2024. november 24., vasárnap

Nini rács mögött

Három személyt tartóztatott le a rendőrség a Jugoremedijához kötődő visszaélések miatt

A kétes privatizációs ügyleteket felgöngyölítő akció keretében a rendőrség tegnap letartóztatta Jovica Stefanović „Ninit”, a Jugoremedija gyógyszergyár volt vezérigazgatóját, Zlatko Markovićot, a gyár volt igazgatóját és Olga Antićot, a niši Nini vállalat vezetőjét. Stefanović egyébként egyben a Nini és még egy macedóniai, radoviši cég, a Jaka 80 tulajdonosa is. Azzal gyanúsítják őket, hogy visszaéléseket elkövetve 7,5 millió euróval károsították meg a nagybecskereki gyógyszergyárat.

A belügyminisztérium azon akciójának keretében fogták el őket, melynek célja összesen 24 kétes magánosítási ügy részleteinek a felderítése és a tettesek felelősségre vonása. Hivatali visszaélés miatt a bűnügyi rendőrség tagjai tartóztatták le a felsorolt személyeket a szervezett bűzözéssel foglalkozó ügyészég közreműködésével – áll a belügyi tárca közleményében, melyben alátámasztották a nap folyamán már korábban napvilágot látott médiaértesüléseket.
A gyanúsítottak 2006 márciusa és 2007 februárja között a valóságnak nem megfelelő számlákat állítottak ki a Jaka 80 vállalat részére a cégtől beszerzett indiai alapanyagokért, melyeket az említett cég a számlán szereplő árnál hetvenszer olcsóbban szerzett be. A Jaka 80 ezáltal közel 400 millió dináros „nyereséghez” jutott, a Jugoremediját károsítva. A Nini cég esetében is hasonló visszaélések történtek: az Indiából, Németországból, Olaszországból beszerzett gyógyszer-alapanyagokért ötvenszer nagyobb összegeket fizetett a gyógyszergyár. Ekképp 177 millió dináros hasznot húzott a Nini. Összesen tehát, az említett két visszaélés-sorozat révén, a Jugoremedija 590 millió dinárral lett megrövidítve.
Jovica Stefanovićot korábban már néhányszor letartóztatták hazánkban és Macedóniában privatizációs visszaélések miatt, a legutóbb 2010 novemberében fogták el, a belgrádi Srbolek körüli visszaélések kapcsán. A fővárosi Felső Ügyészség ezt követően vádat emelt ellene. A vádirat szerint Stefanović, Milan Lučićtyal, bűntársával együtt kétes privatizációk lebonyolítása és más törvényellenes tettek végrehajtása révén legkevesebb ötmillió euróhoz jutott. A vádemelést követően az ügyészség Stefanović vagyonának elkobzását is elrendelte: a Nini cégét, mely 238 745 részvénnyel rendelkezik a Srbolek gyógyszergyárban és 105 183 részvénnyel az Aik Bankban, továbbá az újvidéki Marko plus cég vagyonának elkobzását is. A becslések szerint ezeknek a részvényeknek az összértéke ötmillió euró körüli összegre tehető.

HARMINC ÉV „MUNKÁJA”


Stefanović a múlt század nyolcvanas éveiben nyitotta meg niši kisvállalatát, a Ninit. Kapcsolatai voltak Smiljko Kostićtyal, a niši dohánygyár akkori igazgatójával, így hamarosan a niši dohányáru egyik exkluzív forgalmazójává vált Szerbiában. A szankciós években a szlovéniai Krka gyógyszereit árulta feketén a magángyógyszertáraknak. 1998-ban, Kostić letartóztatását követően, egy időre elhagyta az országot. Körözni kezdték, de 2003-ban a niši kerületi ügyészség felfüggesztette az elfogatási parancsot, így még ebben az évben visszatért Szerbiába.
A Blic napilap által összeállított legbefolyásosabb személyek listáján Stefanović 2008-ban már a 98. helyet foglalta el. A napilap megjegyezte, hogy a Privatizációs Ügynökség adatai szerint az üzletember mintegy hárommillió eurót költött el hazai vállalatok magánosítására. Ismeretes, hogy macedóniai privatizációs folyamatokban is részt vett. A szkopjei Vreme napilap 2006-ban arról cikkezett, hogy a Niniként ismert Stefanović Macedóniában Slobodan Milošević családjának anyagi támogatásával vásárolt magának vállalatokat, s példaként az Evropa nevű csokoládégyárat említette.
Ami a szerbiai üzleti tevékenységét illeti, még 2004-ben megvette a verbászi Trivit-mlin malomipari vállalatot, egy évvel később pedig a börzén hozzájutott a niši sörgyár részvényeinek jelentős részéhez, melynek révén a gyár három legnagyobb részvényesének egyikévé vált.
A nagybecskereki Jugoremedija magánosítását követően annak kisrészvényesei a részvények törvénytelen átvételével vádolták meg Stefanovićot, s ezt követően a privatizációt meg is semmisítette az illetékes köztársasági ügynökség, ennek ellenére 2007 márciusáig tovább irányította a vállalatot. A Srbolek részvényeinek vásárlását 2005-ben kezdte meg a börzén a Jugoremedija és a Jaka 80 vállalatok révén. Jelenleg a Srbolek 25 százalékos részesedését mondhatja magáénak. Részt vett a nagybecskereki Luxol, az újvidéki Vetprom, a verbászi Medela, a palánkai EI Femid és a niši Žitomlin magánosításában is.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás