2024. július 18., csütörtök

Hatalomváltás Nagybecskereken: Goran Knežević újra polgármester

A haladók és a szocialisták a VSZL és az SZMM egy-egy képviselőjével jutottak többséghez

Lukrecia Ursulescu otthagyta a VSZL-t (Fotók: Kecskés István)

A nagybecskereki városi képviselő-testület 67 tagja közül 35-en vettek részt (25 haladó, nyolc szocialista, valamint a hozzájuk csatlakozó Lukrecia Ursulescu, aki a Vajdasági Szociáldemokrata Liga jelöltje volt és Ljubomir Stanisavljev, aki úgyszintén a ligások listáján szerepelt, de a Szerb Megújhodási Mozgalom tagja) a helyi parlament pénteki ülésén. Az ülést Aleksandar Marton , a testület eddigi elnöke ugyan keddre halasztotta el, de Svetozar Zurovac , a városi képviselő-testület rangidős képviselője mégis összehívta, miután a haladóknak és a szocialistáknak sikerült összehozniuk a többséget. Az ülésen nem vettek részt a Demokrata Párt, a VSZL, a Vajdasági Magyar Szövetség és a Szerb Radikális Párt képviselői.

Ezzel 16 év után megdőlt a demokraták és a ligások által irányított helyi hatalom. A másik kuriózum pedig az, hogy négy évvel az után, hogy a városházán letartóztatták, újra polgármesterré választották Goran Kneževićet (korábban a DP színeiben töltötte be ezt a tisztséget, most az SZHP tagja).

Az ülés kezdete előtt a városháza előtt megjelentek a haladók és a szocialisták, a másik oldalon pedig a demokraták és a ligások szimpatizánsai. Amikor egy autóbuszon a városháza elé érkeztek a többséget összehozó képviselők, szimpatizánsaik a Győzelem! Győzelem! felkiáltással fogadták őket, míg a másik oldal azt skandálta, hogy: Tolvajok! Tolvajok! Szerencsére komolyabb összetűzésre nem került sor. Furcsa, hogy a felforrósodott hangulat ellenére helyszínen nem láttunk rendőröket.

A ligások füttyszóval várták a buszon érkező haladókat

Az alpolgármester Čedomir Janjić (SZDP), a városi képviselő-testület elnöke Radovan Bulajić (SZSZP) az alelnök pedig Ljubomir Stanisavljev (SZMM) lett. A helyi parlament titkári posztjára Milan Mrkšićot (SZSZP) nevezték ki. Megválasztották a kilenctagú városi tanács hét tagját. Ezek: Milan Repija (SZSZP), Rajko Bjelica (SZSZP), Žana Šahović (SZSZP), Zlatana Ankić (SZHP), Dubravka Bengin Bulovan (pártonkívüli, az SZHP listájáról), Dragiša Albulj (ÚSZ) és Radiša Dupljanović (SZDP). Az eredeti napirendet később kibővítették és leváltották a közvállalatok igazgatóit, helyükre ügyvezető személyeket neveztek ki.

A héten két pártszövetség is létrejött, de egyiknek sem volt többsége a 67-tagú városi képviselő-testületben. Az SZHP–SZSZP koalíciója 33 mandátummal rendelkezik, a DP, a VSZL és a VMSZ koalíciónak pedig harminc képviselője van. Mindenki azt jósolta, hogy majd az SZRP négy képviselője dönti el, melyik oldal kerül többségbe, amikor egy egész más végkimenetel bontakozott ki. Lukrecia Ursulescut a ligások pénteken azzal vádolták meg, hogy 15 ezer euróért változtatott tábort és biztosított többséget a haladóknak és a szocialistáknak. A képviselő cáfolta, hogy pénzt kapott vagy majd kap Goran Kneževićtől. Ehelyett egykori pártját vádolta meg nyomásgyakorlással. Magyarázata szerint azt kérték tőle, hogy adja vissza a mandátumát, aminek fejében munkahelyet ígértek neki a városépítési igazgatóságban. Mint elmagyarázta, nem lépett be egyik pártba sem, hanem önálló képviselőként fog kiállni a polgárok érdekeiért.

– Az igazság lassú, de elérhető. A legfőbb célom az, hogy Nagybecskerek újra a jövő városa legyen, és hogy visszahozzam a mosolyt a nagybecskerekiek arcára. De tudom, hogy ez sokkal nehezebb lesz, mint előző alkalommal, és érzem a felelősség súlyát. Ezért csapatként kell, hogy dolgozzunk. Hiszek abban, hogy Nagybecskerek teljesen másképpen fog kinézni az előttünk álló időszakban – mondta első nyilatkozatában Goran Knežević.

Goran Knežević négy év után újra Nagybecskerek első embere

Goran Knežević 2007-ben vette át az Elnök vízióval nevű országos elismerést, aztán 2008. október elsején letartóztatták és bűnszövetkezet létrehozása, hivatali visszaélés és megvesztegetés gyanújával vádat emeltek ellene (és még 22 személy ellen.) Több, mint egy évet töltött vizsgálati fogságban, de folyamatosan azt hangoztatta, hogy a DP-n belüli politikai leszámolás áldozata. Az ellene folyó eljárásban még nem született ítélet, közben pedig az SZHP tagja lett.

Egyes hírek szerint néhány eddigi tisztségviselő benyújtotta írásbeli lemondását. Predrag Grgić, a DP nagybecskereki városi bizottságának elnöke pedig közleményében arra figyelmeztet, hogy a nagybecskereki események a 90-es évekre emlékeztetnek, amikor a képviselők elrablásával alakítottak hatalmat. Ez most az SZHP és egy nem legális polgármester vezetésével zajlik, akinek a törvényes feltételei sincsenek meg a tisztség betöltéséhez – olvasható a közleményben.