek üdülőközpontja, a Császár-tó természetvédelmi rezervátum és számos vadászterület, amelyekbe szerinte érdemes volna beruházni. Javulna a kínálat, ami vonzaná a vendégeket, elsősorban a külföldieket és nem utolsósorban segítené a helyi közösségek és az önkormányzat költségvetését.
Ami pedig Vajdaságot illeti, Marton azt mondja, hogy folytatja a harcot az emberi és kisebbségi jogokért, hiszen választókerülete is Vajdaság kicsiben.
– Azon ténykedek, hogy erősödjön Vajdaság pozíciója Szerbiában, hogy tartományunk újra erős és gazdag legyen, hogy a fizetések és a nyugdíjak újra elérjék a szlovéniai szintet, mint ahogy húsz-egynéhány évvel ezelőtt volt, és, hogy amit itt megkeresnek, maradjon is itt – emelte ki a VSZL jelöltje.
Bálity Mihály: Igazságosabb elosztást a sportban
– Sokan maradtak munka nélkül Nagybecskereken is, az elbocsátottak egyharmada ötven éven felüli, akik iránt diszkrimináció érződik. A nyugdíjkorhatárt még nem érték el, ugyanakkor a munkáltatók nem szívesen alkalmaznak ilyen személyeket. Megválasztásom esetén mindent megteszek annak érdekében, hogy ez a viszonyulás megszűnjön. Mindent meg kell tenni a fiatalok felkarolása érdekében is, amiben sokat segít a sport. Több mint 35 éve tevékenykedek egy sportszervezetben, és tapasztaltam, hogy a támogatások elosztása nem mindig igazságos. Így a várostól csekély anyagi támogatást kap a II. ligában szereplő muzslyai Lehel női kézilabda csapat, melyet nemrég már a megszűnés veszélyeztetett. Ugyanakkor a városi csapat ennek a többszörösét kapja. Sajnos ez így működik tartományi szinten is. Ezen változtatni kell – mondta Bálity Mihály.
Végezetül hangsúlyozta, hogy egy közös jövő építésén kell dolgoznunk, nemcsak nekünk egymás között magyaroknak, hanem minden szomszédunkkal. Ha ez sikerül, akkor létrejöhet egy modern társadalom. Lépést kell tartanunk a változásokkal, nem maradhatunk le Európától, el kell fogadnunk azt, ami előbbre visz bennünket a modern társadalmi folyamatokba.