2024. július 18., csütörtök

Ősz óta nincs fizetés

Nagybecskerek főterén tiltakoztak a Jugoremedija és a Luxol dolgozói
A munkásvezér ellen fordult dolgozók (Fotók: Kecskés István)Csütörtökön Nagybecskerek főterén tartottak tiltakozó megmozdulást a helybeli Jugoremedija gyógyszergyár és a Luxol kozmetikai cikkeket gyártó vállalat dogozói. A gyógyszergyáriak többsége hónapok óta kényszerszabadságon van, tavaly ősszel kaptak utoljára fizetést. A Jugoremedija többségi tulajdonában levő Luxolban már több mint egy éve nem dolgoznak, nemrég pedig csődöt jelentettek. A tiltakozók elsősorban a korábban munkásvezérként ismerté vált Zdravko Deurićot, a Jugoremedija igazgatóját hibáztatják az előállt helyzetért. Szerintük ugyanis nem az állam, és nem a nyerészkedő üzletemberek vagy a „sötét erők” okozták a Jugoremedija vesztét, hanem elsősorban a felelőtlen és szakszerűtlen vezetés. Zdravko Deurić ugyanis több nyilatkozatában az államot hibáztatta az előállt helyzet miatt.

A Jugoremedija többségi tulajdona 2002-ben került Jovica Stefanović kezébe, de mivel nem teljesítette a vállalt kötelezettségeit, 2007-ben megsemmisítették a privatizációt. Visszakerült a dolgozók és a kisrészvényesek kezébe a gyár vagyonának 58 százaléka, a többi az államé lett. Ettől kezdve a gyár élén Zdravko Deurić (szakmája géplakatos) áll, akit egy ideig sokan a munkások érdekeinek élharcosaként emlegettek a városban. Mígnem elindult a szekér a lejtőn.

A csütörtöki tiltakozást a vegyipari dolgozók független ágazati szakszervezete szervezte, és csatlakoztak hozzájuk a két gyár kisrészvényesei is. A megmozdulásról kiáltványt küldtek a szerbiai kormánynak (a jelenleginek és a következőnek), Nagybecskerek polgármesterének és a Béga menti város polgárainak.

– Zdravko Deurić vezetése alatt a csőd szélére jutott az egykor sikeres Jugoremedija gyógyszergyár. A dolgozók tavaly ősz óta nem kaptak fizetést, nem fizették utánuk a járulékokat, többségük kényszerszabadságon van. Veszélybe került több mint négyszáz dolgozó és családja egzisztenciája. Egyesek már jelentkeztek a szociális gondozónál, mert nem képesek a legalapvetőbb megélhetési feltételeket biztosítani a gyerekeik számára – mondta a tiltakozáson Dragana Ekreš, a gyár Független ágazati szakszervezetének a képviselője. Hangsúlyozta, hogy ezúttal nem lesznek néma szemlélői annak, hogy csődbe juttassák a gyárat, hogy aztán a már megszokott gyakorlat szerint valaki aprópénzért megvehesse.

Mint elhangzott, a Jugoremedija vagyona, amelyért a nagybecskerekiek több generációja dolgozott, gyorsan megy veszendőbe, közben a kormány és a város hallgat. A dolgozók ezért mindent megtesznek annak érdekében, hogy tájékoztassák az illetékes szerveket. Elsősorban az állam beavatkozását kérik, amelynek a kezében van a gyár vagyonának a 42 százaléka. Ellenkező esetben részvények nélkül maradhat 4600 részvényes és megszűnik a munkahelye 460 dolgozónak. A Luxol 140 dolgozójának már gyakorlatilag nincs munkahelye.

A Jugoremedija számlája hónapok óta folyamatosan zárolva van, veszteségük több mint 235 millió dinár. Termelés alig van, termékeik értékesítése pedig – a tiltakozók szerint – gyanús körülmények között történik. Készáru-tartalékuk, sem nyersanyaguk nincs, elvesztették több gyógyszer gyártási szabadalmát. Közben pedig megalakult Luxol farmacija és a PenPharm vállalat, amelyekbe átkerült az anyavállalatok gépeinek egy része. Az utóbbi egyik társtulajdonosa a Jugoremedija jelenlegi igazgatója. Hamarosan megnyílik a PenPharm