2024. november 26., kedd

Senki sem hibázott

A szakértők szerint az óbecsei artézi kút fúrásán történt gázkitöréskor nem történt emberi mulasztás



Március végén Óbecsén az artézi kút fúrásakor gáz tört fel 338 méteres mélységből – ahogy akkoriban beszámoltunk róla, a szőregi Vodoremont vállalat által végzett munkálatok során kitört gázt két és fél nap múlva tudta elfojtani az újvidéki NIS különleges egysége. A gázkitörés okairól készült szakértői jelentést kedden ismertették az újságírókkal, eszerint vis major történt, a kivitelező a projektterv szerint, szabályosan végezte a kút fúrását, és a történtekre nem lehetett előre felkészülni.

Svetlana Karabaš, a Vodokanal Közvállalat műszaki igazgatójának tájékoztatása szerint az önkormányzat megbízásából a vízművek írta ki a kútfúrásra a pályázatot, amelyre a négy meghívott cég közül csupán a Vodoremont nyújtott be ajánlatot. A pályázat szabályos volt, és a kivitelezőnek a munkálatok megkezdése előtt kifizették a szerződéses ár, azaz a mintegy 3,9 millió dinár felét. Arra a kérdésre, hogy a többi neves cég miért nem tett ajánlatot, az igazgató nem tudott választ adni, mivel elmondása szerint nem gyakorlat a pályáztatás során ezekre az okokra fényt deríteni.

Stanislav Milosavljević geológus, a munkálatok felügyeletét végző újvidéki Tehnoproing szakértője jól ismeri az óbecsei talajviszonyokat, és úgy véli: 2005-ben ettől a helyszíntől mindössze tíz méterre fúrtak ki egy – azóta már nem működő – kutat, akkor ugyanezen a mélységen nem tört fel gáz, ezért a mostani kitörés kockázatával senki nem számolhatott. Az alacsony koncentrációjú gáz kitörésekor elsősorban víz és homok került a felszínre. Milosavljević azt is kihangsúlyozta: bár a lakosok gyógyhatást tulajdonítanak az ún. „sárga” víznek, annak kémiai összetétele kifejezetten rossz hatással van például a szív- és érrendszeri betegségben szenvedők egészségére. Elmondása szerint azért fúrtak ilyen mélyre, mert a lakosság szerint minél sárgább a víz, annál jobb – és az ilyen aranyszínű szomjoltó csak a mélyebb rétegekből nyerhető ki. Újságírói kérdésre válaszolva hozzáfűzte: ő mintegy 50 méterrel magasabbra tervezte volna a kutat még akkor is, ha az ilyen mélységből nyert víz színe nem felelt volna meg a lakosság elvárásainak.

Dr. Milenko Vasiljević, a Vodoremont építési vezetője szerint cégének kapacitása, szakértelme és tapasztalata is van a hasonló jellegű feladatok elvégzéséhez, és arra, hogy a várt egy-két bar helyett 40 bar lesz a nyomás, senki nem gondolhatott. Felügyelőségi határozat alapján ennek az alsóvárosi kútnak a fúrását nem fogják folytatni, de Gallusz Zsolt, a Vodokanal igazgatójának elmondása szerint a szerződéses ár második felét a Vodoremont rövidesen egy fehér vizes kút fúrásával fogja ledolgozni. A NIS különleges egységének közreműködéséért a vállalat ugyan még nem nyújtotta be a számlát, de nem hivatalos értesülések szerint a NIS a munkadíjat nem, csupán az anyagi költségeket fogja áthárítani az önkormányzatra.

Knézi Péter polgármester szerint most szakértőknek kell megállapítaniuk, hogy a jelenlegi helyszíntől mekkora távolságra lehet legközelebb kutat fúrni Alsóvároson.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás