Óbecsén tavaly nyáron rendkívüli helyzetet kellett kihirdetni a vízhiány miatt, majd februárban a Vodokanal Közvállalat ismét a víznyomás csökkentésére kényszerült. Miután Óbecse nem kapta meg a Tartományi Nagyberuházási Alaptól a vízellátás javítására elnyert 53 millió dinárt, tavaly az önkormányzat a költségvetés átütemezésével biztosított 18 millió dinárt két új kút kifúrására, de pénz híján a kutakat akkor még nem sikerült rendszerbe kötni. Most az önkormányzat nyolcmillió dinárt különített el erre a célra. A négy km-es föld alatti elektromos vezetékek cseréje is elengedhetetlen, amelyet szakaszosan végeznek a szakemberek. Amíg a teljes föld alatti vezetéket le nem cserélik, addig gondoskodni kell alternatív energiaellátásról, amit légi kábeleken történő áramszolgáltatással old meg a Vodokanal.
A hosszú távú vízellátás megoldása a célja annak a projektnek, amelyet Óbecse és Törökbecse közösen szeretne megvalósítani.
– Törökbecsével közösen egy pályázatot adtunk át a NIP-nek, az ígéretek szerint lesz pénz a tervdokumentáció elkészítéséhez, ami egy alapos és időigényes multidiszciplináris munka lesz. Az egyik fontos kérdés, amire választ ad majd, hogy a csővezetékek milyen módon legyenek lefektetve, azaz a Tisza medrében vagy a gáton keresztül haladjanak-e? Ezt a műszaki-gazdasági dokumentumot a belgrádi Jaroslav Černi Vízgazdálkodási Intézet fogja elvégezni – tette hozzá Gallusz.
Az óbecsei vízgyárat 260 liter/másodperces kapacitásra tervezték mintegy 20 százalékos bővítési lehetőséggel – ez azt jelenti, hogy Törökbecse mellett Péterrévét és Bácsföldvárt is el tudná látni vízzel, ráadásul az ipari övezet számára is biztosít víztartalékokat.