2024. november 23., szombat

Megszűnhet a tévé-előfizetés

Az ellenzék és a szakma az alternatív megoldást szeretnék látni
Belgrádi sajtóértesülések szerint a kormány a közeljövőben megszünteti az RTV-előfizetést, emellett további 35 olyan illetéket, amelyek jelenleg a polgárokat és a gazdasági részvevőket terhelik. Mlađan Dinkić néhány napja még azt mondta, a jelenlegi 371 nem adójellegű illetékből 104-et szüntetnek meg, ezzel szemben csak 35–40 ilyen kötelezettségtől mentesülhetünk, a többit adókba ömlesztik át.

A tévé-előfizetés mellett megszűnik még például a kis- és középvállalkozások esetében a cégtábla utáni illeték, az erdős területek, ingatlanok és mezőgazdasági földterületek után fizetendő vízelvezetési díj, az óvóhelyek utáni illeték és a környezetszennyező gépjárművek után fizetendő illeték. A becslések szerint a lakosság és a gazdaság ily módon összesen több tízmilliárd dinárt takaríthat meg.

Az egyelőre senki által meg nem erősített értesülésre reagálva a Szerbiai Újságírók Független Egyesülete (NUNS) arra szólította fel a parlamentet és a kormányt, hogy egy ilyen fontos határozat elfogadása előtt mindenképpen konzultáljanak a médiaegyesületekkel, hogy a probléma egésze áttekinthető legyen.

A NUNS közleményéből kiderül, szerintük semmi esetre se történhet meg, hogy a közszolgálati médiumot az előfizetés helyett közvetlenül a költségvetésből támogassák, ugyanis ebben az esetben a jóváhagyott pénz mennyisége a kormány erre vonatkozó döntésétől függne.

Szerintük a közszolgálati média jövőbeni finanszírozásának modellje olyan kell, hogy legyen, hogy biztosítsa a szerkesztéspolitikai függetlenségét és megakadályozza a hatalom beavatkozását a szerkesztéspolitikába.

A NUNS szerint, amennyiben mégis a költségvetésből történik a jövőben a pénzelés, egy olyan modellt kellene követni, amelyet a független intézmények esetében is, történetesen, hogy a parlament az év elején megszavazza költségvetésüket, a pénzzel pedig az év folyamán maga a Szerbiai RTV rendelkezik.

A demokraták szerint az előfizetés esetleges megszüntetése „távol áll az ideális megoldástól. Ezt Vesna Marjanović,a párt parlamenti képviselője nyilatkozta, aki szintén az újságíró-egyesületekkel való konszenzus fontosságát hangsúlyozta.

– Az, hogy a megfizettetés alacsony fokú, vagy a polgárok elégedetlenek a közszolgálati média műsoraival, még nem jelenti azt, hogy e terhet a költségvetésre kell áthelyezni, ezzel ugyanis megszűnik a Szerbiai RTV önállósága – érvelt. Szerinte számos egyéb modell létezik, amelyek helyettesíthetnék az előfizetést.

Az LDP véleménye e bejelentésről, hogy amennyiben a kormány valóban megteszi e lépést, adjon választ arra is, hogyan történik a jövőben a finanszírozás. Bojan Đurić, párt parlamenti képviselője szerint a legrosszabb az lenne, ha ez a kormány hatáskörébe kerülne. Az LDP-s politikus nem kételkedik benne, hogy az előfizetés megszüntetését a lakosság nagy része örömmel fogadná, de a módszer, ahogyan a témához közelítenek, komolytalan, ugyanis előzőleg választ kell adnia a kormánynak arra, hogy milyen megoldással helyettesíti az eddigi modellt.

Đurić is a NUNS-éhoz hasonló megoldást tartana jónak, egy szavatolt összeg jóváhagyását év elején, amellyel aztán a kormány beleszólása nélkül rendelkezhet a Szerbiai RTV.

Az Egységes Szerbia támogatja a tévé-előfizetés megszüntetését, amennyiben ilyen javaslat érkezik a parlamentbe – mondta Petar Petrović,a párt frakcióvezetője.

– Támogatjuk az előfizetés megszüntetésére irányuló kezdeményezést és rá fogunk szavazni, ha a képviselők elé kerül. Álláspontunk, hogy a jelen súlyos gazdasági, szociális és pénzügyi helyzetben erre nincs szükség, hiszen a kábelhálózaton keresztül lehetőség van számos egyéb csatorna figyelemmel kísérésére is – mondta a parlamentben.

Miroslav Markićević,az Új Szerbia frakcióvezetője szerint a közszolgálati média pénzelése, annak műsorsémája és foglalkoztatottjainak száma tarthatatlan, ezért a kormánynak javaslattal kell előállni, az előfizetés esetleges megszüntetéséről csak ezt követően kellene tárgyalni. Ő úgy látja, hogy az előfizetés megszüntetése a polgárok szempontjából biztosan tisztességes lépésnek minősülne, különösen azok esetében, akiknek nehéz a rávalót előteremteni, de másrészt felvetődik a kérdés, hogy e média mennyire lehet független, ha az állam közvetlenül támogatja.

Meho Omerović,a Szerbiai Szociáldemokrata Párt képviselője úgy véli, az előfizetés megszüntetése jó megoldás, de ő is előbb megvárná az illetékes minisztérium javaslatát.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás