2024. július 16., kedd

Orvosi ügyelet helyi járulékból

A magyarkanizsai egészségház nem tudja tovább önerőből fedezni a többletkiadásokat – A horgosiak aláírásokat gyűjtenek az ügyelet megszüntetése ellen

Nem mindegy, hogy egy orvosi táskával vagy ilyen, minden szükséges életmentő készülékkel ellátott rohamkocsival mennek a beteghez

Napok óta forr a falu: aláírásgyűjtésbe kezdtek a horgosaik, mert híre ment, hogy december elsejétől beindul a magyarkanizsai községben a sürgősségi ellátás, és a mentőszolgálat munkájának kezdetével párhuzamosan megszűnik az orvosi ügyelet a településen. Márpedig Horgoson ragaszkodnak ahhoz, hogy éjjel, hétvégeken, ünnepnapokon is folyamatos ellátás legyen az egészségügyi állomáson.

Nemcsak a lakosság körében kezdődött szervezkedés, hanem a horgosi helyi közösség tanácsa is napirendre tűzte a témát. Csütörtök esti ülésén a tanács olyan állásfoglalásra helyezkedett, hogy ha kell, akkor helyi járulékból finanszírozza az ügyeletet, de nem maradhat anélkül a település.

Dr. Körmöczi László, a Magyarkanizsai Egészségház igazgatója az intézmény szakszolgálata által készített pénzügyi kimutatással illusztrálta: önerőből már képtelenek fedezni a többletkiadásokat, márpedig az ügyelet ilyen, arra nem kapnak pénzt a minisztériumtól. Számszerűsítve: havonta az éjjeli és a hétvégi ügyelet (éjjel egy orvos és egy technikus, hétvégeken egy orvos és két technikus munkáját alapul véve) 644 404 dinárba kerül, egy év alatt 7 732 848 dinárba. Ha ehhez még hozzáadjuk a takarítás és a fűtés plusz költségeit, akkor összesen 8 776 963 dinárba.

– Az egészségügyi törvény és különféle rendeletek szabályozzák az egészségügyi hálózat működését. Ezek pontosan meghatározzák, hol, hány lakosra milyen ellátás jut, mit finanszíroz a minisztérium. A normatívák (szabályozások) alapján a magyarkanizsai községben egy egészségház lehet. Egészségügyi állomás ott nyílhat, ahol legalább 5 ezer lakos van, és legalább 10 km-re van a központtól. Ez esetben ott működhet általános orvosi és gyermekorvosi ellátás, valamint azonnali segítségnyújtás, ami nem egyenlő a sürgősségi ellátással. Negyvenezer lakosra jár gyógyszertár, 10 ezer lakosra kirendeltség. A gyermekek egészségvédelmében egy gyermekszakorvos jár 850 gyermekre 6 éves korig és egy nővér, iskolaorvos pedig 1500 gyerekre. Egy nőgyógyász 6500 nőre, egy általános orvos 1600 lakosra, és 40 ezer lakosra egy laboratórium. Valamint 1500 gyermekre egy fogorvos, és 10 ezer felnőtt lakosra egy fogorvos.

Arra a kérdésre, hogy egyáltalán van-e lehetőség az ügyelet megtartására Horgoson, dr. Körmöczi László határozottan azt válaszolta, hogy van, de önerőből képtelenek megoldani.

– Az egészségbiztosító pontosan kiszámítja, mi jár az egészségháznak, és ennek alapján folyósítja az eszközöket. Horgoson 5819 lakos van a legutóbbi népszámlálás adatai szerint. Itt jelenleg 5 általános orvos dolgozik (közülük egy orvos fél munkaidővel), két orvos a gyermekrendelőben, egy fogorvos, az összesen nyolc. A szabályozás szerint 3 általános orvos, egy gyermekorvos és egy fogorvos járna. Három orvossal több van, mint ahányra a biztosító pénzt folyósít. Technikusokból az általános rendelésben hat van, a gyermekrendelőben kettő, terepi munkára kettő, házi ápolásra egy, a laboratóriumban egy, a fogászaton kettő, összesen 14, és hét járna. Két, nem egészségügyi dolgozó is van Horgoson. A kimutatásból kiderül, hogy az ügyelet több mint 8 millió dinárba kerül. Ezt a minisztérium nem téríti meg, és önerőből már nem tudja fedezni az egészségház. Valamilyen segítség kell, hogy fenn tudjuk tartani az ellátást – mondta az igazgató.

Hozzáfűzte, hogy a szakmai kollégium és az egészségház igazgató bizottsága szerint szakmai szemszögből szükség van a mentőszolgálatra, de ez nem zárja ki, hogy a falvakban legyen készenléti szolgálat vagy valamilyen ügyelet. A terv szerint egy állandó mentőszolgálati ügyelet és egy készenléti, tartalék csapat lenne. Mentőorvosuk ugyan nincs, de másutt is általános orvosok vesznek részt ebben a munkában, illetve előbb meg kell alakítani a mentőszolgálatot, azután el lehet küldeni szakosításra az orvosokat.

– Egyelőre elhalasztottuk a mentőszolgálat megalakítását, a jövő év elejére, mert sok részlet még nincs kidolgozva, és a káderkérdések is nyitottak. A közvéleményt azonban tájékoztatni kell. Fontos hangsúlyozni: nem mindegy, hogy egy felkészült csoport megy ki a beteghez, vagy egy orvost ugrasztunk otthonról. Tény, hogy jelenleg a horgosi ügyeletbe 90 százalékban indokolatlan estekben jönnek a páciensek, vagy indokolatlanul hívják ki az orvost – közölte dr. Körmöczi László.

A horgosi helyi közösség tanácsának erre is van javaslata: fizettessék meg az indokolatlan kiszállást, akkor majd leszoknak a felesleges riasztásról az emberek. Bacskulin István, a falu elnöke beszámolt róla, hogy beszélt a magyarkanizsai polgármesterrel, és közölte vele: ha sikerül bevezetni az új helyi járulékot Horgoson, akkor havonta 250 ezer dinárt el tudnak különíteni az egészségügyi ellátás javítására, és úgy számítják, hogy ebből a pénzből még két orvost fel lehetne venni Horgosra. Egyébként is sok a panasz arra, hogy az orvosoknak kevés idejük jut a betegekre.

– Ha lenne mentőszolgálat, akkor a választott orvosok többet tudnának a betegekkel foglalkozni. Napi 7 órát dogoznának, de szombaton is, délelőtt, délután egyaránt. Az ellátási rendszer változott, bevezették a kapitációt, új rendszer szerint kapják a fizetésüket az orvosok. Ha többet dolgozik a páciensével a választott orvos, nem pedig ügyel, akkor jobban el tudja látni a feladatait, és természetesen a választott orvosok is kimennek házi kezelésre a munkaidejükben – magyarázta az igazgató.

Kiderült, a községben több helyi közösség is különféle igényekkel állt elő. A minisztérium azonban nem veszi figyelembe a helyi igényeket, csak az országos ellátási hálózatot, a meghatározott szabályozásokkal.

Lehet ügyelet, lehet készenlét – habár ki kötelezhet egy embert arra, hogy akár évtizedeken át egyfajta házi őrizetben legyen? –, de ezek költségeit, terheit az egészségház már nem tudja felvállalni – mondta dr. Körmöczi László.

Egyelőre minden marad a régiben, a megbeszélések folynak, a horgosi helyi közösség tanácsa beépíti az új, tervezett helyi járulék programjába a két orvos felvételének költségeit (vagy azok egy részét), és abban állapodtak meg, hogy november végén egy lakossági fórumon tűzik napirendre az egészségügyi ellátás témakörét Horgoson.