A szerb kormány mielőbb valljon színt arról, mik a szándékai a PIK Bečej Mezőgazdasági Kombináttal, mert a helyzet égető – hangzott el a napokban azon a megbeszélésen, amelyen a tartományi kormány és a szakszervezetek képviselői vettek részt. Ahogy arról korábban beszámoltunk, az óbecsei PIK sorsáról – többszöri halasztás után – szeptember 28-án sem mondtak véleményt a hitelezők, akik a csőd szélére sodródott vállalatról december 20-án határoznak majd az újvidéki gazdasági bíróságon.
Miroslav Vasin tartományi munkaügyi, foglalkoztatási és nemek közti egyenjogúsággal foglalkozó titkár az említett tanácskozáson kiemelte, hogy a legfontosabbnak a többségi állami tulajdon megszerzését, valamint a munkahelyek megőrzését tekinti. Vasin szerint amennyiben a szerb kormány elfogadja a tartományi kormány ajánlásait, tanúbizonyságát adhatja annak, hogy a tartományi és köztársasági kormány képes tárgyalni egymással, és a szerb kormány nem politizálja el a gazdasági kérdéseket. Vasin elmondása szerint a PIK a tulajdonosok, az önkormányzat és az állam hibás döntései miatt került ilyen kilátástalan helyzetbe két évvel ezelőtt.
– A PIK dolgozói hozzánk fordultak segítségért, és mi kidolgoztunk egy tervet a vállalat megmentésére. Két évvel ezelőtt mintegy hatvanmillió euró vesztesége volt a cégnek. Mivel nem tudtunk megállapodni a tulajdonossal, egy drasztikus lépéssel az átszervezési csődeljárás mellett döntöttünk, hogy így állítsuk talpra a kombinátot. A vállalat másfél évvel később már eredményesen működött – emlékeztetett Vasin.
A kidolgozott munkaterv szerint többek között a PIK továbbra is megművelné a rendelkezésére álló állami földet, de az államnak lehetővé kellene tennie a föld hosszabb távú bérlését. Az elképzelések szerint a bérletért nem kellene fizetni, hanem a bérleti díj értékével növekedne az állami tulajdonrész a vállalatban.
– Sajnos a korábbi mezőgazdasági minisztérium nem szorgalmazta a szerb kormányban azoknak a tartományi határozatoknak az elfogadását, amelyek érintik a PIK sorsát: az egyik az állami követelések konverziója lett volna, a másik a banki követelések megvásárlása a többségi tulajdon megszerzése érdekében. Nincsenek információim arról, mik a szerb kormány szándékai – jelentette ki Vasin.
A PIK-ben jelenleg közel 1500 dolgozó van, közülük decemberig 125-en kapnak végkielégítés nélkül felmondást. A Függetlenség Szakszervezet tartományi bizottságának elnöke, Slavko Vlaisavljević pénteken kilátásba helyezte: ha más módszer nem vezet eredményre, készek sztrájkkal, útlezárásokkal és más fizikai eszközökkel kiállni a PIK mellett, és ha december 20-án a csőd mellett döntenek a hitelezők, a munkások nem fogják elhagyni a kombinát területét.
Nem hivatalos értesülések szerint a PIK iránt érdeklődött több cég, többek között a Matijević, a Marbo és a DDOR is.
A kombinát elleni célirányos csődeljárás tavaly áprilisban kezdődött, ekkor az állam vette át a PIK feletti irányítást. A vállalat megmentésére létrehozott munkacsoport célkitűzései között a csőd elkerülése és a kombinát talpra állítása, a munkahelyek megtartása, mintegy 300–400 fő szociális programmal történő elbocsátása, a földterületek megtartása és a hosszú távú földbérlési lehetőség megteremtése szerepelt. Az elmúlt időszakban a kombinátnak sikerült üzleti eredményeket elérni, nem termel adósságot, és rendszeresen fizeti a dolgozók minimálbérét.
Ha a mintegy kétezer hitelező igent mondana az átszervezési tervre, az elképzelések szerint a banki követelések megvásárlásával az állam (a PIK-nek az állami intézményekkel szembeni tartozásaival együtt) a kombinát többségi tulajdonosává válik. Ha azonban a hitelezők elvetik ezt a megoldást, a cég kalapács alá, az általa bérelt föld pedig licitálásra kerül.