Áprilisban hirdette meg a Magyarkanizsai Egészségház az Éljen a zöldben! elnevezésű programját az egészséges testsúly elérése és megtartása végett, azzal a céllal, hogy a testtömegindex (a testtömeg százalékban kimutatott zsírtartalma) az ideális intervallumba, vagyis a táblázaton szereplő zöld skálába kerüljön.
Figyeljünk oda magunkra – mondja dr. Győri Ilona
Kortól és nemtől függetlenül bárki jelentkezhetett, és Börcsök Csilla nővér, a program ötletgazdája örömmel tapasztalta, hogy a reméltnél jóval nagyobb volt az érdeklődés.
– A programunk lényege az egészségmegőrző tanácsadás. Ez magában foglalja a mozgást és a táplálkozást, de a lelki egészségre is nagy hangsúlyt fektettünk, hiszen mindez együtt adja ki az egészséges embert. 62-en jelentkeztek a községből, a legkülönbözőbb korosztályokból, volt résztvevőnk 17 éves kortól 71 éves korig. Mindenkinek a saját kezelőorvosánál kellett jelentkeznie szisztematikus vizsgálatra, testsúly-, magasság- és vérnyomásmérésre, illetve egy laboratóriumi vizsgálatra is szükség volt – emlékezett vissza a nővér a kezdetekre.
A munka a napokban fejeződött be. Arra a kérdésre, hogy a szervezők milyen életmódbeli változásokat tapasztaltak, megmutatkoztak-e ilyenek egyáltalán a résztvevők körében, Börcsök Csilla határozott igennel válaszolt.
– A változásokat egy programzáró teszt kitöltésével mértük. Azt tapasztaltuk, hogy a részvevők örültek a programnak, és igen szép eredmények születtek, mind a testsúlyváltozás, mind a javuló vérképek ezt mutatják. Az előadások és a műhelymunkák során többek között felhívtuk a figyelmet arra, hogy nem tablettás vitaminpótlásra, illetve gépekkel segített testmozgásra van szükség, hanem arra, hogy mindenki egyedül is végezhesse a gyakorlatokat. Itt közösségben tettük, a szabadban, friss levegőn. A részvétel a támogatóknak köszönhetően ingyenes volt.
Győri Ilona doktornő, a program fő koordinátora nagyon büszke a „tanítványokra”.
– A munkánk célja az volt, hogy megtanítsuk a részvevőket az egészséges életmódra, arra, hogy mi mindent tehetnek ők maguk az egészségük érdekében. Jöttek egyedülállóak, házaspárok, fiatalok, idősek, és én épp a legidősebbre vagyok a legbüszkébb, mert azt mondta: „Doktornő, már nem kell négykézláb mászva felmosnom a padlót, hanem fel tudok takarítani hajolva is!” Elmondtuk, mennyire fontos az egészséges táplálkozás a gyors, veszélyes diéták helyett, hogy a helyes testmozgás ugyanolyan fontos, mint a helyes étkezés meg a pihenés is, hiszen a pszichikai egyensúly, a mentálhigiénia is nagy hangsúlyt kapott. Szakemberek bevonásával igyekeztünk mindazokat a hatásokat erősíteni, amelyekkel meg lehet tanulni a helyes életmódot. Április eleje óta szinte minden csütörtökön találkoztunk. Hétszer voltunk kint az egészségházon kívül, kétszer a fürdőben, több alkalommal a Tiszán, a strandon tornáztunk, kerékpároztunk, sétáltunk. Arra törekedtünk, hogy olyan gyakorlatokat tanuljunk meg, amiket magunk is meg tudunk csinálni – mondta a doktornő.
A munkájában részt vett Ábel Zsuzsanna pedagógus, Fehér Csilla tornatanár, Dragana Brdarić pszichológus, Szepesi Sárkány Mária jógaoktató, valamint Telek Krisztina pszichológus, aki elmondta, hogy számára mit nyújtott ez a program.
– Kedvező változásokat tapasztalok. A pszichológiai teszteknek nem a tudásfelmérés volt a céljuk, hanem az, hogy emlékeztessenek az előadásokra, arra, hogyan kell feldolgozni a rossz dolgokat, észrevenni, hogy menyi pozitív dolog zajlik a testünkben, amikor mosolygunk. Amikor életminőségről beszéltünk, az anyagiakat szerettem volna kizárni, és sikerült. Amikor mi, előadók készülünk egy-egy előadásra, akkor önvizsgálatot is tartunk. Köszönöm azt a sok pozitív változást, amit nekem hozott ez a program – mondta Telek Krisztina a résztvevőknek és szervezőknek.
Szepesi Zoltán elmesélte, hogy a tavasszal készen állt a komoly életmódváltásra, ezért a legjobbkor jött az egészségház felhívása.
– Nekem sokat segített ez a program abban, hogy meginduljak az úton, és folytassam is. Elhatároztam, hogy ezer kilométert kerékpározok, már 1200 kilométer fölött vagyok, és leadtam 10 kilót – számolt be az elért eredményről, hozzátéve, hogy máris újabb célokat, távokat tűzött ki maga elé.
Erdélyi Tóth Edit azzal a gonddal küzdött, mint a legtöbb kismama: a szülés után visszamaradt egy kis súlyfelesleg.
– Nem akartam akármilyen diétába kezdeni, és örültem ennek a programnak, mert itt orvosok, nővérek segítenek. Én csak 4 kilót fogytam, de jó, hogy most sokkal többet sétálok, biciklizek a gyerekkel. Személy szerint több mozgás szeretnék ebben a programban, de összességében nagyon jó volt – szögezte le a kismama.
Losonc Judit kijelentette: ő nem fogyni akart, amikor jelentkezett, csak egy előadás-sorozatot hallgatni az egészséges életmódról.
– Sok okos dolgot megtanultunk, a pszichológiai előadásokon sok biztatást kaptunk, jókat nevettünk. Eszem a magvakat, megsütöm az integrális kenyeret, de bevallom: amikor finom, ropogós, még meleg, akkor megkenem egy kis kacsazsírral – nevette el magát.
– Nem is arról szólt ez a történet, hogy le kell mondani minden finom falatról – jegyezte meg a doktornő. – Sokkal inkább arról, hogy – ha el is csábulunk néha – tanuljunk meg odafigyelni magunkra.
Mint ahogyan Fehér Csilla tornatanárnő idézte Jim Rohnt, Amerika legismertebb üzleti filozófusát (akinek az emberek életminőségéről szóló előadásait az elmúlt 4 évtizedben több mint 4 millióan hallgatták meg!): „Vigyázz a testedre. Ez az egyetlen hely, ahol élhetsz.”
Szeptember utolsó vasárnapja a szív világnapja. A Szív Világszövetség a 2001-ben kiadott missziós nyilatkozat szerint egy hosszabb és jobb minőségű élet eléréséhez segíti az embereket a szívbetegségek és a stroke megelőzése és gondozása által.
A Magyarkanizsai Egészségház missziójának is ugyanez a célja: a hosszabb és jobb minőségű élet. Akik részt vettek a programban, reménykednek a folytatásban – de addig is a kezükbe vették a sorsukat, szervezik az újabb közös edzéseket, folytatják a megkezdett utat.