A Biztonsági-tájékoztatási Ügynökség (BIA) arról tájékoztatta Aleksandar Vučićot, a szerb kormány alelnökét, hogy pár nappal korábban a „belügyminisztérium bizonyos egysége” utasítást adott telefonja lehallgatására, Tomislav Nikolić államfőt pedig már hosszabb ideje lehallgatják.
A médiában napvilágot látott hírt maga a kormányalelnök is igazolta:
– Három napja arról szereztünk tudomást, hogy a belügyminisztériumtól érkezett utasítás alapján egy csoport lehallgatta a legmagasabb rangú állami tisztségviselőket, beleértve Tomislav Nikolićot és engem is. Beható nyomozást indítunk, hogy kiderítsük az ügy részleteit – nyilatkozta a Večernje novosti pénteki számának Vučić.
Arra az újságírói kérdésre, hogy tudja-e, kik lehetnek azok, akik a lehallgatásban részt vettek, Vučić nem kívánt válaszolni.
– Nem szeretnék többet mondani. Sokan bizonyára arra számítottak, hogy semmit sem teszek majd a változások érdekében, és senkit sem haragítok majd magamra lépéseimmel. Pedig máris sokan neheztelnek rám. Saját életemet és gyermekeim életét is pokollá változtattam. Mégsem félek semmitől. Egyedül azzal törődöm, hogy ne szégyenítsem le magam az emberek előtt – nyilatkozta.
A Blic napilap információi szerint a Vučić telefonjának lehallgatására kiadott utasítás eredeti példányát adta valaki oda a kormányalelnöknek, aki hevesen reagált, a rendőrség komplett vezetőségét azonnal riasztotta, s követelte, hogy mihamarabb derítsék ki, ki áll ennek a hatalmas visszaélésnek a hátterében. Mint később kiderült, a bűnügyi rendőrség adta ki az utasítást, melynek vezetői most – ugyancsak a Blic közlése szerint – letartóztatásoktól tartanak. A hírek szerint Ivica Dačić miniszterelnök és belügyminiszter és Milorad Veljović, a rendőrség igazgatója sem tudtak a lehallgatásra vonatkozó meghagyásról.
A közszolgálati tévé kormányhoz közel álló forrásokra hivatkozva azt közölte, hogy a rendőrség egyik vezetőjének közreműködésével, bizonyos érdekcsoport kérésére adták ki az utasítást, s amikor erről Vučić tudomást szerzett, növelte a biztonságáról gondoskodók létszámát, az ügyészség pedig azonnal vizsgálódni kezdett.
A Danas napilap is hasonló információk birtokába jutott. Ezek szerint bizonyos üzletemberek, bűnözők kérték az említett tisztségviselők lehallgatását, amit a rendőrségen belüli kapcsolataik lehetővé is tettek. Az államvezetőség puccsként élte meg a történteket – közli a Danas. A témával foglalkozó cikk megállapítja azt is, hogy a lehallgatási meghagyások kiadásának pillanata egybeesik a Vučić és Miroslav Mišković üzletember között kialakult szópárbaj idejével, amikor is, a többi között, a kormányalelnök kijelentette, hogy Miškovićnak tudnia kell: nem erősebb az államnál. Ez a napilap számolt be arról is, hogy a telefonbeszélgetések lehallgatása alapján elkészítették Vučić úti céljainak tervét is, s ez eljutott az alvilágba, minek következtében növelni kellett a biztonsági szakemberek létszámát. Vučić védelméről a katonaság mellett most már a BIA fegyveresei is gondoskodnak.
ELLENŐRZÉSI GONDOK
Ivica Dačić az eset kapcsán azt nyilatkozta, hogy neki semmi köze sincs a lehallgatási ügyhöz, megengedhetetlennek nevezte, hogy ilyesmi egyáltalán megtörténjen, s azt mondta, a belügyminisztériumon belül változásokra van szükség. A belügyminiszter információi szerint valóban a rendőrség bűnügyi osztálya adott utasítást, neki azonban azt mondták, nem tudták, hogy Aleksandar Vučićé a szóban forgó telefon.
– Az ügyhöz semmi közöm sincs, a rendőrségnek viszont van hozzá köze, s mindenekelőtt azért találkozhatunk ma ilyen esettel, mert a rendőrségen belüli ellenőrzési rendszerrel komoly gondok vannak – fogalmazott Dačić.
TIZENKÉT ÉV VÁLASZ NÉLKÜL
Saša Janković köztársasági ombudsman reményét fejezte ki, hogy hamarosan felfedik a lehallgatási ügy mögött álló személyek kilétét, akik így felelni fognak tetteikért. Hozzátette: reméli, hogy ennek az ügynek a lezárása példaértékű lesz majd, s megakadályozza hasonló esetek bekövetkezését a jövőben. Szeretné, ha az állam alkalmazni kezdené az általa és Rodoljub Šabić adatvédelmi biztos által javasoltakat, melyekkel meg lehetne akadályozni, hogy az állam bármelyik polgárát törvényellenes módon lehallgassa valaki. A mostani esetet nyugtalanítónak nevezte, s azt mondta, alkotmányellenes tevékenységről van szó, melynek hatékonyan útját kell állni.
Rodoljub Šabić szerint nem csupán törvény- és alkotmányellenes cselekménynek számít a magas rangú állami tisztségviselők lehallgatása, hanem komoly biztonsági problémának is. A jelenlegi botrány, mint mondta, a jéghegy csúcsát képezi, s arra enged következtetni, hogy hazánkban a kommunikáció figyelésének rendezett rendszere helyett, ha nem is káoszt, de egy átmenetinek nevezhető állapotot lehet látni, mely megannyi kockázatot hordoz magában. Emlékeztetett, hogy a szerbiai alkotmány szavatolja a kommunikáció titkosságára vonatkozó jogot, melytől csak bírósági rendelkezés esetén lehet eltérni, s ebben az esetben is csupán akkor, ha az állam biztonsága van veszélyben, vagy ha az illető ellen büntetőjogi eljárás van folyamatban. A legnagyobb gond az adatvédelmi biztos szerint az, hogy nem is lehet tudni, valójában hány hasonló eset történik meg az országban évente – az egyik telefonszolgáltató adatai szerint 270 ezer alkalommal, s mint azt Šabić hangsúlyozta, ez csak az egyik szolgáltató adata.