Boris Tadić és Dragan Đilas – A DP eddigi és a leendő vezetője (Fotó: Beta)
Božidar Đelić, a Demokrata Párt elnökségének tagja a B92 tévé Kažiprst (Mutatóujj) című műsorában nyilatkozva bejelentette, hogy a párt ügyvédi csapatot fog összehívni a DP helyi képviselői megvédésének céljából. Egyértelmű, hogy a tartományi kormány és Bojan Pajtić ellen is hadjáratot folytatnak – magyarázta Đelić, hangsúlyozva: a DP minden jogi és egyéb eszközt megragadva fog szembeszállni a támadásokkal. Boris Tadić pártelnök döntésével kapcsolatban, hogy nem jelölteti magát ismét a DP elnöki tisztségére, Đelić közölte: Tadić államférfiúi potenciálja nem veszett el, feltehetőleg a párt tiszteletbeli elnökének tisztségét nyeri majd el és nemzetközi szerepet fog betölteni.
Đelić megerősítette a több hónapja aktuális sajtóhíreket, hogy a közelgő tisztújító közgyűlésen a pártelnöki funkció legesélyesebb várományosa Dragan Đilas, a DP aktuális alelnöke, Belgrád polgármestere, aki a következő választásokon a DP kormányfőjelöltje lesz. A következő választások után Tadić szintén a legfontosabb állami tisztségek egyikét fogja betölteni, részletezte Đelić.
– Véleményem szerint Tadić nem azért veszítette el az elnökválasztást, mert ő volt az aktuális államfő. Remélem, hogy ismét betöltheti majd a köztársasági elnök tisztségét. A szerbiai polgárok viszont úgy vélték, hogy a kormányfő tetteiért is Tadićot kell hibáztatniuk. Ezért döntöttünk úgy, hogy markánsabb módon választjuk külön az elnöki funkciót a kormányfői funkciótól. A kormányfői tisztség ellátásához jó menedzsernek kell lenni és ennek a tulajdonságnak Đilas a megtestesítője. Tadić döntése érett, hiszen a helyi szervezetek jelöléséből kiderült: 70 százalékuk Đilast, 30 százalékuk Tadićot támogatná. A párton belüli politikai nézetkülönbségeket valahogyan kezelni kellett. A DP felelősséget vállalt a választási vereségért és a párt tagjai közötti megállapodás függvényében lehetőséget teremtettünk pártunk teljes politikai potenciáljának kiaknázására – részletezte Đelić.
A DP elnökségének tagja bejelentette, hogy a párt új programját jövő év februárjáig fogadják el. A következő parlamenti választásokon biztosan nem a Koszovó is, EU is politikával indul a DP, fejtegette Đelić, hozzátéve, hogy a jövőben a párt csúcsvezetésében olyan embereknek adnak helyet, akik jó eredményt értek el a helyi választásokon.
– Be kívánjuk bizonyítani, hogy képesek vagyunk elfogadni a különböző véleményeket és képesek vagyunk lecserélni a párt vezetői struktúráját. Ezt egyik másik párt sem teszi meg. Éppen ezért hiszek abban, hogy a DP a jövőben is Szerbia vezető politikai pártja lesz. A vezetői struktúra megújítása nem jelenti azt, hogy majd leszámolunk azokkal, akik Tadićot támogatták. Ami a párt helyi szervezeteit illeti, mindenféleképpen erősíteni tervezzük helyi kádereinket, hiszen a politika helyi történet. Akik sikeresek kívánnak lenni a pártban, azoknak kevesebb időt kell majd eltölteniük a belgrádi pártirodákban – összegezte Đelić.
Dragan Bujošević, a Politika belgrádi napilap fő- és felelős szerkesztője úgy véli, hogy a DP az egyetlen demokratikus potenciállal rendelkező szerbiai párt. Egyedül a DP volt képes pártelnököket cserélni, érvelt Bujošević, mondva, hogy mindegyik pártelnök nyomot hagyott a párton és mindegyikük megválasztása felborzolta a közvélemény kedélyeit. Bujošević egyébként még korainak tartja a mélyebb elemzések megfogalmazását, szerinte ki kell várni, hogy milyen irányba fogja a pártvezetőség alakítani a DP profilját. Egy biztos: mindent megtettek, hogy a párt egységes maradjon, véli a Politika főszerkesztője, szerintük a DP egyedül így fejlődhet határozott ellenzéki párttá.
Vladimir Goati politikai elemző egy érett politikus lépésének nevezte Tadić döntését, hogy nem száll versenybe a pártelnöki tisztségért. Ez a bizonyíték arra, hogy Tadić számára fontosabb a párt jövője, mint személyes érdekei, érvelt Goati.
Zoran Živković, valamikori kormányfő, a DP korábbi magas rangú tisztségviselője, a párt főbizottságának ülése után kilépett a DP-ből és egy új párt alapítását helyezte kilátásba. Živković szerint többé nem létezik az a DP, amelyet egykor Zoran Đinđić vezetett.
– Továbbra is politikával foglalkozom majd, hiszen még mindig nem sikerült befejezni azt a feladatot, amelynek elvégzése miatt megalapították a DP-t és amiért én is beléptem a pártba. Emiatt nincs jogom kilépni a politika játékteréről. Biztosan nem fogok egyik meglévő pártba sem belépni, hiszen gondoljak akármit is a DP-ről, a többi párt ezerszer rosszabb. Megpróbálok új pártot alapítani, amelynek lesz elég méltósága ott folytatni a munkát, ahol a DP nyolc évvel ezelőtt abbahagyta. Új emberekkel kell pártot alapítani, olyanokkal, akik még nem kompromittálták magukat a politikai, vagy a magánéletben. Új energiával, bátorsággal és ötletekkel megáldott emberekre van szükség, akikkel megvalósíthatjuk az október 5. megtörténtéhez vezető célokat, amelyeket akkor, október 5-én, nem sikerült megvalósítanunk – nyilatkozta Živković.
Živković terveivel kapcsolatban Bujošević, a Politika napilap fő- és felelős szerkesztője megjegyezte, hogy a szóban forgó személy elkésett. Ha ma arról beszél, hogy a párton belül nyolc évig nem volt demokrácia, akkor miért nem lépett ki korábban és alapított akkor saját pártot – fejtegette Bujošević.