2024. november 24., vasárnap

Kisebbségi sajtó a piac csataterén

A Magyar Szó székházában tartották meg a nemzeti közösségi médiumokkal foglalkozó regionális konferenciát – A kisebbségi sajtó pénzelése, a webfelületek fejlesztése és a hazai és régiós gyak

(Fotó: Ótos András)

A tartományi kormány, a nemzeti tanácsok, civil szervezetek és a vajdasági kisebbségi médiumok képviselőinek jelenlétében csütörtökön lapunk újvidéki székházának tanácstermében lezajlott a kisebbségi médiumoknak szentelt I. regionális konferencia. A Jelen vagyunk, láthatóak, együtt erősek című tanácskozás megnyitása során Ökrész Rozália, a Magyar Szó Lapkiadó Kft. igazgatója kiemelte, hogy a Magyar Szót joggal tartják a hazai magyar nyelvű nyomtatott sajtó központjának, s a ház az előttünk álló időkben is eleget kíván tenni az ebből a szerepből fakadó társadalmi feladatának, alkalmazkodva mindenekelőtt az olvasók igényeihez, az anyagi lehetőségekhez és a változó időkhöz.

Mint mondta, a tanácskozás címét kérdésfelvetésként is értelmezni lehetne: milyen mértékben vagyunk jelen a vajdasági média terén, eléggé láthatónak számítunk-e kisebbségi médiaként, s mennyire tudunk együttműködni annak érdekében, hogy leküzdjük a közös nehézségeket.

Anna Tomanová-Makanová, a Szlovák Nemzeti Tanács elnöke véleményének adott hangot, hogy bár számos témakörben sikerült jelentős kezdeményezéseket közösen útnak indítani – a vajdasági médiastratégia felvázolását, a helyi szintű média kérdéseinek megoldását – az az érzése, hogy nem sikerült lépnünk, állandóan ugyanabban az ördögi körben forgunk. Most újra a médiastratégia kidolgozása, a médiát érintő törvényes háttér megteremtése vár ránk.

– Mintha nem tudnánk lehelyezni azt az alapkövet, amire az itteni kisebbségi médiát fel szeretnénk építeni. Felül kell bírálnunk mindent, amivel nem vagyunk elégedettek. Kritikai hozzáállásra van szükség, a hibákat csakis építő jellegű kritikákkal lehet korrigálni. Ne ringassuk magunkat a csodálatos hagyományokról szóló mesékbe. Azok ma nem jelentenek kiutat, ma a jövőbe kell néznünk, s az, aki a jövőbe tekint, rögtön észreveszi, hogy a piac kegyetlen feltételeivel kell megbirkóznia a siker eléréséhez – állapította meg Makanová.

Slaviša Grujić tartományi művelődési és tájékoztatási titkár fontos intézménynek nevezte a Magyar Szót, mely, mint mondta, egyrészt a multikulturalizmus meglétének bizonyítéka, másrészt pedig mutatója annak, hogy a nemzeti közösségeknek igenis rendelkezniük kell saját médiaházakkal. A hazai sajtó problémáinak egyik forrásaként a kilencvenes éveket jelölte meg.

– Amíg a világ legnagyobb részében hatalmas iramban fejlődött a sajtó, megszilárdult a sajtószabadság elve, addig mi háborúztunk, öldöklésekről, harcokról, háborús bűnökről, szankciókról tudósítottunk, beszéltünk. A bezártság eredményezte folyamatok az elmúlt tíz évben is megismétlődtek, azzal, hogy a háborús idők elmúltak. Ha végignézünk a kioszkokat díszítő napilapok címoldalain, csupa sértegető, szenzációhajhász címeket látunk. Ilyen ma a média állapota. Minden szerencsénket a nemzeti közösségek médiái jelentik, ezekben még foglalkoznak életszerű problémákkal is – közölte Grujić.

A sajtóházak privatizációjával kapcsolatban elmondta, hogy igaz, e folyamat uniós elvárást jelent, mégsem szabad találomra elvégezni, mert oda kell figyelni arra, hogy a médium új tulajdonosának fontos legyen az, hogy új vállalata közszolgálati szerepet töltsön be. A vajdasági médiastratégiának, tette hozzá, minden közösség érdekét szem előtt kell tartania.

A tartományi kormány havonta 300 millió dinárt fordít a tartományi média támogatására. Lapunknak nyilatkozva a tájékoztatási titkár elmondta, maga ugyan nagyon szeretné, ha több pénzzel tudnák támogatni a nemzeti közösségek sajtótermékeit, nem biztos azonban, hogy ez az elképzelés meg is valósul.

– Nekünk még azzal is gondjaink vannak, hogy tisztázzuk: mi és mennyi valójában Vajdaság költségvetése. Ezzel együtt persze azt sem tudjuk, mennyi jut a média pénzelésére. Tervünk az, hogy a támogatási összeget növeljük valamelyest az előttünk álló időszakban, hogy sikerül-e megvalósítanunk a tervet, továbbra is kérdés.

A tanácskozás egyik panelvitájának témáját a kisebbségi médiumok online kiadásainak fejlesztése képezte. Újságíróknak nyilatkozva Simon Erzsébet Zita, a Magyar Nemzeti Tanács tájékoztatási tanácsosa közölte, hogy a nyomtatott sajtó jövőbeni lehetősége a lapozható, eladható online újság.

– A szerkesztőségek igyekeznek megmaradni, fejlődni a változó körülmények között is. A korszerű technológiák mindenekelőtt a fiatalabb korosztályt igyekeznek megszólítani. Gondolkodunk a mobiltelefonok adta lehetőségeken is – így érik el az információkat ma már a fiatalok.

Megtartott előadásában beszámolt annak a vajdasági magyarok körében elvégzett felmérésnek az eredményeiről is, mely bizonyította, hogy a magyarszo.com honlap a leglátogatottabb weboldalnak számít. A felület hamarosan megújul, december 21-én válik elérhetővé a nyilvánosság számára, s az új tartalmakat új küllem, s a kommentározás korszerű lehetősége is kíséri majd – derült ki Varjú Mártának, lapunk főszerkesztőjének és Zsoldos Zsaklina honlapszerkesztőnek a beszámolójából.

A hazai és regionális médiaiparról szóló panel során elhangzott, hogy mindenütt jelentős mértékben csökkent a hirdetések száma a gazdasági válság következtében, s hogy ez alól a kisebbségi sajtó sem képez kivételt. Nagyon nehéz lesz jövőre is a helyzet – ezt támasztja alá az adat, hogy míg az elmúlt négy év során Szerbiában több, mint 300 nyomtatott sajtótermék létezett, ezek száma az év végére 105–110 közé zuhan majd vissza.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás