Hivatali visszaélés, kenőpénz felajánlása és elfogadása, valamint kedvezményes árú műtrágya törvényellenes értékesítése, s ezáltal az államkassza közel félmilliárd dináros megkárosítása miatt helyezték hétfőn vizsgálati fogságba Saša Dragin volt mezőgazdasági minisztert és még öt gyanúsítottat, a pancsovai nitrogénművek és az azzal kapcsolatban álló vállalatok felelős személyeit. Harminc napos letartóztatásba helyezték Zvonimir Nikezićet, a Ces Mecon tanácsadó cég tulajdonosát, Radosav Vujačićot, a pancsovai nitrogénművek igazgatóbizottságának korábbi elnökét, Mihajlo Grujićot, a nitrogénművek korábbi igazgatóhelyettesét, Dragi Lazarevićet, a kruševaci takarmánynövényi intézet korábbi igazgatóját és Borislav Stojkovićot, a Terabo vállalat igazgatóját. Verica Spasić, az Invej vállalat korábbi igazgatónője, Miljan Veljović, a PKB mezőgazdasági kombinát korábbi igazgatója és Arsenije Katanić, a Zombor melletti Aleksa Šantić mezőgazdasági birtok korábbi igazgatója szabadlábon védekezhetnek az eljárás során.
Az Azotara-ügy kapcsán kedden Dušan Bajatović, a Srbijagas földgázipari közvállalat igazgatója is nyilatkozott a nitrogénművek fennállásának ötvenedik évfordulóján. Mint ismeretes, a Srbijagas 2009-ben vette át a megfizettethetetlen adósságok orvoslásaként a nitrogénművek irányítását. Bajatović úgy vélekedett, hogy az általa vezetett Srbijagast nem kell kapcsolatba hozni a gyár korábbi privatizálási kísérletei során elkövetett törvénytelenségekkel.
– Semmi köze sincs a Srbijagashoz a nitrogénművek sikertelen privatizációs kísérleteinek. A Srbijagas a meghiúsult magánosítási próbálkozásokat követően vette át a vállalatot 2009-ben. Ez a megoldás segíteni tudott abban, hogy a nitrogénművekben ismét beinduljon a termelés és rendszeresen fizessék a foglalkoztatottak bérét – közölte Bajatović.
Hozzátette, hogy szerinte a letartóztatásoknak nem lesz kihatásuk az Azotara üzletelésére, működésére. Mint mondta, az idén a vállalat termelése rekordot fog dönteni: a számítások szerint 630 ezer tonna műtrágyát állítanak Pancsován elő. Részletesebben nem kívánta kommentálni a történteket. Azt mondta, hogy a letartóztatásokkal kapcsolatban akkor tud majd végelegesen állást foglalni, amikor befejeződik a nyomozás, s fény derül a részletekre.
– Aki vétett a törvény ellen, annak viselnie kell a következményeket is. Ez viszont nem jelenti azt, hogy most tönkre kell tennünk a nitrogénműveket. Nem a médián keresztül kell védekezni, de ítélkezni sem ezen a módon kell. Aki bűnös, büntetést érdemel – fogalmazott a Srbijagas vezetője.
Arra az újságírói kérdésre, hogy az ő neve is szerepelhet-e a gyanúsítottak listáján, Bajatović azt válaszolta: erre a kérdésre más szerveknél kell keresni a választ.
MILLIÁRDOS KÁR A BÚZA ELADÁSÁBÓL
A hatóság már nyomozást indított a búza viszonteladását érintő visszaélések felderítése végett is – a műtrágya törvénytelen értékesítése tehát nem az egyetlen olyan csalás, ami a nitrogénművekben lezajlott. A becslések szerint mindent beleszámítva összesen mintegy 18 millió euróval lett megkárosítva az Azotara.
A vállalat elsődlegesen valóban műtrágya gyártásával foglalkozott, a Mirko Cvetković vezette kormány azonban 2010-ben hozott egy olyan határozatot, amely lehetővé tette, hogy a búzával való kereskedés is a vállalat tevékenységei közé kerüljön. A nitrogénműveket ekkor már a Srbijagas irányította. A nyomozás során kiderült, hogy Radosav Vujačić igazgatóbizottsági elnök aláírásai azokon a dokumentumokon is megtalálhatók, amelyek a búza viszonteladására vonatkoznak. Ezeknek a visszaéléseknek köszönhetően a Predrag Ranković Peconi tulajdonában lévő Inway és a Zoran Drakulić tulajdonát képező Yu Point cégek húztak hasznot. Résztulajdonosként Milija Babović is része volt ennek az értékesítési láncnak, vállalata, a Victoria Logistics ugyanis megszabadult a raktáron álló búza nagy mennyiségétől, s ezáltal nyereséget könyvelhetett el.
2010 elején az Azotara 12 dináros kilogrammonkénti áron ötvenezer tonna búzát kölcsönzött a Köztársasági Árutartalékoktól – az egyéb költségeket is beleszámítva 145 millió dinárról van szó. Három hét elteltével a nitrogénművek egy dinárral olcsóbban, azaz 11 dináros kilogrammonkénti áron adta tovább a búzát az Inwaynek. Az Inway, ezt követően, két dinárral drágábban adott túl az árutartalékok által meghatározottnál is alacsonyabb áron beszerzett búzán. Az Inway tehát hasznot húzott, miközben az Azotara 560 millió dináros veszteséget is felhalmozott, mert az árutartalékoknak később visszaadott búzáért már olykor a kezdeti ár dupláját is ki kellett fizetnie.
Vujačić kézjegye megjelenik azon a papíron is, amelyik szerint, két hónappal az előbbiekben elmondottakat követően, a pancsovai műtrágyagyár 75 ezer tonna búzát kölcsönzött 12 dináros kilogrammonkénti áron a Victoria Logistics cégtől. A szerződés kezeseként a Srbijagas vállalat jelenik meg, mely tíz üres forgatmányú váltót adott ki a Victoria részére. Ugyanennek az ügyletnek a lebonyolításához csatlakozott az Agrobank is 900 millió dináros banki garanciával. Vujačić még aznap túlad a kölcsönzött búzán, mindössze 8,66 dináros kilogrammonkénti áron veszi meg az Azotarától az árut Drakulić Yu Pointja. Már csak az árkülönbségen 160 millió dinárt veszít a műtrágyagyár. Ezt a 75 ezer tonna búzát is jóval magasabb áron adja vissza a gyár a Victoria Logistics cégnek. A veszteség, csak ezen az „üzleten” így közel egymilliárd dinárt tesz már ki.
Zoran Drakulić üzletember, a Point Group cégcsoport tulajdonosa a közszolgálati televíziónak adott nyilatkozatában azt mondta, nem tudja, miért adta el vállalatának sokkal olcsóbban az Azotara a búzát, csak feltételezi, hogy a műtrágya gyártásához szükséges nyersanyag gyors beszerzése miatt volt szüksége a pénzre a nitrogénműveknek.