2024. november 26., kedd

Lejár a nagy kedvezmények határideje

Az ingatlanlegalizáció fizetési könnyítéseinek eléréséhez a polgároknak legkésőbb június 30-ig szerződést kell kötniük az önkormányzatokkal

Az illegálisan – a törvény előírásaiban meghatározott jóváhagyások, illetve kivitelezési dokumentáció nélkül – felépített létesítmények törvényesítési folyamatán legutóbb az az építkezési és területrendezési törvény kívánt könnyíteni, amely a 2009. szeptember 11-e, azaz a törvény hatályba lépése előtt felépített létesítményekre vonatkozik. A rendelkezésben megadott 2010. március 11-ei határidőig Óbecsén 1642 új törvényesítési kérelmet adtak át a polgárok, ők különféle kedvezményekkel is számolhattak. A kedvezmények alkalmazásának határideje június 30-án jár le, de a köztársasági képviselőház elé terjesztettek egy olyan törvénymódosítási javaslatot, mely ezt a határidőt 2015. december 31-éig meghosszabbítaná.

Óbecsén jelenleg összesen több mint 3500 törvényesítési kérelem vár sorsára, ezek mindegyikét feldolgozta az Építésügyi Igazgatóság, az esetleges hiányosságokról értesítették is az érintetteket, de a polgárok zöme nem pótolja azokat – tudtuk meg Aleksandar Tucićtól, az igazgatóság munkatársától.

A kedvezmények eléréséhez a polgároknak legkésőbb 2012. június 30-ig szerződést kell kötniük az önkormányzatokkal a legalizációról és a dokumentáció összegyűjtéséről. Óbecsén március végéig 459 szerződés készült el. Egy községi határozat értelmében egyösszegű befizetés esetén a telekilleték összegét 20 százalékkal mérséklik, de a kirótt illetéket hathavi egyenlő részletben is lehet törleszteni – ezeket a községi kedvezményeket nem kötik határidők. A köztársasági törvénnyel felkínált kedvezmények határideje azonban június 30-án lejár, és azok a tulajdonosok és családtagjaik, akiknek nincs a birtokában másik ingatlan a község területén, valamint azok, akiknek a lakóingatlana az első, ún. extra zónán kívül található, nagy valószínűséggel nem örülhetnek majd a 99, illetve a 60 százalékos kedvezménynek, ha nem írtak alá szerződést a megadott határidőre.

Az árakat egyébként az ingatlan helye, a kommunális infrastruktúrára való kapcsolódási lehetőség, a nagysága és rendeltetése határozza meg. Az első körben kiszabott összegek azonban nem tartalmazzák az esetleges kedvezményeket.

– Annak, aki például Újfaluban épített egy 80 négyzetméteres illegális lakóingatlant, 81 000 dinárt kellene fizetnie telekrendezési illeték címén, de mivel a lakóobjektum az extra zónán kívül helyezkedik el, a 60 százalékos kedvezménnyel ez az összeg 32 400 dinárra csökken – ez a kedvezmény akkor jár ugyanis, ha az épület lakhatásra épült, és az első zóna határán kívül található. Ha ezt az illetéket egy összegben törleszti a tulajdonos, további 20 százalékot spórolhat meg, így 25 900 dinár lesz az összeg. Ha valaki ezzel a lehetőséggel nem tud élni, 12 havi törlesztést is kérhet. A 36 hónapos törlesztésnek azonban már vannak feltételei: ingatlanbecslést és jelzálogot kérünk, ami költségekkel jár. Legnagyobb kedvezményt akkor lehet kapni, ha a családtagok közül senkinek nincs a község területén másik ingatlana – ebben az esetben a 81 000 dinár helyett mindössze 810 dinár lesz az illeték – tudtuk meg Tucićtól.

Azok tehát, akik ma szabályosan építenek Újfaluban egy 80 négyzetméteres lakóházat, 81 000 dinárt fognak fizetni, és a legnagyobb kedvezményük az lehet, hogy hat hónapon át törlesztenek. Azok, akik korábban engedély nélkül építettek ugyanitt egy ekkora lakóépületet, ma a régi törvényszegés miatt amnesztiában részesülnek, és akár 99 százalékos kedvezményt is kaphatnak.

Oliver Dulić környezetvédelmi, bányászati és területrendezési miniszter korábban kijelentette: mindazok, akik nem legalizálják létesítményeiket, hatalmas adókkal számolhatnak a jogtalanul létező épületek után, ezenkívül nem helyezhetik azt gazdasági funkcióba, hitelt sem vehetnek fel rá, és öröklés tárgyát sem képezheti az épület.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás