2024. október 7., hétfő

Tudományos kiállítással nyitja majd meg kapuit a Than-ház

A Than fivérek szülőházának földszinti része várhatóan a jövő év elejére készül el
A Than-ház földszintje várhatóan a jövő év elején megnyitja kapuit

Évek óta tartó várakozás után az idén megkezdődött az egészségház mellett lévő romos épület, a Than-ház felújítása. Az önkormányzat a Tartományi Nagyberuházási Alaptól még 2008-ban nyert erre a célra harmincmillió dinárt. A több szakaszos beruházásnak ebben az első ütemében az épület rendkívül rossz állapota miatt először lebontották a régi, majd fölépítették az új házat, beépítették a nyílászárókat, és a bejárattól balra eső épületszárnyat belülről is kialakították.

Az épület hasznosításában az óbecsei Than Fivérek Értelmiségi Kör is részt vesz. Az óbecsei önkormányzat és az értelmiségi kör szeptemberben tíz évre szóló együttműködési megállapodást kötött a Than Emlékházban interaktív, hosszú távú kiállítás megrendezésére.

E megállapodás értelmében az önkormányzat térítésmentesen átengedi a felújított Than-házat egy tudományos park kialakítására, így az értelmiségi kör eddigi tudománynépszerűsítő tevékenysége mellett most egy interaktív kiállítás és tudástár kialakítását is magára vállalta. Galgó Ferenci Andrea, a községi tanács oktatással, kultúrával és civil szervezetekkel megbízott tagja ezt azzal indokolta, hogya 2007 és 2017 közötti fenntartható fejlődési stratégiában komoly célkitűzés a fiatalok számára nagyobb lehetőséget biztosítani a nem formális oktatásban, és ezt a célt interaktív kiállítások is szolgálják, amire ideális helyként szolgál majd ez a ház.

Bonifárt László, a Than Fivérek Értelmiségi Kör elnöke elmondta: a magyarországi Emberi Erőforrások Minisztériumától húszmillió forint összegű, vissza nem térítendő támogatást kapott a szervezet a ház második szakaszának, azaz a jobboldali szárny belső kialakításának a befejezésére, valamint a játékok beszerzésére és beépítésére. Októberben meg is érkezett Szlovákiából a fizikai és kémiai kísérletek bemutatására szolgáló 26 tudományos szemléltető eszköz, amelyek elsősorban az általános iskolák felsős diákjainak ígérnek izgalmas, interaktív feladatokat. Ezek a tárgyak egyelőre raktáron várnak sorsukra, mivel a Than-ház első szakaszos felújításának befejezése késik, ugyanis a Tartományi Nagyberuházási Alap által megítélt 30 millió dináros támogatásnak egyelőre csak a fele érkezett meg a kivitelező számlájára. Galgó Ferenci Andrea emiatt aggályosnak tartja a projekt megvalósulását. Kern Imre, az alap igazgatóhelyettese érdeklődésünkre egyelőre annyit tudott mondani: legkorábban talán a hónap közepén tud információval szolgálni a várható kifizetésekről.

A beruházás második szakaszára (a bejárattól jobbra eső épületszárny belső kialakítására) az óbecsei Építésügyi Igazgatóság várhatóan rövidesen kiírja a közbeszerzési pályázatot, és a remények szerint a ház földszinti része, azaz mintegy 400 négyzetméter a jövő év első negyedévében megnyílik a közönség előtt. Ezen a területen egyelőre a tudományos park eszközeit tekinthetik majd meg a látogatók. Az átadott épület a végleges funkcióját a harmadik fázis befejezése – a tetőtér, az udvari rész és a nyári színpad kiépítése – után nyeri el. Az elképzelések szerint ekkor a tudományos park az emeletre költözik, a földszinten pedig egy emlékszoba, valamint a Than Fivérek Értelmiségi Kör és más civil szervezetek kapnak helyet. Bonifárt azt reméli: a harmadik, kisebb volumenű fázisra a jövő év folyamán sikeresen fognak pályázni, és a ház elnyeri végső formáját és betöltheti megálmodott funkcióját.

Az újjászülető épület a híres Than fivérek szülőháza volt a XIX. században: 1828-ban Than Mór, a jeles festőművész, 1834-ben Than Károly, a kor egyik legkiemelkedőbb magyar kémikusa látta meg itt a napvilágot.