2024. július 17., szerda

Államközi megállapodások a szervezett bűnözés ellen

A köztársasági parlament tegnapi ülését az LDP és az SZHP képviselőinek vitája jellemezte

A Szerbiai Képviselőház tegnap november 20-ig megszakította folyamatban lévő rendes ülését, amelyen egyebek mellett igazságügyhöz és gazdasághoz kapcsolódó államközi megállapodások javaslatai szerepeltek napirenden.
Az ülést egy ma kezdődő újabb ülés miatt szakították meg, amelynek napirendjén a Bírósági Felső Tanácsnak a jogprofesszorok köréből kikerülő tagjának a kinevezése, valamint a magyar–szerb határforgalmi ellenőrzésről szóló államközi egyezmény szerepel sürgősségi eljárásban.

Mielőtt megszakadt volna a folyamatban lévő rendes ülés, a napirenden szereplő Macedónia és Szerbia közötti polgári és büntetőügyekben nyújtandó jogsegélyről szóló államközi megállapodás javaslata, valamint a Macedónia és Szerbia közötti kiszolgáltatásról szóló megállapodás javaslata kapcsán az ellenzéki Liberális Demokrata Párt, Szerbiai Demokrata Párt, a Szerb Megújhodási Mozgalom és a Szerbiai Kereszténydemokrata Párt is támogatásáról biztosította a hatalmi koalíciót. Szlovénia és Szerbia vonatkozásában hasonló két államközi megállapodás javaslata került a parlament elé.
Milica Radović, az SZDP képviselője szerint az ilyen jellegű államközi megállapodások a szervezett bűnözés elleni sikeres küzdelem előfeltételeit képezik. Ezzel a négy államközi megállapodással teljessé válik a regionális együttműködés a szervezett bűnözés elleni harc tekintetében, fejtegette Radović, majd a folytatásban figyelmeztetett, hogy azért érdemes visszafogni a lelkesedést, mert a végén Szerbia még majd Koszovóval is hasonló államközi megállapodást ír alá.
Popović Judit, az LDP képviselője fontosnak tartotta kiemelni, hogy a szervezett bűnözés és a korrupció ellenes küzdelmet erős intézményeknek és nem egyéneknek, vagy politikai pártoknak kell végrehajtaniuk.
– Nem kísérelhet meg egy személy, vagy politikai párt leszámolni a szervezett bűnözéssel és korrupcióval. Ennek közös küzdelemnek kell lennie, ellenkező esetben minden ügy megreked az affér szintjén. Bizonyítsák be, hogy teljesíteni kívánják választási ígéreteiket – részletezte Popović.
Erre a fejtegetésre reagált Zoran Babić a Szerb Haladó Párt soraiból, aki értetetlenségét fejezte ki amiatt, hogy Popovićot zavarják az utóbbi hónapok letartóztatásai. Popovićot feltehetőleg nem aggasztotta a 2003-as akció, amikor a letartóztatási hullámot egy személy testesítette meg, érvelt Babić, hozzátéve, hogy a szóban forgó letartóztatási akcióban őrizetbe vett személyeknek az állam később hatalmas összegeket fizetett ki kártérítésként. Erre az állításra reagált a liberális Bojan Đurić, cáfolva Babić nyilatkozatát a hatalmas kártérítésekről. Az ügyekben eljáró bíróságok csak néhány esetben ítéltek meg kártérítést, amelyek összege egyébként is csak elenyésző volt, nyilatkozta Đurić.
A folytatásban ismét Popović kért szót és kritikus hangnemben értékelte a köztársasági kormány első száz napját. Ebben az időszakban tovább gyengült a szerbiai intézményrendszer és nem történtek kedvező változások az igazságügy vonatkozásában, hangsúlyozta Popović, hozzátéve: a köztársasági képviselőház eddig csak marginális jellegű jogszabályokról vitázott.
Mirko Čikirz, az SZMM képviselője szerint az aktuális kormány első száz napja a valamikori Szerbiai Demokratikus Ellenzékre (DOS) emlékezteti. A DOS is nagy változásokat ígért, amelyek azután elmaradtak, véli Čikirz.

JÁTÉK A KÁRTYÁKKAL
Popović Judit az ülés folyamán felhívta a figyelmet arra, hogy az SZHP képviselői közül több olyan személy sincsen jelen az ülésteremben, akik az ülés kezdete előtt hitelesítették beléptető kártyájukat az elektronikus rendszerben. Vesna Kovač elnöklő ekkor utasítást adott az ülésteremből távol maradt képviselők kártyájának eltávolítására a rendszerből.
– Folyamatosan azt hallgatjuk, hogy az SZHP majd megfegyelmezi a parlamenti képviselőket és rendet teremt a képviselőházban. Ha már ragaszkodnak a fegyelemhez, akkor kezdjék mindezt saját képviselőikkel. Egyébként a fegyelmezésről szóló kijelentések súlyosan csorbítják a köztársasági képviselőház integritását és a parlament szerepével kapcsolatos tudatlanságot támasztják alá – magyarázta Popović.
A haladó Babić köszönetet mondott, amiért az LDP képviselője felhívta a képviselőház figyelmét a szabálytalanságra, ugyanakkor hozzátette, hogy az ellenzék térfelén hasonló a helyzet, a rendszerben ott is voltak olyan kártyák, amelyek tulajdonosai távol maradtak az ülésteremből.
Egyébként Babić, aki a képviselőház adminisztratív bizottságának is az elnöke, még október végén bejelentette: elképzelhető, hogy a képviselők névtáblát kapnak ülőhelyük elé.