2024. július 17., szerda

Szövevényesedik a lehallgatási botrány

Ivica Dačić kormányfő azt nyilatkozta: Az ő híváslistájával is visszaélt a rendőrség

A mintegy tíz napja kirobbant lehallgatási botrány kapcsán hétfőn ismét felszólalt Ivica Dačić kormányfő, belügyminiszter, elmondta, hogy a belügyi tárca vezetőjeként semmiféle hatáskörrel nem rendelkezik a lehallgatások tekintetében. Dačić ezzel érvelt, amikor értetlenségét fejezte ki amiatt, hogy egyesek lemondását követelik a lehallgatási botrány miatt, valamint közölte: amikor a rendőrség lekérte Aleksandar Vučić híváslistáját, akkor az övét is kérték. Ez megengedhetetlen, senki sem állhat az állam felett – hangsúlyozta Dačić.

– Miért kellene lemondanom, amikor semmiféle hatásköröm nincsen ezen a területen, és senki nem értesített semmiféle lehallgatásról? Ezért kell rendet teremteni a belügyminisztérium és a rendőrség háza tájékán, hogy a jövőben mindenféle kommunikációs ellenőrzésről kötelesek legyenek értesíteni a belügyminisztert – magyarázta Dačić.

Az újságírói kérdésre, hogy a lehallgatott Aleksandar Vučić kormányalelnökkel, védelmi miniszterrel és Tomislav Nikolić köztársasági elnökkel megromlott-e a kapcsolatuk a botrány miatt, a kormányfő közölte, hogy nem. Ha vitában állnánk egymással, az éppen azoknak kedvezne, akikkel a szervezett bűnözés elleni küzdelem során tervezünk leszámolni – hangsúlyozta Dačić, hozzáfűzve, hogy még nem tudja, hogy kit javasol a rendőrség igazgatói tisztégének a betöltésére. A belügyminiszter értesülései szerint Milorad Veljović, a rendőrség aktuális igazgatója ismét pályázni szándékozik a tisztségre. Dačić ehhez kapcsolódóan közölte: szerinte Veljovićnak inkább diplomáciai szolgálatba kellene lépnie. A rendőrség igazgatói tisztségére a tervek szerint csütörtökön írják ki a pályázatot.

Svetko Kovač, a Katonai Biztonsági Ügynökség (VBA) igazgatója a témához kapcsolódóan közölte: szinte lehetetlen visszaélni a kommunikáció ellenőrzésével, illetve ha ezt mégis megteszik, akkor az gyorsan kiderül. Az emberi beavatkozást könnyű eltüntetni, a műszaki felszerelés, a technika azonban minden lehallgatást, visszaélést megőriz – magyarázta Kovač, hozzátéve: előzetes bírósági jóváhagyás után egyedül a VBA-nak, a Biztonsági Információs Ügynökségnek (BIA), valamint a büntetőeljárásról szóló törvény értelmében a rendőrségnek áll jogában követni a polgárok kommunikációját.

Az állításokkal kapcsolatban, hogy különböző bűnbandáknak, mágnásoknak vagy pártoknak egész lehallgatóközpontjuk van, Kovač közölte, hogy a lehallgatásra szolgáló felszerelés nem tárgya a fegyverek és a katonai felszerelés külkereskedelmi forgalmáról szóló törvény részét képező nemzeti ellenőrzési listának, amellyel a kétféle rendeltetésű árut szabályozzák.

– Éppen ezért a lehallgatókészülékek behozatalával foglalkozó vállalatoknak nem kell behozatali engedélyt kérniük, és nem kötelesek bejelenteni a felszerelés végső felhasználóját. Az sem teszi egyszerűbbé a dolgot, hogy a mai korszerű elektronikai és számítástechnikai felszerelés általában kétféle rendeltetésű. A legkommerciálisabb felszerelésből is ki lehet alakítani lehallgatórendszert. Hamarosan módosítani fogják a katonai biztonsági ügynökségről és a katonai információs ügynökségről szóló törvényt, ennek köszönhetően a jövőben sokkal erősebbé válik a szolgálatok munkája feletti ellenőrzés. A szolgálatoknak lehetővé kell tenni munkájuk végzését, ám nem szabad ellenőrzés nélkül hagyni őket – részletezte Kovač.

Ha bebizonyosodik, hogy Vučićot és Nikolićot törvénytelenül lehallgatták a belügyminisztérium munkatársai, akkor a felelősöknek hat hónaptól öt évig terjedő börtönbüntetésre kell számítaniuk – nyilatkozta mindehhez kapcsolódóan Gordana Čolić, a pancsovai Felső Ügyészség vezetője, hozzátéve, hogy a büntető törvénykönyv 143. szakasza írja elő az illetéktelen lehallgatás esetén kiróható büntetést. Ha az elkövető hivatalos személy, akkor a büntetés hat hónaptól öt évig terjedhet. Ha az elkövető nem hivatalos személy, akkor legfeljebb hároméves fegyházelzárást róhat ki az ügyben eljáró bíróság. – magyarázta Čolić,

Milan Škulić, a Belgrádi Egyetem Jogi Karának professzora mindehhez hozzátette, hogy a Vučić és Nikolić kommunikációját ellenőrző személy a törvénytelen lehallgatás mellett hivatali visszaéléssel is terhelhető, pontosabban: ha az elkövető csak az államfő és a kormányfőhelyettes híváslistáját ellenőrizte, de nem hallgatta le a szóban forgó személyek telefonos kommunikációját, akkor egyedül hivatali visszaélés miatt indulhat ellene eljárás.

Ivan Bajazit belgrádi ügyvéd, valamikori bíró nyilatkozatából pedig kiderült, hogy a törvénytelen lehallgatás és a hivatali visszaélés címén induló eljárás is gyorsított, rövidített eljárások lennének, tekintettel arra, hogy a kiróható büntetés legfeljebb öt év elzárás lehet.



***

Az erre szakosodott üzletekben az érdeklődők már 60 euróért vásárolhatnak lehallgatásra alkalmas felszerelést. Az eladók állítása szerint a „kémkedés” mára nemzeti sporttá vált, kezdve a házastársak ellenőrzésétől egészen a politikusok kommunikációjának a követéséig.

– Legtöbbet abból a kémprogramból adunk el, amely a lehallgatott telefonra érkező vagy az arról elküldött összes szöveges üzenetet kimutatja, valamint betekintést enged a lehallgatott személy híváslistájába. Ezzel a számítógépes programmal a GPS-szel rendelkező telefonokon folytatott beszélgetések is lehallgathatóak, valamint követhető a telefon tulajdonosának a mozgása. A lehallgatott telefon árától függően ez a számítógépes program legfeljebb 390 euróba kerül. A program telepítéséhez a „kémnek” legalább egy rövid időre meg kell szereznie a lehallgatni kívánt telefont – nyilatkozta Miloš Jovanović, aki ehhez hasonló felszerelést árusít üzletében.