2024. július 17., szerda

Továbbra is Hajnal Jenő lehet a VMMI igazgatója

(Fotó: Molnár Edvárd)

Szerdai huszonhatodik rendes ülésén a Magyar Nemzeti Tanács elfogadta azt a záradékot, amelynek értelmében az MNT kéri a vajdasági helyi önkormányzatokban tevékenykedő magyar politikai pártok helyi szervezeteinek vezetőit, illetve az adott párt helyi önkormányzati szervében közfunkciót ellátó tagjait, valamint a magyar nemzeti közösség politikai érdekképviseletét ellátó egyéb szervezet és egyesület vezetőit, hogy a hatáskörében illetékes helyi önkormányzati szervnek a magyar nemzeti közösséget képviselő utca- és térneveket javasoljanak.

Beretka Katinka, az MNT hivatalos nyelvhasználattal megbízott tanácsosa a javaslat beterjesztésekor emlékeztetett rá, hogy a nemzeti tanácsokról szóló törvény vonatkozó rendelkezésének értelmében a tanács véleményezési joggal rendelkezik az utca, tér és egyéb településrészek elnevezési javaslatának tekintetében, azokban az önkormányzatokban, ahol a magyar nyelv hivatalos használatban van. Ezen véleményezési jogot az MNT a Nyelvhasználati Bizottságra ruházta. Beretka elmondta, hogy eddig sajnos csak ritkán érkeztek magyar vonatkozású utcanévjavaslatok, ezért kérik a magyarság politikai képviselőit, a civileket és mindenki mást, hogy önkormányzataikban tegyenek ilyen irányú javaslatokat.

A tanácsos beterjesztésével összhangban szólalt fel dr. Várady Tibor, a Nyelvhasználati Bizottság elnöke is, aki megerősítette, hogy a bizottsághoz érkező önkormányzati javaslatok nem tükrözik a többnemzetiségű és többnyelvű Vajdaságot. Ha a bizottság folyamatosan ellenezné a konkrét javaslatokat, az egészségtelen konfrontációhoz vezetne – magyarázta dr. Várady, hozzátéve, hogy ennek leggyakrabban semmi értelme és oka.

– Ezért arra szeretnénk hatni, hogy a Nyelvhasználati Bizottsághoz érkező javaslatok tarkábbak legyenek. A felhívás minden MNT-ben jelen levő politikai pártnak és szervezetnek szól, főleg akkor, ha az önkormányzatokban javaslattételi joguk van. Így lehetne elérni, hogy változzanak az utcanevek tekintetében fennálló arányok – részletezte dr. Várady.

Hasonló irányban fejtegette a témával kapcsolatban gondolatait dr. Korhecz Tamás, az MNT elnöke, hozzáfűzve, hogy értesülései szerint a Nyelvhasználati Bizottsághoz az esetek legnagyobb részében nem is érkeznek a magyar történelmi személyeket, meghatározó eseményeket tükröző utcanévjavaslatok. A kezdeményezések el sem indulnak, ennek folyományaként pedig el sem juthatnak az önkormányzatok illetékeseihez – folytatta dr. Korhecz, kiemelve, hogy cselekvő embereknek kell lennünk, nem várhatjuk el másoktól, hogy ők tegyenek a magyarság identitását, történelmét, kultúráját tükröző utcanevekre javaslatot.

Zsoldos Ferenc, a tanács alelnöke kiemelte: Fontos, hogy érezzük magunk körül a magyar teret. Ehhez a magyar helységnévtáblákat és utcaneveket is látnunk kell – hangsúlyozta Zsoldos, majd a folytatásban arról beszélt, hogy az MNT kezdeményezéséből a civilek, egyházaink képviselői és magánemberek is kivehetik a részüket, sőt, ez a feladatuk. Mindenkire szükség van – nyomatékosította Zsoldos.

NEHÉZ DÖNTÉS

Az ülés folytatásában oktatáshoz kapcsolódó témák kerültek napirendre. A tanács megerősítette a Zenta község általános iskoláinak hálózatára vonatkozó véleménynyilvánítást. Joó Horti Lívia, a Közoktatási Bizottság elnöke beszámolt róla, hogy a hálózat tervezését hosszú vita előzte meg. A községben a Stevan Sremac Általános Iskola a legnagyobb oktatási intézmény. Sokat vitáztak a helyi illetékesek arról, hogy a magyar oktatás tekintetében mi lenne jobb: egyben tartani, vagy inkább külön egységekre szabdalni az iskolát – magyarázta Joó Horti, hozzátéve, hogy végül az egység megtartása mellett döntöttek. A megerősített hálózat értelmében továbbra is magyar nyelvű oktatás folyik a Stevan Mokranjac Alapfokú Zeneiskolában és a Stevan Sremac Általános Iskola öt munkaegységében: Zentán, Kevin, Bogarason, Tornyoson és Felsőhegyen.

Sárosi Gabriella, az MNT tagja, a Stevan Sremac Általános Iskola igazgatója alátámasztotta, hogy mennyire nehéz volt dönteni az iskolahálózatról. Egyebek mellett az szólt a Stevan Sremac egységben tartása mellett, hogy így könnyebb megoldani a finanszírozást, és a tantestület tagjait nem fenyegeti elbocsátás.

Ezek után a tanács a Szécsány község általános iskoláinak hálózatára vonatkozó véleménynyilvánításról szóló záradékot erősítette meg.

Az MNT elfogadta a zombori Dr. Ripp Rózsa Egészségügyi Középiskolába és az óbecsei Műszaki Iskolába átképzésre, valamint továbbképzésre iratkozó tanulók számára vonatkozó véleményezést, majd öt magyar nyelvű tankönyvkiegészítőt és tankönyvet javasolt alkalmazásra az oktatási-nevelési folyamatban: mr. Paskó Csaba 8. osztályos Zeneművészet című tankönyvét; Erős Bunyik Lili 8. osztályos Képzőművészet tankönykiegészítőjét; dr. Pál Tibor 4. osztályos Természet és társadalom tankönykiegészítőjét; Dr. Toldi Éva 8. osztályos Olvasási munkafüzetét; Dr. Bence Erika 7. osztályos Olvasási munkafüzetét.

„KIEMELKEDŐ TEVÉKENYSÉG”

Utolsó napirendi pontként az MNT a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet Igazgatójának kinevezési javaslatáról döntött. Siflis Zoltán, a Kulturális Bizottság elnöke beterjesztésében ismertette, hogy az eddigi igazgató, mgr. Hajnal Jenő mandátuma lejárt, ezért pályázatot írtak ki az intézmény igazgatói tisztségére. Egy személy, mgr. Hajnal Jenő pályázott, és a Kulturális Bizottság kinevezésre javasolta a jelentkezőt.

Nem azért támogatják mgr. Hajnal pályázatát, mert senki más nem kívánta ellátni ezt a tisztséget, hanem azért, mert eddigi tevékenysége példaértékű és kiemelkedő – hangsúlyozta Siflis.

Maga Hajnal elmondta, hogy igazgatói programjában az MNT kulturális stratégiájára alapozva határozta meg négy stratégiai célját: közösségteremtés és -építés; a vajdasági magyar nemzeti közösség tárgyi és szellemi kulturális örökségének gondozása; a kortárs kultúra korszerű intézményi feltételeinek a segítése; az esélyegyenlőség biztosítása a kulturális javakhoz és szolgáltatásokhoz való hozzáférésben, különös tekintettel a vajdasági szórványmagyarságra.

– A következő négy év stratégiai célja a nyitott vajdasági magyar nemzeti kultúra fenntartása, továbbépítése. Szélesebb, tágabb megfogalmazáson belül igyekszünk összefogni a kultúra eszközeit. Ehhez tartozik a vajdasági magyarlakta települések adatbázisának bővítése, kulturális építészeti örökségünk olyan feldolgozása és bemutatása, amely végül virtuális túrává áll majd össze, szolgálva ezzel a tudományos, az oktatási és az idegenforgalmi célokat. Honlapunkon minden, ami friss és új, folyamatosan meg fog jelenni. Felnőttképzési programjainkon belül a vajdasági iskolai könyvtárosok munkájának a javítását szeretnénk elérni. A közművelődési szakemberek képzésére szintén nagy hangsúlyt fogunk fektetni. A tudományos kutatások területén intézményi adatbázisunk frissítését tartjuk nagyon fontosnak, valamint az ifjúsági kutatást, a vajdasági magyarság történelmi kronológiájának a folytatását, a vajdasági magyarság legújabb kori archívumának a gazdagítását. Az MNT megbízásából az elmúlt nem egész másfél évben sok mindent sikerült kikutatnunk az 1941–1948-as időszakra vonatkozólag a szerbiai levéltári anyagokból és személyes visszaemlékezésekből. Két év múlva egy szomorú évforduló következik, az első világháború kitörésének évfordulója. Népünkre nézve ez az esemény sorsfordító volt, ezért kutatásokkal, kiállításokkal, tanulmányokkal fogjuk bemutatni ezt az időszakot. Kétévente szeretnénk tudományos konferenciákat szervezni a Magyar Tudomány Ünnepének novemberi eseménysorozatához kapcsolódóan. Kiadói tevékenységünk évente öt-hat kiadvány gondozása lenne, de mindenféleképpen folytatni szeretnénk eddigi sorozatainkat – ismertette programjának egyes elemeit mgr. Hajnal.

A kinevezést a tartományi kormánynak kell megerősítenie.



***

Rácz Szabó László a képviselői kérdés lehetőségével élve elmondta, hogy az MNT hivatala elutasította korábbi kérelmét, hogy a tanács tűzze napirendjére a temerini fiúk kegyelmi kérelmének kérdését. Rácz Szabó kidolgozta javaslatát, a hivatal arra hivatkozva utasította azt el, hogy a dokumentumot nem dolgozta ki kellőképpen. Rácz Szabó úgy véli, hogy a tanács hivatalának segítséget kellett volna nyújtania a napirendi pont javaslatának a kidolgozásában. A tanács nem is kíván foglalkozni ezzel a kérdéssel – fejtette ki Rácz Szabó.



***

Vass Tibor pedig arról számolt be, hogy a szeptemberi ülésen kimutatást kért az MNT tagjainak a részvételéről az eddigi üléseken, valamint magyarázatot arra, hogy Várkonyi Zsolt, a Közigazgatási Hivatal elnöke, valóban két fizetést kap-e munkájáért, és ha igen, akkor miért. Vass elmondta, hogy első kérésének eleget is tettek, megkapta a kimutatást, amelyet egy későbbi időpontban tervez bemutatni a sajtónak, második kérdésre azonban nem kapott választ.