Mára halasztották az egykori különleges egység (JSO) közismertebb nevén a vörössapkások 2001. novemberi lázadása ügyének bírósági tárgyalását, ugyanis a védelem ügyvédei Miljko Radisavljević különleges ügyész kivételezését kérték. A bírói tanács elnöke, Vladimir Vučinić ma dönt e követelésről.
Gradimir Nalić, a vádlott Vladimir Potić és Mića Petraković védőügyvédje szerint a különleges ügyész azon kijelentése, miszerint ez a lázadás bevezetést jelentett Zoran Đinđić néhány hónappal későbbi meggyilkolásához, azt igazolta, hogy olyan meghatározott véleménye van, ami nem következik a vádiratból.
Milorad Ulemek Legija védőügyvédje, Slobodan Milivojević, azt kifogásolta, hogy a Zabela fegyház vezetése nem tette számára lehetővé a védencével való zavartalan beszélgetést.
– Nem tették számára lehetővé a felkészülést a védelemre, ezért úgy vélem, hogy nincsenek meg az eljárási előfeltételei a tárgyalás megkezdésének – mondta.
A bírói tanács elé járult Zvezdan Jovanović vádlott is, aki elmondta, hogy a Zabelában a cellájában egy kamerát helyeztek az ágya fölé, amely rögzíti mit olvas, mit ír, amivel szerinte megszegték a védelemre való felkészülési jogát.
A jelenlévők névsorolvasása során Ulemek nem reagált, nem erősítette meg jelenlétét, ezért a bíró csupán megállapította, hogy a vádlottak padján ül.
A vörössapkások lázadásának megszervezésével Milorad Ulemek Legiját, Zvezdan Jovanovićot, Dušan Maričićot, Veselin Lečićet, Mića Petrakovićot, Dragoslav Krsmanovićot, Dragiša Radićot és Vladimir Potićot vádolják.
Ulemek addig nem kommunikál a bírósággal, amíg nem biztosítják számára a védelem jogát – közölte védőügyvédje, aki szerint a védelem ellehetetlenítésével nyomást gyakorolnak védencére.
– Minden oldalról nyomás hárul rá, azzal a szándékkal, hogy teljesen megtörjék, de ő mentálisan mindannyiuktól erősebb – mondta Milivojević. A kérdésre, hogy Ulemek erős-e mentálisan annyira, hogy a Zabelában tervezett lázadás vezetője legyen, az ügyvéd elutasította az ilyen állításokat.
Milivojević elmondta, hogy a Zabelában olyanok a feltételek, hogy törhetetlen üvegen keresztül beszélgetnek a rabokkal, mindent rögzítenek kamerával és lehallhatnak mindenkit.
Zagorka Dolovac köztársasági ügyész dönt a mai nap folyamán a Miljko Radisavljević kivételezésére vonatkozó kérelemről – közölte Maja Kovačević, a belgrádi különleges bíróság szóvivője.
Ulemek védőügyvédjének azon kifogásaival kapcsolatban, miszerint nem tud zavartalanul kommunikálni védencével, Kovačević elmondta, hogy Ulemek és Zvezdan Jovanović különleges feltételek mellett töltik börtönbüntetésüket.
– Joguk van kommunikálni védenceikkel, de fizikailag üveg választja el őket – mondta a szóvivő, hozzátéve, hogy celláikban számítógépek vannak, az ügyek iratait pedig szkennelve megkapták.
Milorad Ulemek, az egység volt parancsnoka, utódja e tisztségen Dušan Maričić és Zvezdan Jovanović, az állambiztonsági szolgálat alezredese, Zoran Đinđić gyilkosa 40 éves, maximálisan kiszabható börtönbüntetésüket töltik a legsúlyosabb bűncselekmények, köztük a néhai kormányfő meggyilkolása miatt.
A vörössapkások lázadása 2001. november 8-án kezdődött, miután letartóztatták és kiadták Hágának Nenad és Predrag Banovićot, akiket a törvényszék a boszniai Keraterm fogolytáborban elkövetett háborús bűnökben való bűnrészességgel vádolt.
Az egység tagjai ekkor lezárták a Belgrád–Niš autópályát a Száva Központnál, teljes harci felszerelésben, erődemonstráció kíséretében. Dušan Mihajlović belügyminiszter leváltását követelték. Ulemeknek ezen a napon kellett volna tanúskodnia az akkor belgrádi Kerületi Bíróságon az Ibari autóúton történt merénylet ügyében, amelynek során a Szerb Megújhodási Mozgalom négy tagja vesztette életét, Vuk Drašković pártelnök pedig megsérült.
Ulemeknek és társainak sikerült kieszközölniük az állambiztonsági szolgálat vezetőjének és helyettesének, Goran Petrovićnak és Zoran Mijatovićnak a leváltását, akiknek a helyére Milorad Bracanović és Andreja Savić, az ő embereik kerültek.