Szeptember 21-i ülésén az újvidéki városi képviselő-testület hat magyarul is oktató általános iskolában, valamint öt magyarul is oktató középiskolában váltotta le, illetve nevezte ki az iskolaszéki tagokat, anélkül hogy tiszteletben tartotta volna az MNT véleményezési, illetve esetenként javaslattételi jogát. A tizenegy intézmény közül egy, a Svetozar Marković Gimnázium, kiemelten fontos a magyar közösség számára.
Az október 11-i vkt-ülésen pedig az Újvidéki Színház, az Újvidéki Történelmi Levéltár és az Újvidéki Városi Múzeum igazgató- és felügyelőbizottságainak tagjait mentették fel, illetve nevezték ki a javaslattételi jog megkerülésével. A szóban forgó intézmények kiemelten fontosak a magyar közösség számára.
Az MNT elnöke elmondta: ha ez a helyzet nem változik az elkövetkező néhány napban, akkor nem marad más hátra, mint hogy a Közigazgatási Bírósághoz forduljanak. Az elmúlt két évben a zentai önkormányzat hasonló jogsértő eljárási módja miatt több alkalommal is a Közigazgatási Bírósághoz fordult az MNT. A bíróság minden egyes esetben helyt adott a Tanács kereseteinek. Korhecz szerint az újvidéki önkormányzat ellen indítandó lehetséges per kimenetele nem kétséges, hiszen a tényállás teljes mértékben megegyezik azoknak az ügyeknek a tényállásával, amelyek esetében a Közigazgatási Bíróság korábban helyt adott az MNT kereseteinek.
– Ugyanakkor szeretnénk elkerülni a pereket, ezért levéllel fordulok Újvidék város vezetőségéhez és az előállt helyzet értelmében arra fogom kérni az illetékeseket, hogy hívják össze a vkt ülését, kérjék ki az MNT véleményét, illetve javaslatait, és tegyünk ilyen módon pontot az ügy végére. Amennyiben levelemre gyors és hatékony választ kapok, akkor hajlandóak vagyunk a peren kívüli megoldás elfogadására – nyilatkozta Korhecz.
Az MNT elnöke a továbbiakban nyomatékosította: az ügy nem a Szerb Haladó Pártról, illetve az újvidéki városi vezetőség új összetételéről szól. Ugyanerre az eljárási módra kell számítania bármelyik másik önkormányzatnak, abban az esetben, ha megkerüli az MNT jogosítványait, magyarázta Korhecz, hozzátéve: nem az ideológiai és politikai közelség, vagy távolság fogja meghatározni az MNT döntéseit.
Korhecz röviden beszámolt a felsőoktatási ösztöndíjpályázat eredményéről is. Első körben 400 elsőéves hallgató nyerte el az MNT ösztöndíját, a nemrégiben zárult második körben pedig újabb 21 hallgató. Az ösztöndíjak folyósítása már meg is kezdődött. Összesen 620 pályázat érkezett az MNT hivatalába. Az is kiderült, hogy a 2012/13-as tanév vonatkozásában növekedett az egyetemisták aránya a főiskolákra felvételizőkkel szemben.
A demonstrátori ösztöndíjra 293 kiemelkedő tanulmányi előmenetelű felsőbb éves hallgató pályázott. Közülük 85-en nyerhetik el az ösztöndíjat. A demonstrátori ösztöndíjpályázat október 15-én zárult.