2024. július 17., szerda

Szakértői testület felügyeli majd a vajdasági magyar médiát

Simon Erzsébet Zita: Nem cenzori testületről van szó, amely kizárólag a tartalommal foglalkozna
(Fotó: Diósi Árpád) A Magyar Nemzeti Tanács Tájékoztatási Bizottsága hétfőn megerősítette a vajdasági magyar médiumok által szakértői testületbe jelöltek névsorát – nyilatkozta a Magyar Szónak Simon Erzsébet Zita, az MNT tájékoztatási ügyekkel megbízott tanácsosa. A szakértői testület a magyar szellemiségű, közösségépítő, közszolgálati tömegtájékoztatás megerősítését szolgálja. A testület megalakítását a vajdasági magyar közszolgálati média értékrendjét taglaló fejezetében irányozza elő a vajdasági magyar médiastratégia. A tanácsos szavai szerint a szakértői testület folyamatosan figyelemmel kísérné, elsősorban az MNT által alapított és társalapított médiumok helyzetét.

– Ez szinte minden területet felölelne. Beszámolókat készítenének, valamint rámutatnának az esetleges rendellenességekre és megkísérelnék őket a saját maguk által elfogadott szabályokkal kiküszöbölni – mondta Simon Erzsébet Zita.

Ugyanakkor felügyelnék azokat a feladatokat, amelyek a közösség érdekeit kielégítő törekvésekre, a műszaki újításokra, a megfelelő munkafeltételekre, a munkatársak folyamatos továbbképzésére, valamint a folyamatos újításokra vonatkoznak. Hozzátette, hogy a felügyelet természetesen vonatkozik a médiatartalomra is, de nem nem olyan mértékben, mint attól egyesek tartanak.

Simon Erzsébet Zita (Fotó: Molnár Edvárd)– Nem cenzori testületről van szó, amely kizárólag a médiában megjelenő tartalommal foglalkozik majd. Nem feladata megfigyelni, hogy a sajtó kiről, miről, hányszor, hogyan foglalkozik, hanem sokkal szélesebb körben figyeli a médiaházakat. Arra is odafigyel, hogy milyen módszerekkel, milyen körülmények között dolgozik, és dolgoztatja az alkalmazottakat, megvannak-e a feltételek, amelyek nélkülözhetetlenek a korszerű újságíráshoz és a közszolgálati média működéséhez – magyarázta a tanácsos.

A vajdasági magyar médiastratégia szóban forgó keretében található az a kitétel, hogy a médiastratégia által megfogalmazott irányelvek betartását az MNT által kinevezett szakértői testület felügyeli, amely tagságának egyharmadát a nyomtatott sajtó, egyharmadát az elektronikus média, egyharmadát pedig az MNT delegálja. A testület kilenctagú lesz.

– Az előzetesen kidolgozott kritériumok szerint a médiumok saját szerkesztőségükből nem, hanem a csupán rokon médiumok szerkesztőségeiből jelölhettek tagokat. A tájékoztatási bizottság egy korábbi ülésén pontosította a kritériumokat, miszerint a testületnek csak az lehet a tagja, aki legalább 15 éves újságírói, illetve médiatevékenységi tapasztalattal rendelkezik és munkája során nem volt elmarasztalva. Lehet köztiszteletben élő nyugdíjas, valamint nem az MNT által alapított, vagy társalapított, magyar nyelven tájékoztató médiumban dolgozó is, aki szakmai elhivatottságával a vajdasági magyar közösség érdekeit szolgálja. Természetesen nem csupán az MNT által alapított médiumok jelölhettek tagokat – magyarázta az MNT tájékoztatási ügyekkel megbízott tanácsosa.

A nyomtatott sajtó közül a Hét Nap Németh Zoltánt, a Magyar Szó főszerkesztő-helyettesét, a Családi Kör Molnár Krekity Olgát, a Hét Nap szerkesztőjét, a Magyar Szó Fazekas Andrást, a Családi Kör főszerkesztőjét javasolta. Az elektronikus média képviseletében a Pannon RTV Juhász Zoltánt, a Vajdasági RTV szerkesztőjét, a Vajdasági RTV pedig Németh Jánost, a Szabadkai Rádió nyugalmazott újságíróját jelöltette. Mivel Vajdaságban nincs több nagy elektronikus médiaház, így a helyi – többek között bizonyos mértékben a vajdasági magyar médiahálózatban részt vesznek – elektronikus médiumok (Mozaik TV, Magyarkanizsai Info TV, Szabadkai Rádió Magyar Szerkesztősége, Topolyai Tájékoztatási Közvállalt) Kartag Nándort, a Vajdasági RTV nyugalmazott újságíróját javasolták. Az MNT tájékoztatási bizottsága Rencsár Tivadart, a Vajdasági RTV nyugalmazott szerkesztőjét, Léphaft Pált, a Magyar Szó újságíróját, karikaturistáját és Kabók Erikát, a Magyar Szó szerkesztőjét javasolta.

Az MNT december első hetére tervezi soron következő rendes ülését, s mint azt Simon Erzsébet Zita megjegyezte, amennyiben az ülésen kinevezik a tagokat, a tervek szerint azonnal összehívják az alakuló ülést, megkezdik a munkát, elsősorban a megfelelő okiratok és működési rendszer kidolgozását.