Hét hónapja nyílt meg Vajdaság brüsszeli irodája. Predrag Novikovval, az iroda vezetőjével, aki Kanadában, majd Japánban volt országunk diplomatája, Brüsszelben beszélgettünk az aktuális pályázatokról, Vajdaság brüsszeli megítéléséről, az iroda tevékenységéről és eredményeiről.
Hét hónap telt el Vajdaság brüsszeli irodájának megnyitása óta. Milyen eredményeket tud felmutatni a képviselet?
A vajdasági, szerbiai vállalkozók mennyire nyitottak? Felkeresik Önöket, hogy közvetítőként járjanak el a külföldi partnerek és közöttük?
– Azért vagyunk itt, hogy a vajdasági intézmények számára egyfajta motor legyünk, hogy azok megkapják a fejlődés lehetőségét. Érdemes megemlíteni a minőséges európai projekteket, elsősorban infrastruktúra-fejlesztés terén, emellett természetesen Vajdaság kulturális szempontból való népszerűsítése is feladatunk, de külön kiemelném a gazdasági összeköttetés fontosságát. A vajdaságiaknak szerencséjük van, hiszen tartományi szinten van olyan intézmény, amelyhez fordulhatnak és természetesen itt vagyunk mi is. Bejelenthetem, hogy a vajdasági iroda szervezésében az otthoni vállalkozók, vállalatok bemutatkozhatnak az EU területén szervezett vásárokon, találkozókon, ami kapcsolatépítés szempontjából nagyon fontos. A tartománynak jó adottságai vannak, de a legfontosabb az, hogy minden olyan helyen jelen legyünk, ahol a döntéseket hozzák, és nem utolsósorban, hogy tudjuk, hogyan és milyen irányban is szeretnénk fejlődni. Ami az effajta együttműködésnek előfeltétele, az az, hogy a kisvállalkozóknak össze kell fogniuk, mert egyenként igen nehézkesen találhatnak maguknak partnert, és piacot is, hiszen az EU-ban 500 millió fogyasztó él, s ebben a gépezetben egyedül nehéz fennmaradni. A tapasztalatok azt mutatják, hogy szövetkezniük kell minden iparágban, így összefogva könnyebben tudunk nekik teret adni.
Milyen véleménnyel vannak Vajdaságról Brüsszelben?
– Vajdaságot stabil, előrelátható, megbízható partnerként élik meg itt Brüsszelben és az EU más területein is. Vajdaságnak olyan adottságai vannak, amikkel kevesen rendelkeznek. Ilyen például a hivatalos nyelvek száma, ami bizonyítja, hogy mi igenis Európa vagyunk kicsiben, sokféle ember, kultúra találkozik egymással és ez nagy potenciált jelent.
Milyen lehetőségek állnak pillanatnyilag a vállalkozók, szervezetek részére?
– Pillanatnyilag két pályázat áll a rendelkezésre. Május végéig az IPA Határon Átnyúló Programra lehet pályázni a magyarországi partnerekkel. Itt 15 millió euró áll rendelkezésre, amelyből több mint 7 milliót az infrastruktúra-fejlesztésre, iparfejlesztésre szánnak, de kulturális, ifjúsági és sportesemények szervezésére, fejlesztésre is lehet pályázni. A másik alap, amelyik elérhető, az EU civil közösséget támogató programja, itt 1,8 millió euró áll a rendelkezésre, július elejéig lehet pályázni, s programonként 50–150 ezer euró támogatást lehet elnyerni. Arra buzdítanám az otthoniakat, hogy a kis szervezetek is pályázzanak, és természetesen a mi irodánk feladata, hogy ebben a folyamatban segítsük őket, hogy oktassuk, hogyan is kell helyt állni, és természetesen lobbizunk értük, hogy projektjeik minél sikeresebbek legyenek.
A vajdasági fiataloknak kevés lehetőségük adódik, hogy huzamosabb ideig külföldön tartózkodjanak, tapasztalatot szerezzenek, tanuljanak. Vajdaság brüsszeli irodája tud gyakornokokat fogadni?
– A tartományi Európai Ügyek Alap az Újvidéki Egyetemmel karöltve évek óta megszervezi a gyakornoki oktatást. A mi feladataink közé tartozik természetesen, hogy biztosítsuk a fiatalok számára, hogy ne csak gyakornoki pozíciót kapjanak itt, hanem a karrierépítés lehetőségét is. Ők a mi kis nagyköveteink, akik az egész ország számára kapcsolatokat építenek. Amit bejelenthetek, hogy megszervezzük majd, hogy a mi regionális partnereink képviseleteinél gyakornoki pozícióra jöhessenek fiatalok. Hiszem, hogy ez az év más újdonságokat is hoz majd.
