2024. július 17., szerda

Szigorúbb oktatás, szigorúbb árak

A szerb kormány októberben határozza meg a gépjárművezetői tanfolyamok árát

Október 25-től szigorúbb feltételek és magasabb árak mellett szerezhetnek gépjárművezetői engedélyt a leendő sofőrök. Az új szabályzat szerint 40 elméleti órát kell lehallgatnia a jelentkezőnek, és csak a sikeres vizsga után ülhet be a volán mögé, ahol további 40 óra gyakorlati képzés vár a tanulókra. A régi szabályzat szerint nem volt kötelező részt venni az elméleti oktatáson, valamint a gyakorlati és az elméleti oktatást párhuzamosan is elvégezhették a tanulók. Újdonságnak számít továbbá az elsősegély-tanfolyam is, amelyből szintén vizsgáznia kell majd a jelentkezőnek. Az elsősegély-tanfolyamot a Vöröskereszt központjaiban lehet majd elvégezni. Az eddigi szabályzattal ellentétben októbertől a gyakorlati vizsga során a vizsgázó választhatja ki, hogy a felkínált vizsgaútvonalak közül melyiken szeretne vezetni. A gyakorlati vizsgának legalább félórásnak kell lennie. Az orvosi igazolás a jelenlegi 6 hónap helyett egy évig lesz érvényes, és már 17 évesen is igényelhetnek vezetői engedélyt.

Ugyanakkor nemcsak a leendő sofőrök számára jelent szigorítást az új szabályzat, hanem az oktatóknak is. Az autós iskolák oktatótermeibe 24 órás videofelügyeletet kell telepíteni, amely kapcsolatban áll a rendőrséggel, az oktatóknak pedig 2 évente meg kell újítaniuk az oktatói engedélyeiket.

A rendőrség közleménye szerint október 25-éig lehet a régi rendszer szerint beiratkozni, és legkésőbb a következő év január 25-éig lehet eszerint levizsgázni. Amennyiben az adott határidőig ez nem sikerülne, akkor a jelentkezőnek az új szabályzat és árak szerint kell megismételnie a teljes oktatást.

Az oktatás díját közvetlenül a kormány állapítja meg. Az oktatás díjában benne lesz az oktatással és a vizsgákkal kapcsolatos valamennyi igazolás, elismervény kiadásának díja is. A bejelentések szerint a kereskedelmi minisztérium október folyamán határozza meg a tanfolyamok árát. Az autós iskolák az óraszámoktól függően átlagosan 16 ezer dinártól 32 ezer dinárig határozzák meg az árakat, vagyis a gyakorlati órákért 800 dinárt fizetnek a tanulók. A vizsgák ára 3200 dinártól 4000 dinárig terjednek, és további 1000–2000 dinárt kell kiadni a sikeres vizsgaletételről szóló bizonylatért. Ezzel a kalkulációval, 40 órás gyakorlati képzés esetén összesen 41 ezer dináros kiadással számolhatunk.

A spekulációk szerint a kötelező elméleti oktatás és az egészségügyi tanfolyam miatt, 50–60 ezer dinárba kerül majd októbertől a teljes tanfolyam. Egy – a kormány előtt lévő – javaslatban az elméleti oktatás óráit 250 dinárban, a gyakorlati képzést, pedig 1000 dinárban határoznák meg. Az új árak szerint így az elméleti oktatás 10 ezer, a gyakorlati képzés pedig 40 ezer dinárba kerülhet majd. A vizsgadíjakkal együtt a tanfolyam így már 50 ezer dinárba kerülne, és még hátramarad az elsősegély-oktatás, valamint a vizsga is, amely a spekulációk szerint 10 ezer dinár környékén mozogna. Ezzel a kalkulációval a tanfolyam teljes ára már elérheti a 60 ezer dinárt is.

Szerencsére az új rendszer szerint továbbra is alkalmazzák a korábbi gyakorlatot, miszerint ha a tanuló már rendelkezik AM, A1, A2, A vagy M típusú engedéllyel, az elméleti és a gyakorlati órák számát és a tanfolyam árát is megfelezik.