Az orosz meteorológusok szerint az idei tél lesz az eddigi legkegyetlenebb az utóbbi ezer évben – ha beválik az előrejelzés, ha nem, a tüzelőanyagról vagy a számlák fizetéséről mindenképp gondoskodnunk kell majd valahogy.
A szén és a tűzifa kínálata – kisebb fennakadásokkal ugyan – még mindig megfelelőnek nevezhető Szerbiában. A legolcsóbb szénnek a kolubarai számít, hétezer dinárért adják tonnáját szállítással, a kevevári 7800 dinárba kerül, a Vreoci lelőhelyről származó szén pedig már szinte kétszer drágább, 13 ezer dinárt kérnek érte. A pljevljai szén ára csaknem 14 ezer dinár, a banovići csaknem 15 ezer, a đurđevaci pedig 16 500 dinárba kerül. Általános gond, hogy az olcsóbb lignit hiánycikknek számít, s a többi szén esetében is azt lehet elmondani, hogy a lerakóhelyekre érkezést követően azonnal el is adják, így az új vevőnek általában várnia kell néhány napot, amíg megérkezik a megrendelt szállítmány. Ritkán lehet kevevári szénre bukkanni, a víz alatti szénfejtés ugyanis a megszokottnál komplikáltabb művelet, ezért idő kell a munkagépek áthelyezésére. Azt ígérik, hogy ebből a szénfajtából is több lesz majd november folyamán. Egyes eladók csekket is elfogadnak, így könnyítve meg a tüzelőanyag vásárlását.
Egy köbméter fáért általában ötezer dinárt kell fizetni, ennyibe kerül a tölgy, a bükk és a gyertyán is. Közép-Szerbiában olcsóbban is hozzá lehet a tűzifához jutni, ott 30–35 eurós áron is kínálják egyes helyeken – legtöbbször az akácfát.
Kevés az olyan távfűtő Szerbiában, amelyik az idény kezdete előtt ne drágította volna meg a fűtési díjakat tíz-húsz százalékkal. Nagykikindán, Nagybecskereken, Belgrádban máris drágítottak, Újvidéken pedig november elsejével léphet életbe az emeléssel kapcsolatos határozat, mely szerint 86-ról 98 dinárra drágul négyzetméterenként a szolgáltatás díja. A szerb kormány elfogadott egy olyan rendeletet, melyben meghatározzák a fűtésdíjak minimális és maximális értékét attól függően, hogy milyen energiaforrást alkalmaz az adott távfűtő. Így a gázt alkalmazó távfűtők legfeljebb 98,35, a fűtőolajat használók 122,41, a szenet használók 73,5, a biomasszát alkalmazók pedig 103,5 dinárt számolhatnak fel, az adót is beleértve, a fűtésért. Jelenleg hatalmasak az eltérések a különböző városok között: míg Mali Zvornikban 14,43 dinárba kerül ez a szolgáltatás négyzetméterenként, addig Hódságban 180 dinárt kell fizetni érte.
Az illetékesek megígérték, hogy az év végéig sem az áram, sem a gáz ára nem emelkedik. Az biztos, hogy 2013-ban már drágulásra lehet számítani, nem tudják azonban megmondani, hogy mekkora lesz ez az áremelés.
A számítások szerint – a távfűtést használók táborát leszámítva – továbbra is azok járnak a legjobban, akik a villanyáramra, pontosabban a villanykályhákra hagyatkoznak a télen. Az egyedüli feltétel az, hogy a villanykályhákat csupán éjjel, az olcsó áram idején töltsék. Egy hatvan négyzetméteres lakás esetében a fűtési szezont így 42 ezer dinárból is meg lehet oldani, míg ha a drága áramot is használni kényszerülnek, valamivel 60 ezer dinár fölé emelkedik a számla. A szénnel fűtők költségei 48 és 56 ezer dinár között mozognak, a gázzal fűtők pedig 57 ezer dinárt költenek majd el. Az árammal, de nem villanykályhával történő fűtés költségei 125 ezer dinárt tesznek ki a téli hónapok ideje alatt, de ennél is jóval több pénzre lesz szükségük azoknak, akik fűtőolajat használnak: kiadásaik 223 ezer dinárra is rúghatnak.