2024. november 24., vasárnap

Felfüggesztették az erőszakoskodó rendőrt

A békésen tiltakozó belgrádi polgárok letartóztatását végző parancsnok-helyettes ellen fegyelmi és büntetőjogi eljárás is indul

Zoran Matić tűzoltó négytagú családjának a kilakoltatása ellen tiltakoztak Belgrádban szerdán a polgárok a család lakásának dorćoli épülete előtt. Mint azt a Blic megtudta, Milosav Stikovićnak hívják a képen látható rendőrt, aki – mint azt a napvilágot látott felvételek bizonyítják – sorra tartóztatta le a békés tiltakozás résztvevőit. Kiderült, hogy a belgrádi óvárosi rendőrőrs parancsnokának helyetteséről van szó. Az elkövetett visszaélések miatt Stevan Bjelić, a fővárosi rendőrség vezetője csütörtökön felfüggesztette az illetőt, és sajtóértesülések szerint fegyelmi és büntetőjogi eljárás is indul majd ellene. Stiković immár húsz éve látta el feladatait az említett őrsön, s az eddigiekben még nem folyt ellene fegyelmi eljárás.

Az eset kapcsán a legnagyobb megrökönyödést az váltotta ki, amikor vállon ragadta és a rohamjárműbe kényszerítette az egyik édesanyát, akinek a kiskorú lánya is végignézte a történteket. Stiković az asszonynak arra a kommentárjára reagált ilyen hevesen, melyben megkérdezte a jelen lévő rendőröktől, nem szégyellik-e magukat amiatt, hogy az iskolatársaikat támogató gyerekeket fenyegetik. A rendőr a B92 riporterének is „megígérte”, hogy hamar a rohamjárműben találhatja magát, ha túl sokat kérdezősködik. A már említett nő mellett még néhány polgárt bekísért a hatóság, a nap folyamán azonban valamennyiüket szabadon engedték.

Reakciójában Saša Janković köztársasági ombudsman azt javasolta Ivica Dačić kormányfőnek és belügyminiszternek, hogy a helyszínen tanúsított magatartás miatt kérjen a polgároktól elnézést a rendőrség nevében. A bocsánatkérés csütörtökön meg is érkezett a belügyminisztériumtól.

A rendőrszakszervezet közleményében ugyancsak arra szólította fel Milosav Stiković parancsnok-helyettest, hogy kérjen a polgároktól elnézést. A közlemény szerint a rendőr viselkedése igen negatív hatással van arra a tekintélyre, melyet a szerbiai rendőrség az elmúlt évek alatt fáradságos munkával tudott csak kivívni magának. Megállapították, hogy a rendelkezésre álló videofelvételek szerint egy teljesen békés megmozdulásról volt szó, s a rendőr intézkedései törvényellenesnek minősíthetők. Hozzátették, hogy a felvételeken civil ruhás személyek is láthatók, akik ugyancsak részt vettek a polgárok igazoltatásában és letartóztatásában, s ez még fontosabbá teszi, hogy az eset kapcsán részletes kivizsgálást indítsanak. A közleményt a szakszervezet Milorad Veljovićhoz, a rendőrség igazgatójához is eljuttatta.

Miljenko Dereta, a Liberális Demokrata Párt parlamenti képviselője is elítélte a képviselőház csütörtöki ülésén a rendőrség fellépését, s mint mondta, az erőszak alkalmazásával olyan politikát képviselt a hatóság, mely bizonytalanságot terjeszt a társadalmon belül.

KIÉ A LAKÁS?

Ivica Dačić arról számolt be, hogy a kilakoltatott családot ideiglenesen a rendőrség tulajdonában álló Bežanijska Kosa-i szállodában helyezték el. Dačić biztosította a közvéleményt, hogy hamarosan állandó lakhelyet találnak majd a család számára, mert „nem hagyhatja a saját emberét az utcán”.

Matićéknak egyébként tulajdonjogi problémák miatt kellett elhagyniuk Filip Višnjić utcai lakásukat. Milica Đurković ügyvédnek ugyanis kilakoltatási bírósági meghagyása volt, noha a tűzoltó állítása szerint 1999-ben teljesen legális úton vásárolta meg az ingatlant az Inžinjering promet vállalattól 72 ezer márkáért, később pedig még további 16 ezer márkát fektetett bele. A történet részletei szerint az Inžinjering promet a Pobeda építőipari cég számára végzett el szolgáltatásokat, amiért a Pobeda négy lakással fizetett. Ennek a négy lakásnak az egyikét vette meg Matić. Elmondása szerint később megjelent Milica Đurković ügyvéd, aki azt állította, hogy ő is megvette ugyanazt a lakást 24 ezer márkáért, s rendelkezik minden ezt igazoló dokumentummal. Matić szerint azonban az ügyvédnővel kötött szerződést időközben felbontották, mert nem tett eleget az összes pénzügyi kötelezettségének. A Pobeda és az Inžinjering promet is csődbe ment, s immár 15 éven át tart a bírósági eljárás, melyre mellesleg a tűzoltó családját egyetlen egyszer sem idézték be. Éppen emiatt gondolja a család azt, hogy a kilakoltatási meghagyás megszerzése törvényellenes úton ment végbe, hiszen az egész eljárás a hátuk mögött zajlott le. „Egy nap beállítottak hozzánk a bírósági ítélettel, ami ellen már semmit sem tehettünk” – mondta el újságíróknak Matić.

A legutóbbi kilakoltatási kísérlet október 15-én történt meg, az ügyvédnő ekkor testőrökkel próbálta meg távozásra bírni a családot. A kilakoltatást biztonsági okokra hivatkozva elhalasztották: a családfő ugyanis azzal fenyegetőzött, hogy felgyújtja magát, ha a rendőrök betörnek a lakásba.

A lakásra igényt tartó Milica Đurković a Tanjug hírügynökségnek azt mondta, hogy még 1990-ben megvette az ingatlant a Pobedától. Öt évvel később a vállalat levélben értesítette arról, hogy a már kifizetett összeghez hozzá kell fizetnie bizonyos összeget, ellenkező esetben felbontják az adásvételi szerződést. Mivel a lakást már korábban kifizette, nem volt hajlandó több pénzt adni a cégnek, pert indított az ellen. A bíróság úgy döntött, hogy a Pobedának nincs joga eltulajdonítania a lakást. Đurković közlése szerint a lakásba 1999-ben költözött be Rada Matić, aki az Inžinjering promet takarítónőjeként dolgozott, s akit a lakás felügyeletével bíztak meg. „A bíróság később megállapította, hogy a tulajdonos én vagyok, s abba időközben egy harmadik személy költözött be. Nem ők vették meg a lakást, ezt az eljárást immár húsz éve folytatom, s a végzés szerint jártam el, a törvénnyel teljesen összhangban” – jelentette ki Milica Đurković.

Rada Matić cáfolta, hogy az Inženjering promet takarítójaként dolgozott volna valaha is, mint mondta, mindvégig a nemzeti bank alkalmazottja volt. A család számára csütörtökön nem tették lehetővé, hogy elvigyék a lakásból bútoraikat.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás