Miután csütörtökön Nebojša Stefanović, a Szerb Haladó Párt belgrádi bizottságának elnöke, a szerb parlament vezetője bejelentette, hogy pártja a jövő héten végleges döntést hoz a belgrádi hatalomátvétel kezdeményezésével kapcsolatban, a városi képviselő-testület pénteki ülését teljes egészében ez a téma határozta meg. Stefanović csütörtökön úgy fogalmazott, hogy konkrét ajánlattal állnak majd elő a jövő hét folyamán a köztársasági koalíciós partnereik számára. Hozzátette: céljuk megtudni, hogyan vezették ezt a várost, és fényt deríteni minden felmerülő korrupciós ügy részleteire.
Dragan Đilas polgármester pénteken azt mondta, hogy a belgrádi hatalmi koalíció nem zsákmányelosztás útján alakult meg, hanem konkrét célok megvalósítása érdekében, s nem látja az okát annak, hogy most valaki megváltoztassa a polgárok választásokon kifejezett akaratát. A hatalomnak, mint mondta, az a célja, hogy minden diák ingyenesen juthasson tankönyvhöz, minden terhes nő az addigi fizetésének a száz százalékában részesüljön, hogy támogatásban részesítsenek mintegy 78 ezer nyugdíjast. Hozzátette, a belgrádi városvezetőség óvodák, iskolák, egészségházak és más infrastrukturális egységek kiépítése érdekében alakult meg, s azt mondta, nem érti, miért ne valósítanák meg ezeket a terveket.
– Szilárd koalíciós szerződésünk van a Szerbiai Egyesült Nyugdíjasok Pártjával, megállapodásunk van a Szerbiai Szocialista Párttal is, mellyel nem kötöttünk koalíciós szerződést, de egységes hatalomként működünk. Nem látom annak okát, hogy most módosítsák a polgárok akaratát – húzta alá Đilas.
Kifejtette, hogy polgármesterként nem ismer kompromisszumot a felvázolt célok tekintetében, s a jövőben sem lesz hajlandó kompromisszumot kötni, amikor Belgrád fejlesztéséről lesz szó.
Hasonlóképp vélekedett a kérdést illetően Božidar Đelić, a Demokrata Párt városi képviselője is. Úgy fogalmazott, hogy a belgrádiak a május hatodikai választásokon nagyon is világosan kinyilvánították választási akaratukat, s közölték, kit szeretnének a következő ciklusban polgármesterként látni. Megjegyezte, hogy a hatalmi többség semmiféle átalakítása nem lenne legitim.
– Nincsen hosszú távú perspektívájuk a főváros politikai életében azoknak, akik megfeledkeztek róla, hogy a politika a polgárok akaratának a tiszteletben tartásán alapszik. A Đilast támogatók közül sokan megismételték azt, hogy eszük ágában sincs kijátszani a polgárok döntését, s hogy nem a pozíciók, hanem a polgárok miatt indultak a választásokon – szögezte le Đelić.
VÍVÓDÓ NYUGDÍJASOK
Csütörtökön és pénteken eltérő jelzések érkeztek a fővárosi hatalmi koalíció módosításával kapcsolatban a kulcsszereppel bíró SZENYP-től. Nebojša Stefanović kijelentéseire reagálva Momo Čolaković, a párt tisztségviselője azt közölte, hogy álláspontjuk továbbra sem változott, vagyis mindaddig, amíg jól működik a jelenlegi többség, addig nem látják okát a változtatásoknak. Pénteken Profir Rančić, a SZENYP belgrádi képviselője már azt nyilatkozta, hogy készek tárgyalni a haladókkal, s a jövő hét folyamán meglátják, mi az, amit ez a párt fel tud kínálni, mit szeretnének elérni. Csak ezen tények ismeretében tud a párt végleges döntést hozni – tette hozzá. Arra a kérdésre, hogy a korábbiakban voltak-e tárgyalások a hatalmi többség átkomponálásáról a két párt között, Rančić azt felelte, nem tud ilyen egyeztetésekről. Elmondta továbbá, hogy a jelenlegi koalíciónak működnie kell mindaddig, amíg meg nem érnek a feltételek egy újabb kialakítására.
– Fontos, hogy a városban a vezetőség felállása óta pozitív eredményeket sikerült elérnünk a szociális politika terén, s minden koalícióban amellett fogunk állást foglalni majd, hogy ez a szociális politika továbbra is minőségi szinten maradjon – húzta alá a képviselő.
Aleksandar Antić, a fővárosi képviselő-testület szocialista párti elnöke szerint a belgrádi hatalom kérdése nem a városi képviselők egyéni véleményének a függvénye, hanem kiemelt fontosságú politikai kérdés, melyről, ha azt ismét megnyitják, a pártok legmagasabb szervei fognak dönteni. Hozzáfűzte, hogy a Szerb Haladó Pártnak is az elnöksége tárgyalja majd meg az ügyet, s ha ezt követően további fejlemények lesznek, akkor a többi párt is hasonlóképp fog cselekedni.
– Minden pártnak legitim joga érdekeivel megegyező döntéseket hozni. Az SZHP legitim joga javaslatot tenni a hatalom átalakítására. Nekünk is jogunk van saját érdekeink szerint dönteni, s a SZENYP is ugyanígy fog tenni. Tény, hogy a DP is joggal várja el, hogy tovább vezesse a várost, hiszen megszerezte a választások során a szavazatok többségét – foglalt állást Antić.
Úgy vélekedett: nem jó, hogy állandó feszültség van jelen a város működtetését illetően. Mint hozzátette, számára és pártja számára az a legfontosabb, hogy elvégezzék a munkát, mellyel a polgárok a szavazás során megbízták őket.
VÉGLEG FELADTÁK?
A képviselő-testület ülésén Aleksandar Jovičić, az SZHP frakcióvezetője még megerősítette, hogy a jövő héten a pártvezetés megvitatja a szóban forgó kérdést.
– Az SZHP oda fog figyelni a polgárok véleményére. Arra, hogy elégedettek-e a jelenlegi vezetőség tevékenységével, vagy sem. Részletes elemzést végzünk majd el, mielőtt végleges döntést hoznánk – nyilatkozta a frakcióvezető.
Péntek délután Aleksandar Vučić, az SZHP elnöke már egészen másként nyilatkozott az újságíróknak, s legalábbis egyelőre lezárta a találgatásokat. Kijelentette, hogy teljesen világos, hogy nincs meg a kellő többség a jelenlegi belgrádi városvezetőség leváltására, mert a demokraták és a SZENYP abszolút fölénnyel rendelkeznek a képviselő-testületben. Mint mondta, értelmetlen tovább beszélni a belgrádi hatalom átalakításáról.
A választásokon a Demokrata Párt szerezte meg a legtöbb városi mandátumot, összesen ötvenet, 37 képviselői hellyel rendelkezik a Szerb Haladó Párt, a Szerbiai Szocialista Párt körüli koalíció 13, a Szerbiai Demokrata Párt pedig 10 mandátumot nyert.