2024. július 17., szerda

„A demokraták nélkül sötét a jövő”

Dinko Gruhonjić: A DP-nek az ideológiai tévelygés okozta a legtöbb kárt
Az elemzők egy része érettnek és bátornak ítélte meg Boris Tadić, a Demokrata Párt elnökének döntését, hogy nem jelölteti magát ismét a párt elnöki tisztségére. Más elemzők úgy vélik, hogy a DP elkésett az átszervezéssel, az aktuális parlamenti ciklusban már nem tudják betölteni a komoly ellenzéki párt szerepét. Dinko Gruhonjić politikai elemző, újságíró lapunknak nyilatkozva kifejtette, hogy egyelőre nem szerencsés találgatni a párt jövőjével kapcsolatban, hiszen nem tudni, valóban Dragan Đilas, a párt alelnöke lesz-e az új demokrata pártelnök, és ha igen, akkor hogyan tervezi vezetni a pártot. Azt is fontos kivárni, hogy végül kik fogják alkotni a párt vezetői struktúráját – magyarázta Gruhonjić, hozzátéve, hogy pillanatnyilag úgy tűnik: Bojan Pajtić tartományi kormányfő lehet a DP új elnökének jobbkeze.

Egy biztos: a DP a legdemokratikusabb politikai csoportosulás Szerbiában, hiszen eddig több alkalommal is lecserélte elnökét, fejtette ki Gruhonjić. Hozzátette, hogy magára a DP-re nézve is kedvező a vezetői struktúra várható megújítása, és Szerbiára nézve is jó ez a fordulat, hiszen az országban jelenleg nincsen igazi ellenzék és a hatalmiak bármit megtehetnek. Minél előbb összeszedi magát az ellenzék, annál hamarabb erősödik meg a szerbiai politikai színtér és végre valaki ellenszegülhet azoknak, akik ma azt beszélnek és tesznek, amit csak akarnak, magyarázta az elemző. Kérdésünkre, hogy a DP nem késett-e el az átszervezéssel ahhoz, hogy még ebben a parlamenti ciklusban komoly ellenzékként léphessen fel, Gruhonjić elismerte, hogy „a DP valóban hatalmas csalódást okozott, amikor az idei választási vereség után ennyire nehezen tért magához”, mintha azt hitték volna, hogy a DP soha nem veszíthet, főleg Tadić bízta el magát a választások tekintetében. Az elemző szerint ez felfoghatatlan, tekintettel arra, hogy a politikában jártas embereknek tudniuk kellene: a hatalom nem tart örökké, még a legnagyobb diktátorok is elveszítik egyszer „trónjukat”. Hozzátette azonban, hogy Szerbia sokat veszített az alatt az idő alatt, amíg a DP önmagát kereste.

Arra a kérdésünkre, hogy a vezetői struktúra várható megújítása teljes biztosítékot jelent-e a DP egysége megőrzésének tekintetében, beszélgetőtársunk megállapította, hogy szerinte nem.

– Annyi biztos, hogy semmi sem biztos. Hiszem, hogy az aktuális hatalmi társaságnak nagyon is megfelel a gyenge DP. A Szerb Haladó Párt és beépített embereik várhatóan mindent megtesznek majd, hogy minél inkább leépítsék a DP-t, főleg addig, amíg tart ez a rövid időszak, amikor a társadalom elhiszi nekik a korrupció és a szervezett bűnözés elleni küzdelemről költött meséiket. Nem vagyok a DP választója, ennek ellenére mégis remélem, hogy nem sikerül a pártot tönkretenni, mivel akkor Szerbia valódi ellenzék nélkül maradna és ez sötét jövőt jelentene az országra nézve – mondta Gruhonjić.

Kérdésünkre, hogy Đilas vitathatatlanul kiváló üzletemberi és menedzseri képességei elegendőek-e egy párt sikeres vezetéséhez, Gruhonjić leszögezte: nem.

– A politikai élet sokkal összetettebb az üzleti életnél. A DP-nek eddig pont az ideológiai tévelygés okozta a legtöbb kárt. A DP egyszer csak letért a szociáldemokrata útról és ez végzetes volt a párt számára. Nagyon téved az, aki a kiváló menedzseri képességeket kiegyenlíti a sikeres pártvezetéssel. Aki ebben hisz, annak rövid életű lesz a politikai karrierje – véli Gruhonjić, szerinte az ilyen téves felfogás szintén végzetes lehet a DP számára.

Kérdésünkre, hogy miért lenne fontos, ha Božidar Đelić, a DP köztársasági parlamenti képviselőjének bejelentésével összhangban a DP a jövőben erősítené helyi vezetőit, az elemző a következőképpen válaszolt:

– Szerbiában gyakran nem értik, hogy mennyire komoly feladat politikával foglalkozni. Egy sikeres pártnak az ország legeldugottabb településére is el kell jutnia és meg kell győznie az embereket, hogy pont az ő problémáikat kívánja megoldani. Ehhez pedig meg kell találni azokat az embereket, akik az adott településen, önkormányzatban fontos szerepet töltenek be. Zoran Đinđić halála után a DP egyebek mellett azért kezdett el gyengülni, mert a párt vezetősége ügyes és alkalmas helyi embereik egy részét marginalizálta, helyükre pedig rokoni, baráti alapon juttattak embereket. A DP-nek fontos lenne visszatérnie gyökereihez, amikor a párt vezetősége még komolyan vette munkáját. A Liberális Demokrata Párt példájából okulva is láthatjuk, hogy mi történik akkor, ha kizárólag a pártvezető karizmájára alapoznak.

Zoran Živkovićtyal kapcsolatban, aki bejelentette, hogy miután kilépett a DP-ből, még saját pártot is alapíthat, Gruhonjić megjegyezte: bár nem jósolhatja meg az esetleges új párt jövőjét, de Živković eddigi pályafutását figyelembe véve azt kell mondania, hogy egy politikai harcosról van szó. Živković nem mondott le elveiről, ugyanakkor kérdés, hogy országos szinten lenne-e potenciálja – fejtegette Gruhonjić, kiemelve: jobb lenne, ha egységes front formájában egyesülne a polgári Szerbia, amely mindig is marginális réteg volt, talán Čedomir Jovanovićtyal kellene Živkovićnak ezzel kapcsolatban tárgyalnia.

Szintén Đelić bejelentésével kapcsolatban, hogy a DP ügyvédi csoportot bíz meg a Bojan Pajtićot és a párt egyéb tartományi, valamint helyi vezetőit érő támadások és vádak miatt, Gruhonjić kifejtette: ez valóban szükséges, hiszen naivitás azt hinni, hogy a haladók és a köztársasági hatalom nem próbálják majd meg minden módszerrel eltiporni a tartományi hatalmat. Meglátása szerint, ami a Vajdasági Beruházási Bank kapcsán történik, az nem más, mint egy gátlástalan játék, amelynek egyetlen célja a tartományi hatalom átszervezése.

– Nem kívánok vizsgálati kérdésekkel kapcsolatban találgatni, nem tudhatom, hogy a beruházási bank valóban korrupció gyümölcse-e, vagy sem. Ezt a hatóságoknak kell kivizsgálniuk. Semmi szükség arra, hogy a szerb kormányfő megsértse az ártatlanság vélelmét és bizonyítékok nélkül fogalmazzon meg állításokat – összegezte Gruhonjić.