2024. július 18., csütörtök

Nincs többség Nagybecskereken

Elhalasztották a városi képviselő-testület szerdára bejelentett ülését

A vártnál nehezebben alakul meg az önkormányzati hatalom

Aleksandar Marton, a nagybecskereki városi képviselő-testület elnöke hétfőn elhalasztotta a helyi parlament szerdára bejelentett alakuló ülését, mivel a parlamenti pártok városi bizottságainak elnökei eddig nem tájékoztatták arról, hogy aláírták a koalíciós szerződést, illetve, hogy létrejött a hatalmi többség. Az ülés megtartásának tervezett új időpontja július 6-a.

A helyi parlament elnöke kifejezte reményét, hogy az új határidő leteltéig az érdekelt pártok mindent megtesznek annak érdekében, hogy létrejöjjön a hatalmi többség, mert – mint fogalmazott – „minden más Nagybecskerek polgárainak érdeke ellen lesz”.

A múlt héten a DP városi bizottsága bejelentette, hogy létrejött a hatalmi többség, és kitűzték a koalíciós szerződés nyilvános aláírását is, a DP, a VSZL, az SZSZP és szövetségesei, valamint a VMSZ között. Az említett pártoknak összesen 38 képviselője van, ami viszonylag kényelmes többséget jelent a 67 tagú képviselő-testületben. Az adott időpontban azonban a városházán nem jelent meg a szocialisták képviselője, ami fordulatot sejtetett a koalíciós egyezkedésben.

Minden párt a maga módján magyarázta a történteket. A demokraták bocsánatot kértek a hivatalos szerződés-aláírás elmaradása miatt, hangoztatva, hogy a további tárgyalásokról nem mondtak le. A szocialisták közölték, hogy távolmaradásuk hátterében az egykori pártház (komitet) vagyonjogi helyzete körüli vita áll, az épületet továbbra is magukénak tartják. Annak ellenére is, hogy jogerős ítélet született arról, hogy a Jugoszláv Kommunista Szövetség egykori székháza az államé, amely átruházta azt a helyi önkormányzatra. A helyi hatalom a négyemeletes épületet fel akarja újítani, hogy oda költöztesse a közép-bánáti körzet intézményeit. A ligások közben azt hangoztatják, hogy számukra a polgárok érdeke a legfontosabb, a jogállam elveinek a betartása, amelyben senki sem állhat a törvény fölött.

Hétfőn rendkívüli sajtótájékoztatót tartott Goran Knežević, az SZHP városi bizottságának elnöke (korábbi demokrata párti polgármester), aki azzal vádolta a demokratákat, hogy már majdnem két hónapja félrevezetik a közvéleményt, azt hangoztatva, hogy a szocialisták csatlakozásának köszönve lényegében nem változik majd a helyi hatalom. Szerinte is a szocialistáktól függ a helyi hatalom felállása, de tény, hogy ez a párt még senkivel sem írt alá koalíciós szerződést. A haladók nagybecskereki első embere emlékeztetett, hogy egy hónappal ezelőtt nyílt levélben fordult a szocialistákhoz, amelyben arra kérte őket, hogy tartsák tiszteletben a választók akaratát, és ne támogassák a hatalmat, amelyet a helyiek nem akarnak. Levelére azonban nem kapott még választ, aminek szerinte az az oka, hogy a szocialistákat megzsarolta Bojan Pajtić tartományi kormányfő, aki csak akkor veszi be őket a tartományi hatalomba, ha Nagybecskereken a demokratákkal lépnek koalícióra.

A nagybecskereki parlamentben az SZHP-nek 25 mandátuma van, a DP-nek 15, a VSZL-nek 13, az SZSZP-nek 8, az SZRP-nek négy, a VMSZ-nek pedig két képviselője van.



A VMSZ nem tárgyalt a haladókkal

– A Vajdasági Magyar Szövetség nagybecskereki városi szervezetének képviselői kizárólag a Demokrata Párttal, a Vajdasági Szociáldemokrata Ligával és a Szerbiai Szocialista Párt köré tömörülő koalícióval folytattak koalíciós tárgyalásokat. Készen állunk a velük egyeztetett koalíciós szerződés aláírására. A VMSZ el szeretne zárkózni a különféle spekulációktól, melyek szerint esetleg másokkal is tárgyalna a városi hatalomról, ugyanis a mi stratégiai partnereink továbbra is a Demokrata Párt és a köré tömörülő pártok. A Szerb Haladó Párt képviselőivel nem folytattunk semmiféle tárgyalásokat.

Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy bennünket más többség részeseiként emlegessenek, ugyanis ennek semmilyen valós alapja nincs és nem is lesz – áll Puskás Jánosnak, a VMSZ nagybecskereki városi szervezete elnökének hétfői közleményében.